Гарне вентиляція приміщень — невід’ємна частина комфортного життя. Традиційні способи провітрювання, такі як відкриття вікон або використання простої вентсистеми приводять до значних втрат тепла крізь витяжку. Але технологія рекуперації повітря повністю змінює правила гри. У статті нижче ми розповімо, що таке рекуператор, як працює і чому він необхідний у сучасних квартирах, котеджах, заміських будинках, офісах тощо.
Джерело: shop.alterair.ua/ventiljacija/ventiljacionnye-ustanovki/bytovye-recuperatory-vozduha
Що таке рекуператор для вентиляції?
Повітряні рекуператори (незалежно від конструкції) — це пристрої, які встановлюються на шляху припливу та витяжки повітря. Будь-який з приладів має теплообмінник, який підігріває холодне припливне повітря за рахунок тепла витяжного потоку (й тим самим зменшує навантаження на опалення). Влітку все навпаки — якщо вдома є кондиціонер, під час провітрювання рекуператор буде зберігати прохолоду у кімнатах.
Принцип роботи рекуператора
У побуті найбільш розповсюджені два типи вентиляційних рекуператорів:
Пластинчасті (КПД до 65%)
Найпоширеніший тип пристроїв: система складається з двокамерного блоку, заповненого теплопоглинаючими пластинами. Два потоки повітря обдувають пластини з різних сторін: витяжний потік віддає тепло пластинам й залишає будинок. Температура передається на протилежну половину пластин, де нагріває припливне повітря.
Роторні (КПД до 87%)
Диск або циліндр, заповнений теплопоглинаючими пластинами. Вісь цього пристрою розташована в стінці між двома повітряними каналами. У процесі роботи рекуператор обертається навколо своєї осі: одна частина теплообмінника знаходиться у витяжці (нагрівається), а протилежна — у припливному (остигає), нагріваючи повітря, що надходить з вулиці.
Де і яким чином застосовують рекуператори для вентиляції
- Повітряний рекуператор може бути автономним, тобто представляти децентралізовану припливно-витяжну станцію, незалежну від централізованої вентиляції. У цьому випадку агрегат встановлюється в стіну, вікно чи дах, має власну систему управління та гарно провітрює кімнату без потреби відкривати вікна.
- Також ці прилади можуть буди частиною централізованої схеми вентиляції, тобто встановлюються, як додаткове обладнання у припливно-витяжній вентиляційній установці.
Переваги та недоліки повітряних рекуператорів
+ Цілодобове забезпечення комфортного мікроклімату в приміщеннях;
+ Заощадження витрат на опалення та кондиціонування;
+ Зменшення рівня пилу, завдяки одночасному припливу свіжого повітря й скиду відпрацьованих газів;
+ Нормалізація вологості повітря;
+ Споживання невеликої кількість електроенергії;
+ Має різні режими роботи, що дозволяє налаштувати роботу рекуперації відповідно до потреб вентиляції та користувача.
Недоліки
- Часто висока вартість придбання та монтажу обладнання;
- Потребує регулярної заміни фільтрів та внутрішньої чистки;
- Дешеві моделі створювати шум при роботі вентиляторів;
- Ефективність повітряного рекуператора сильно залежить від грамотного розташування пристрою;
Як підібрати рекуператор повітря для вентиляції
Для грамотного облаштування рекуператора у приватному будинку краще звернутись у кліматичну або інженерну компанію. Фахівці проведуть всі необхідні розрахунки, підберуть оптимальне обладнання, професійно встановлять і налаштують агрегат перед його експлуатацією.
Щоб самостійно вибрати слушний пристрій, потрібно розрахувати потужність повітряного рекуператора у Вт. Для цього є формула: P = 0,335 х Q х (t1 – t2), де
- Q — необхідний об’єм повітря (куб.м/год).
- (t1 – t2) — різниця температур на вулиці та в будинку.
Крім потужності рекуператора, зверніть увагу на такі характеристики агрегата:
- Функціональність моделей: клас фільтрації, можливість додаткового підігріву повітря та регулювання швидкості провітрювання, наявність датчиків контролю якості повітря, способи управління та налаштування, можливості світлової індикації тощо.
- Дизайнерське виконання та габарити;
- Спосіб монтажу та електропідключення пристрою;
- Репутація бренду, наявність гарантій та ліцензій;
- Наявність певних майстрів, які зможуть встановити та обслуговувати прилад у період його експлуатації.