Вчені проводять облік рослин у Долині нарцисів, щоб зберегти це унікальне місце – Новини України

Вчені проводять облік рослин у Долині нарцисів, щоб зберегти це унікальне місце - Новини України

Фото: facebook.com/DanubeCarpathianProgramme

У період цвітіння в Долині нарцисів у Карпатах вчені Карпатського біосферного заповідника спільно з ГО “Дунайсько-Карпатська програма” ведуть облік рідкісних рослин. Це необхідно для того, щоб зберегти унікальні дикі гірські нарциси, яких ніде більше немає в Європі. Про це повідомляє пресслужба Дунайсько-Карпатської програми.

Вчені з’ясували, що для збереження долини унікальних квітів потрібні декілька природоохоронних заходів, зокрема підтримка високого рівня зволоженості, регулярне викошування, а також вирубування кущів та молодих дерев.

– Підняття рівня ґрунтових вод має критично важливий ефект. На ділянці, куди минулого року підвели воду з центрального каналу через дорогу, популяція нарциса стала більш життєздатною, це можна бачити, зокрема, за щільністю популяції, за висотою та розмірами квітів нарциса, – зазначив завідувач лабораторією екологічного моніторингу, кандидат наук, старший науковий співробітник Петро Папарига.

За словами фахівців Карпатського біосферного заповідника, одна з проблем долини нарцисів – це заростання деревно-чагарниковими видами. А тому викошування необхідно проводити регулярно, щоб галявини нарцисів могли розростатися. А от тварини, як виявилося, квітам не перешкода. Раніше вчені побоювалися, що буйволи, які паслися на цих територіях, можуть зашкодити Долині нарцисів. Однак якщо інтенсивність випасів невелика, тварини навіть допомагають квітам.

– Експериментальна ділянка, на якій випасали буйволів, показала, що буйволи зламали не більше 5% від кількості нарцисів. Зате користі дали набагато більше – вони з’їдають траву та молоді кущі, що є конкурентом нарциса. Крім цього, нарцис є токсичним для худоби, він його уникає, адже викликає багато симптомів: від нудоти та діареї до судоми та паралічу. Власне, збереження долини можливе лише за повернення одночасно традиційного способу господарювання та значного рівня зволоження території, – зазначив керівник ГО “Дунайсько-Карпатська програма” к.б.н. Богдан Проц.

У Карпатському біосферному заповіднику можна побачити унікальні дикі гірські нарциси, які ніде більше в Європі не збереглися. На висоті 200 метрів над рівнем моря росте, окрім нарциса, майже 500 видів рослин, багато з яких занесено до Червоної книги. У різні сезони року в долині можна зустріти понад 15 видів орхідей, чемерицю, іриси та інші гірські квіти. Цвітіння нарцисів традиційно починається на початку травня.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни