В армію з судимістю: 7 актуальних питань – Новини України

В армію з судимістю: 7 актуальних питань - Новини України

Фото: facebook.com/khadptspress (ілюстративне)

В ефірі телемарафону очільник Мін’юсту Денис Малюська висловився проти того, щоб засуджених могли мобілізувати за їхнім бажанням (така пропозиція міститься в законопроєкті Кабінету міністрів, який готується до другого читання).

“Ніхто їх не планує запитувати. Принаймні, така наша позиція. Це обов’язок кожного громадянина – захищати державу”, – заявив міністр, додавши, що в будь-якому разі рішення мають виносити органи, які займаються комплектуванням армії. Позиція Мін’юсту така, що навіть щодо ув’язнених ТЦК має вирішувати, хто їм потрібний, а хто ні.

Журналістка Коротко про розбиралась, що зараз каже про це закон. Формулюємо у питаннях та відповідях.

1. Чи можуть мобілізувати засудженого, який перебуває на іспитовому строку?

Підстави, що дають право на відстрочку від мобілізації, названі у статті 23-й Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Відбування покарання з іспитовим строком, тобто умовним, там не вказане. Не зазначені такі засуджені і серед осіб, які згідно зі статтею 37 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” підлягають зняттю з військового обліку.

Таким чином, за нині чинним законодавством засуджені, які перебувають на іспитовому строку, підлягають мобілізації на загальних підставах. Це правило поширюється і на тих, хто засуджений до штрафу, виправних робіт чи інших видів покарання, не пов’язаних із позбавленням волі.

2. Можуть мобілізувати людину, яка перебуває під слідством чи судом?

Якщо запобіжний захід не пов’язаний із позбавленням волі, то так. У Законі «Про військовий обов’язок та військову службу» йдеться про те, що повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення дає відстрочку від призову на строкову службу. На призов для мобілізації під час воєнного стану ця норма не поширюється.

Щодо суду, то 14 квітня 2022 року в Кримінально-процесуальний кодекс були внесені зміни, які дозволяють (не зобов’язують) зупиняти судове провадження щодо обвинуваченого, який був призваний для проходження військової служби під час мобілізації на особливий період. Рішення залишається за судом.

Якщо підслідний або підсудний перебуває в СІЗО, то він має право (виключно право) написати на адресу прокурора клопотання про зміну запобіжного заходу для проходження військової служби. Задовольнити прохання чи ні, вирішує суд.

Однак таке право не поширюється на фігурантів кримінальних справ по тяжких та особливо тяжких злочинах, в тому числі військових злочинах та злочинах проти національної безпеки.

3. Кого із засуджених виключають із військового обліку?

Згідно зі ст. 37 Закону “Про військовий обов’язок та військову службу” виключенню з військового обліку підлягають особи, направлені для відбування покарання до установ виправного характеру або до яких застосоване примусове лікування.

На військовий облік не повертаються, а отже, не підлягають мобілізації, особи, які звільнилися з місць несвободи, де відбували покарання за тяжкі або особливо тяжкі злочини. Такими вважаються статті Кримінального кодексу, якими перебачено від 5 і більше років позбавлення волі.

4. Можна з колонії піти в армію добровольцем?

Тільки за умови, що президент задовольнить клопотання про помилування. На початку російського повномасштабного вторгнення була така практика, але зараз вона пригальмована.

5. Чи можуть мобілізувати людину із судимістю?

Так, якщо судимість була за нетяжкі або середньої тяжкості (до 5 років) злочини. Ні – з судимістю за тяжкі і особливо тяжкі злочини.

Зауважимо, що йдеться про непогашену судимість.

6. Коли судимість за тяжкий злочин вважається погашеною?

Згідно зі ст. 89 Кримінального кодексу судимість знімається, якщо людина, яка була ув’язнена за тяжкий злочин, протягом 6 років з дня закінчення відбування покарання не вчинила нового кримінального правопорушення.

Якщо судимість погашена, людина вважається не судимою і втрачає підставу для відстрочки від мобілізації.

7. Чи можуть мобілізувати, якщо була судимість за військовий злочин?

Закон не вирізняє предмет злочину, а тільки його ступінь – нетяжкий, середньої тяжкості, тяжкий чи особливо тяжкий.

На цивільних і колишніх військових поширюються однакові правила: непогашена судимість за тяжкий чи особливо тяжкий злочин є підставою для відстрочки.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни