У Калуші розробили катамаран у вигляді ретро-автомобіля

Калушанин Володимир Ковалюк разом зі своєю дружиною підприємцем Наталією Ковалюк заснували у Калуші виробництво виробів зі склоплатиску, які реалізують як в Україні, так і за кордон. Поки що працюють за замовленням клієнтів, але мріють про розширення та конвеєрне виробництво.

05 Лютого,
2022,
18:00
Калуш

Переглядів: 824


У Польщі заснувати невелике виробництво значно простіше, акцентує Володимир Ковальчук. Фото: Віктор Павлів

Сфера діяльності, яку обрало для свого сімейного бізнесу подружжя Ковалюків, — виготовлення виробів зі склопластику, — нетипова для малого бізнесу. Як правило таке виробництво пов’язане зі значними інвестиціями та обсягами, а конкурувати з потужними компаніями і брендами маленькому виробнику  — непросто, інформують “Вікна”.

За словами Володимира Ковалюка, основне у виготовленні таких виробів — це вміння зробити правильну форму. Необхідні для цього знання і досвід він свого часу здобув у Польщі і Німеччині, а навчання тривало майже 5 років. Потім Володимир Ковалюк відкрив невелике виробництво у Польщі, а приблизно п’ять років тому — його дружина у рідному Калуші. Зараз працюють в орендованому приміщенні в промзоні. Сировину, зокрема скловолокно і полімери, — експортують.

Виробництво полягає у тому, що у підготовлену форму шар за шаром укладають скловолокно та закріплюють його пластиком. Процес — тривалий і скрупульозний. Наприклад, для катамарана потрібна менша товщина стінки, оскільки тут має значення вага і плавучість — достатньо 5-6 шарів скловолокна і тижня часу. А виготовлення басейну триває значно довше, адже треба укладати до 15-ти і більше шарів скловолокна.

«Ми виробляємо, ванни, басейни, катамарани, човни, байдарки, чани, дитячі гірки, резервуари, меблі — будь-які вироби зі склопластику. Також виготовляємо підвіконники зі штучного мармуру. Причому — усе за параметрами і дизайном клієнта. Основне — це якість матеріалу: він має бути міцним, довговічним і екологічним. Сировину купуємо за кордоном. Маємо європейський сертифікат якості на нашу продукцію і це дозволяє продавати її на експорт, зокрема, працювали на замовлення клієнтів з Польщі, Молдови, Білорусі. Популярними є ванни, їх часто замовляють коли потрібен особливий дизайн, форма чи розміри. Це ж стосується і басейнів: можемо зробити будь-якої складності і розміру. Робили довжиною 10 метрів, можемо і 20, дитячих гірок тощо. З плавучих виробів популярні катамарани, особливо у формі ретро-автомобіля — це наш власний дизайн. Наші катамарани легко витримують до 500 кг ваги. Клієнти можуть замовляти свій дизайн і тоді вже оцінюємо чи можливо його реалізувати без шкоди для плавучості, міцності і збалансованості виробу», — розповів Володимир Ковалюк.

Минулого року підприємство виготовило два катамарани для Калуського міського парку. Пропонували місту також вуличні ємності для піску і солі (для підсипання тротуарів взимку), проте пропозицію відхилили. Виготовлення виробів зі склопластику є сезонним — в основному, працюють у теплу пору року та вимагає знаних площ. Крім того, останнім часом замовлень менше: під час пандемії і на тлі загрози війни люди не схильні витрачати кошти на речі, пов’язані з розвагами і відпочинком. Купити приміщення чи земельну ділянку у Калуші для того, щоб організувати серійне конвеєрне виробництво і таким чином зробити продукцію доступнішою, за словами Володимира Ковалюка, зараз нереально: потрібні великі інвестиції, а кредити — надто дорогі.

«У тій же Польщі заснувати невелике виробництво і стати успішним значно простіше. Тебе підтримують і держава, і місцева влада. Наприклад, створив робоче місце і взяв людину на роботу — два роки не платиш за неї податки. Крім того, є можливість отримати дотацію на розвиток бізнесу. А тут жодної підтримки не відчуваєш: лише почав свою справу, ще нічого не заробив, а податки вже треба платити по повній. Думаєш не про розвиток, а більше про те, щоб втриматися і продовжувати працювати», — розповів Володимир Ковалюк.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни