Калуська лікарка Мирослава Гуменяк розповіла, як вберегтися від ієрсиніозу

Ієрсиніоз кишковий — гостре інфекційне захворювання, яке спричинює бактерія Ієрсинія ентероколітіка з роду Ієрсинія та характеризується симптомами інтоксикації, ураженням шлунково-кишкового тракту, печінки, суглобів, інших органів та систем. До хвороб, які спричинюють інші види ієрсиній, відносять чуму і псевдотуберкульоз. 20 Лютого, 2024, 18:00 Калуш Переглядів: 699 Ілюстроване фото. Найбільш сприятливими до ієрсиніозів є діти від 3 до 7 років Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Лікар-епідеміолог Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Мирослава Гуменяк розповіла про ієрсиніоз, його симптоми, а також способи профілактики, інформують “Вікна”.

На території Калущини кишковий ієрсиніоз реєструвався у 2008 році у чоловіків сільської місцевості (с. Добровляни, с. Новиця) віком 21 та 53 роки та в 2011 році в мешканки Калуша віком 24 роки. У 2015 році зафіксовано один випадок псевдотуберкульозу в чоловіка віком 21 рік.

Ієрсинії не виносять тепла: нагрівання до 60 градусів вбиває їх вже через півхвилини. Проте бактерія витримує холод і багаторазове замороження та розмерзання. Температура 4-8 градусів є сприятливою для розмноження бактерії ієрсинії, у воді при температурі 18-20 градусів виживає більше 40 днів, якщо температура знижується до 4 градусів живе 250 днів, у фекаліях при кімнатній температурі 7 днів.

Ієрсинії можуть «проживати» в харчових продуктах (молоко, хліб), на свіжих овочах (капуста, морква, яблука) в умовах овочесховища та холодильника. Джерелом інфекції можуть бути корови, кози, вівці і, особливо свині, хвора людина та здоровий бактеріоносій. Найбільшу небезпеку, як джерела інфекції, становлять мишовидні гризуни, які заселяють овочесховища, магазини, підприємства харчової промисловості. Забруднені їх виділеннями харчові продукти (овочі, молоко і інші), а також вода можуть служити
факторами зараження людей.

Існують три шляхи передачі інфекції людині: харчовий, водний, контактно-побутовий. Найчастіше зараження відбувається при вживанні овочевих блюд, в які входять інфіковані овочі, що не пройшли термічної обробки (салати, вінегрети), особливо якщо вони готуються напередодні і до вживання зберігаються в холодильнику.

Захворювання частіше реєструється в зимово-весняний період. Однак можливі зараження і в інший період року через продукти, які зберігалися в холодильниках.

Захворювання кишковим ієрсиніозом можуть виникати при вживанні м’ясних і молочних продуктів у різні періоди року. Поява епідемічних спалахів, як правило, пов’язана з вживанням овочів після тривалого зимового зберігання.

Найбільш сприятливими до ієрсиніозів є діти від 3 до 7 років, однак захворювання зустрічається і серед школярів та дорослого населення. Інкубаційний період 1-3 дні. Захворювання починається гостро. Вже в перші години температура підвищується до 38,5-39,5 градусів. Спостерігається головний біль, запаморочення, озноб. Характерні загальна слабкість, м’язовий біль. У багатьох хворих напади різкого болю у животі без чіткої локалізації, рідше у ділянці пупка, правій здухвинній ділянці. Часто нудота, блювання, поява частих рідких випорожнень.

У випадках ураження апендиксу сильний біль при пальпації живота у правій здухвинній ділянці, позитивні симптоми подразнення очеревини.

У перші 3-4 доби хвороби можлива поява різноманітного висипу. Характерні так звані симптоми «рукавичок», «шкарпеток», малиновий язик. Характерне збільшення периферичних лімфатичних вузлів.

Для профілактики захворювань важливе дотримання правил зберігання овочів, захист їх від мишовидних гризунів, приготування салатів і вінегретів безпосередньо перед їх реалізацією, що дозволить попередити захворювання ієрсиніозами.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни