Корупцію у Верховному Суді вдалося виявити через детектива НАБУ під прикриттям

САП та НАБУ викрили “на гарячому” голову Верховного Суду та адвоката під час отримання неправомірної вигоди. Загальна сума отриманих коштів — близько 2,7 млн доларів США. 16 Травня, 2023, 15:15 Україна Переглядів: 317 Діюча корупційна схема у Верховному Суді була зупинена завдяки операції під прикриттям Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Голову Верховного Суду (Всевололда Князєва. — Ред.) та ще одну особу затримано. Попередня правова кваліфікація — ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України. Вирішується питання про повідомлення особам про підозру та готуються відповідні клопотання про звернення до Вищої ради правосуддя та Вищого антикорупційного суду, повідомляють “Вікна” з посиланням на Національне антикорупційне бюро України.

Документування злочинів НАБУ і САП розпочали ще на початку цього року, коли було зафіксовано кілька випадків передачі коштів. Діюча корупційна схема у Верховному Суді була зупинена завдяки операції під прикриттям.

“Під час розслідування ми зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого “бекофісу” — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг. Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом Верховного Суду і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень Верховного Суду, але і більшості інших судів на території України. Іншим фактам буде надана правова оцінка у ході досудового розслідування. Наразі тривають слідчі дії щодо інших суддів”, — зазначив керівник САП Олександр Клименко.

Операція НАБУ і САП проводилася в умовах абсолютної секретності з метою уникнення витоків інформації. Детективи НАБУ та прокурори САП застосували абсолютно законну процедуру в рамках ст. 482 КПК України, передбачену для випадків, коли суддя вчиняє тяжкий та особливо тяжкий злочин, та затримали голову Верховного Суду під час вчинення злочину.

Було використано законний інструмент, передбачений ч. 3 ст. 233 КПК України, призначений для невідкладних випадків, та здійснено обшуки в суддів Верховного Суду та його голови до постанови відповідної ухвали Вищим антикорупційним судом. Наразі САП та НАБУ вживають заходи для невідкладного звернення до ВРП та ВАКС.

НАБУ та САП встановили наявність контактів бізнесмена-власника групи “Фінанси і кредит” (йдеться про Костянтина Жеваго. — Ред.) з одним із адвокатів адвокатського обʼєднання, яке використовувалося як “бекофіс” для маскування злочинної діяльності у Верховному Суді. Адвокат виступив посередником в передачі незаконної винагороди керівництву Верховного Суду для ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена.

За даними слідства, у 2002 році український бізнесмен придбав 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату (далі — ГЗК) у чотирьох компаній (далі — колишні акціонери. — Ред.).

18 років потому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції ГЗК. Проте суд відмовив у задоволенні вимог.

У 2022 році апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.

Аби не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року бізнесмен вступив у змову з адвокатом “бекофісу” у Верховному Суді. Протягом березня-квітня 2023 року бізнесмен передав адвокату 2,7 млн доларів США: 1,8 млн доларів США — суддям Верховного Суду, решту — як “оплату” посередницьких послуг).

19 квітня 2023 року Верховний Суд ухвалив рішення на користь бізнесмена. Під час слідчих дій НАБУ і САП задокументували передачу і отримання двома траншами 2,7 млн доларів США. Під час отримання другого траншу у 450 тисяч доларів США 15 травня 2023 року голову ВС і адвоката було викрито “на гарячому”.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни