На Рівненщині винищувальна авіація Повітряних сил Збройних Сил України збила ворожу крилату ракету Х-55СМ, яка була обладнана імітатором ядерної бойової частини. 01 Квітня, 2024, 12:30 Україна Переглядів: 307 Уламки Х-55СМ. Джерело: Національна поліція Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
Про це повідомляє Telegram-канал “Полковник ГШ”, пише “Мілітарний”.
Повідомляється, що Х-55СМ була уражена за допомогою ракети класу “повітря-повітря” Р-27.
Також зазначається, що російська крилата ракета була обладнана імітатором ядерної бойової частини.
Уламки Х-55СМ. Джерело: Національна поліція
Тож найімовірніше використовувалася як приманка, однак вона все одно могла завдати шкоди українській інфраструктурі після падіння.
Уламки Р-27. Джерело: Національна поліція
Х-55
Х-55 — це стратегічна дозвукова крилата ракета-носій ядерної зброї повітряного базування, що розроблялася з кінця 70-х років для озброєння стратегічних бомбардувальників.
Вона стала першою повністю цифровою крилатою ракетою, виготовленою в СРСР. Ракета була запропонована “Радугою” ще у 1971 році, але ідею її створення не схвалили та відклали до 1976 року.
Складання перших зразків ракети відбулося у 1978 році. Через завантаження виробничих потужностей “Радуги” виробництво поступово перенесли до Харкова, але згодом згорнули й перенесли до Кірова.
Ракета Х-55 з додатковими баками. Фото з відкритих джерел
Носіями ракет стали турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник Ту-95, що модернізували до версії Ту-95МС, і реактивний надзвуковий стратегічний бомбардувальник Ту-160. Конструкція ракети побудована за нормальною аеродинамічною схемою, фюзеляж виготовлений з алюмінієвого сплаву АМГ-6.
Більшу частину внутрішнього об’єму становить паливний бак. Крило, оперення і носовий обтічник виконані з композиційних матеріалів. Стабілізатор і крило до пуску ракети перебувають у складеному стані та розкриваються за допомогою піропатронів уже після пуску.
У рух ракету приводить двоконтурний турбореактивний двигун українського виробництва («Мотор Січ») Р95-300. Двигун розміщений у хвостовій частині ракети на спеціальному пілоні, що висувається з корпусу вниз перед запуском. Розкручування двигуна здійснюється піростартером.
Х-55 оснащена автокореляційною інерційною системою наведення та системою корекції траєкторії за рельєфом місцевості.
Будова ракети Х-55. Зображення з відкритих джерел
Програма польоту закладається в ракету перед пуском і містить елементи цифрової карти рельєфу місцевості за маршрутом польоту.
У процесі польоту бортова система управління БСУ-55 порівнює контрольні точки на цій карті з реальними показниками висотоміра і за потреби видає відповідні команди на коригування курсу. Через тривалість польоту електроживлення ракети забезпечує генератор РДК-300. Максимальна дальність польоту, залежно від варіанту ракети, становить від 2000 до 3500 кілометрів.
Існують такі варіанти ракети:
- Х-55ОК — оснащена кореляційно-екстремальною оптико-електронною системою корекції;
- Х-55СМ — варіант 1987 року, що оснащений додатковими паливними баками, дальність польоту збільшена до 3500 кілометрів;
- Х-65 — тактичний варіант із неядерною бойовою частиною;
- Х-65СЭ — протикорабельний варіант;
- Х-555 — глибока модернізація ракети з новою системою управління, оснащується касетною бойовою частиною або багатофакторною (уламково-фугасно-запальною), масою 410 кг.
Варто згадати, що у 1999 році Україна передала Росії як оплату за постачання природного газу 575 ракет Х-55 і Х-55СМ.