Оптимізація з прискоренням. У Калуській громаді перетворять гімназії на філії ліцеїв на рік раніше

Затверджений план оптимізації забезпечить поступовий перехід до майбутньої моделі поділу на професійну й академічну освіту. У Калуші може бути створено лише один академічний ліцей. Попередньо його планують створити на базі десятого ліцею. 26 Квітня, 2024, 10:00 Калуш Переглядів: 297 За словами Ірини Люклян, основні заходи з оптимізації заплановані на 2025 і 2026 роки Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

25 квітня Калуська міська рада розглянула і затвердила План оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти на 2024-2027 роки.

За рішенням, з 1 вересня 2024 року при формуванні двох і більше класів встановлено таку мінімальну кількість учнів: у міських закладах освіти для 1 класів — 23 учні, для 5 і 10 класів — 24 учні. А при формуванні 10 класів у сільських закладах — 18 учнів, інформують “Вікна”.

Як пояснила депутатам начальниця управління освіти Ірина Люклян, освітню субвенцію виділяють, виходячи з наповнюваності 23 учні на клас. В сільських закладах освіти досягнути цієї планки нереально, тому для міських закладів наповнюваність дещо підвищили.

Також до початку навчального року мають оптимізувати мережу перехідних 2-9 класів шляхом об’єднання: якщо середня наповнюваність на паралелі з трьох класів 22 і менше учнів, то будуть утворювати два класи, а якщо середня наповнюваність на паралелі з двох класів 16 і менше учнів, то утворювати один клас.

Основні заходи з оптимізації заплановані на 2025 і 2026 роки. А саме: перетворення усіх ліцеїв в селах громади, за винятком Голинського та трьох ліцеїв Калуша (першого, четвертого і сьомого) на гімназії. Таким чином, якщо зараз в Калуській громаді є 14 ліцеїв, то на 2027 рік має залишитися наполовину менше — 7. Відтак функціонуватимуть Калуські ліцеї №№2, 3, 5, 6 і 10, ліцей імені Дмитра Бахматюка і Голинський ліцей.

Окрім того, усі шість гімназій стануть філіями опорних закладів. Буде створено два опорні заклади: Калуський ліцей №3 (його філіями будуть Студінська, Вістівська гімназії й Калуська гімназія № 9) та Калуський ліцей №5 (філії — Сівко-Калуська, Кропивницька і Копанківська гімназії). Натомість в селах функціонуватимуть 4 гімназії, які зараз є ліцеями — Боднарівська, Тужилівська, Пійлівська і Ріп’янська.

У початковому варіанті плану оптимізації пропонували провести громадські обговорення перетворення Студінської, Вістівської, Сівко-Калуської, Кропивницької, Копанківської гімназій та Калуської гімназії №9 на філії опорних закладів у 2025 році, а саму реорганізацію — у 2026 році. Однак міська рада вирішила прискорити зміни: гімназії стануть філіями вже у 2025 році. Це означає, що громадські обговорення мають відбуватися найближчим часом. Крім того, за словами Ірини Люклян, будуть звертатися до Міністерства освіти щодо закупівлі шкільних автобусів для майбутніх опорних закладів.

Затверджений план оптимізації забезпечить поступовий перехід до майбутньої моделі поділу на професійну й академічну освіту. Так, з 1 вересня 2027 року має відбутися реформа старшої школи. Планується, що як мінімум половина випускників 9 класу мають здобувати професійну освіту і робітничі спеціальності. А школярі, які вступатимуть у виші, навчатимуться в академічних ліцеях. Ці ліцеї мають бути відокремлені, тобто в академічному ліцеї буде лише старша школа.

У академічному ліцеї має бути щонайменше 600 учнів, тобто 200 учнів на паралелях 10, 11 і 12 класів. Відповідно до кількості дітей, а є тенденція до її зменшення, у Калуші може бути створено лише один академічний ліцей. Попередньо його планують створити на базі десятого ліцею. Академічні ліцеї будуть підпорядковані обласному департаменту освіти (відповідно, й утримуватимуться з обласного бюджету. — Ред.), і їх не буде у невеликих сільських і селищних громадах. Тобто в академічному ліцеї Калуша також здобуватимуть середню освіту діти з інших громад. Відповідно для їхнього проживання також має бути створено пансіон. Таким чином у разі реалізації цієї моделі реформи, з 1 вересня 2027 року усі теперішні ліцеї громади стануть гімназіями. Частина їх будуть опорними закладами освіти.

Також у Калуші мають намір зберегти ліцей імені Дмитра Бахматюка у статусі наукового. Такий ліцей створюють за ініціативою громади, дітей відбирають за конкурсом, причому функціонують з 5 по 12 клас. В такому закладі освіти учнів готують до наукової й науково-технічної діяльності. Щоб отримати статус наукового, заклади мають відповідати низці критеріїв, зокрема мати укладений не менш як на три роки договір про співпрацю у сфері науки із закладом вищої освіти або науковою установою та мати в складі команди осіб із науковими ступенями, ученими званнями або почесними званнями «народний», «заслужений» тощо. Насамперед заклад освіти звертається до Державної служби якості освіти, яка проводить позаплановий інституційний аудит.

Як повідомила Ірина Люклян, аудит запланований на кінець вересня — початок жовтня. За його результатами, а очікують, що вони будуть позитивними, у Калуші зможуть прийняти рішення про створення наукового ліцею.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни