На хворобу Лайма захворіла 26-річна мешканка села Болохів

В Калуському районі в жовтні поточного року задокументовано четвертий випадок хвороби Лайма. 18 Жовтня, 2022, 16:00 Калуш Переглядів: 808 Ілюстроване фото. Жінку кліщ вкусив на городі

Захворіла жінка віком 26 років. Зараження відбулося в селі Болохів у власному господарстві на городі через укус кліща, інформують “Вікна” з посиланням на офіційний сайт Калуської міської ради.

Перший випадок у 2022 році було зареєстровано в січні у 58-річного чоловіка, який інфікувався у лісі за межами країни. В липні задокументовано другий випадок захворювання у дитини віком 10 років. Тоді встановили, що захворювання виникло після укусу кліща в селі Болохів. Третій випадок зафіксовано в серпні у 52-річного чоловіка, зараження відбулося під час відпочинку в лісі села Лука.

Троє хворих знаходились на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні Калуської міської лікарні, остання –  в обласній інфекційній лікарні.

У 2021 році випадків хвороби Лайма на території громад колишнього Калуського району не реєстрували.

Переносником збудника хвороби Лайма є іксодові кліщі. У 2022 році зареєстровано 14 випадків укусів кліщами.

Спостерігається два піки активності кліщів: весняний — у квітні-червні та осінній — серпні-вересні. Інколи кліщі зберігають свою активність навіть у листопаді.

На території колишнього Калуського району збудників хвороби Лайма було виявлено в кліщах, зібраних поблизу сіл Завій, Підмихайля, Пійло, Довгий Войнилів, Мислів, Мошківці, Станькова, Стефанівка, Боднарів, Бережниця. Крім того, в пробах кліщів, зібраних  у 2005 році неподалік села Завій, виявили збудника кліщового вірусного енцефаліту,  а у пробах кліщів, зібраних у 2017 році  поблизу села Підмихайля та у 2022 році біля села Завій виявили збудника туляремії. Ці території вважаються природними осередками щодо вказаних захворювань.

Інкубаційний (скритий) період при хворобі Лайма становить від 3-5 днів до місяця. Після цього з’являються загальна слабість, нездужання, підвищення температури, головний біль, порушення сну. При хворобі Лайма часто на місці укусу кліща відмічається почервоніння будь-якої форми, яке поступово збільшується у розмірах — мігруюча  еритема (у 20% хворих вона відсутня). З клінічних проявів найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату (ураження суглобів), серця.

Профілактика захворювань, пов’язаних з укусами кліщів, полягає у знищенні кліщів (там, де це можливо), захисті від нападу і звільненні від них. Для знищення кліщів рекомендовано використання акарицидів в період активності кліщів на обмежених територіях.

Щоб вберегти себе від цих захворювань, збираючись до лісу, треба дотримуватись таких правил: одяг повинен мати комір, що тісно прилягає до шиї, застебнуті манжети, штани заправлені в чоботи або шкарпетки. Одяг та взуття можна обробити засобами, які відлякують комах. Волосся слід прибрати під головний убір. При виході з лісу необхідно провести огляд на наявність кліщів. Якщо до тіла людини кліщ уже присмоктався, потрібно його якомога швидше  зняти. Не варто знімати їх різко, а легкими обертальними рухами проти годинникової стрілки видалити з тіла. Ранку до і після процедури обробити розчином йоду, спиртом, горілкою або одеколоном.

Коли при видаленні кліща він розривається, то в підшкірному шарі залишається хоботок. У такому разі необхідно за допомогою звернутися до лікаря-хірурга чи травматолога, який зробить все необхідне, щоб попередити недуги, пов’язані з укусом кліща.

Як повідомляє Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактик хвороб МОЗ України, з початку року і станом на середину жовтня на Прикарпатті зареєстровано 113 випадків захворювання на  хворобу Лайма, в тому числі у 16 дітей.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни