За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
У Музеї мистецтв Прикарпаття в Івано-Франківську 3 серпня відкрили виставку картин репресованих радянською владою митців "Нескорені духом". На ній представили кількадесят полотен дев'ятьох художників – Петра Обаля, Ярослави Музики, Якова Струхманчука, Зеновія Кецала, Петра Сахра, Охріма Кравченка, Дмитра Нарбута й Опанаса Заливахи, повідомляє з місця кореспондент Суспільного.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Директор закладу Василь Романець розповідає: виставка присвячена Дню Незалежності України.
"Влада не зламала. Вони відсиділи по 10, а хто — і більше років, повернулися і продовжили творити згідно зі своєю громадянською позицією. Це — випускники Краківської, Празької, Паризької академії мистецтв. Але їм не дали працювати через те, що вони не так представляли радянську владу, як вона хотіла", — каже Василь Романець.
Директор Музею мистецтв Прикарпаття Василь Романець. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За його словами, роботи цих художників радянська влада вважала небезпечними для режиму. Директор музею додає: художники працювали переважно в єдиному тоді дозволеному стилі, але зі вкрапленням своїх мотивів.
"Радянська влада дозволяла тільки в одному стилі — соцреалізмі. Художники, ніби працюючи в соцреалізмі, протягували й інші стилі", — розповідає Василь Романець.
Донька художника Ярина Заливаха. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Донька художника Опанаса Заливахи Ярина каже: особливістю полотен батька є те, що вони передають його любов до України й жертовність, яку він виявляв усупереч репресіям.
"Не зважаючи на те, що викликали в КДБ, били вікна, він мріяв, що його твори будуть виставляти. Він у 1970 році повернувся з "малої зони" у "велику", якою вважався Радянський Союз, не мав права на роботу в художньому фонді, але батько малював. До того він ще створював об’єкти, які прикрашали наше місто", — говорить Ярина Заливаха.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Відвідувачка виставки, художниця Христина Довірак була знайома з декількома авторами, зокрема з Опанасом Заливахою та Михайлом Зорієм. Вона каже, що в картинах дисидентів є найголовніша риса, що демонструє рівень майстерності митця.
"Якщо воно бере за душу, якщо хочеться біля неї стати, подивитися і подумати. Ми не можемо рівняти, чи це добре вималювано з точки зору художньої майстерності. Але воно несе у собі якусь суть. І та суть повинна виливатися, ми її повинні бачити", — каже Христина Довірак.
Зі слів Василя Романця, виставка "Нескорені духом" триватиме у Музеї мистецтв Прикарпаття три тижні.