Ізраїльські археологи вперше за 60 років відкрили сувої з Мертвого моря

Нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря (Себастьян Шайнер/AP)

Ізраїльські археологи у вівторок розкрили десятки нещодавно виявлених фрагментів біблійних текстів, відомих як Сувої Мертвого моря, що базуються на колекції давніх єврейських релігійних рукописів, яка була вперше виявлена ​​60 років тому.

Ізраїльські антикварні органи заявили, що на фрагментах пергаменту є рядки грецького тексту з книг Захарії та Наума, які радіовуглецевими аналізом датовані II століттям н. е.

Відкриття є результатом багаторічних ізраїльських розкопок в Юдейський пустелі та, як вважають, належать до набору, відомого як “Печера жаху”, який так назвали у зв’язку з тим, що під час розкопок у 1960-х там знайшли 40 людських скелетів.

Сувої містять грецьке тлумачення Дванадцятьох Малих Пророків. Також знахідка включала схованку рідкісних монеть, 6000-річний скелет дитини – ймовірно, дівчинки, муміфікованої в шматку тканини – та великий кошик, датований 10500 роками, який, на думку фахівців, може бути найстарішим у світ.

“Ці знахідки важливі не лише для нашої власної культурної спадщини, але й для всього світу”, – сказав Аві Коен, генеральний директор Міністерства Єрусалиму та спадщини, яке брало участь у розкопках.

“Фрагменти сувоїв, що містять біблійні тексти, монети та додаткові знахідки Другого храмового періоду, знайдені в цьому унікальному проєкті, безпосередньо свідчать про єврейську спадщину регіону та нерозривний зв’язок між єврейською культурною діяльністю та нашим місцем на цій землі,” – він додав.

Вважається, що артефакти сховані в печері під час повстання Бар-Кохби, збройного повстання євреїв проти Риму за часів правління імператора Адріана, між 132 і 136 роками н. е.
Національний археологічний проєкт заявлений як захист від загрози розграбування старожитностей, триває у печерах та ярах Юдейської пустелі з 2017 року та отримав фінансування від Міністерства спадщини Єрусалиму.

Працівниця Ізраїльського управління старожитностей Таня Бітлер демонструє нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря в лабораторії збереження в Єрусалимі 16 березня (Себастьян Шайнер/AP)

До кризи пов’язаної з коронавірусом в розкопках брали участь десятки молодих ізраїльтян.

“Команда, яка працювала в пустелі показала виняткову мужність, відданість меті, працюючи у печерах, розташованих між небом і землею, копаючи та продираючись крізь них, витримуючи густий і задушливий пил, і повертаючись із дарами, які мають незмірну цінність для людства”, – сказав Ізраїль Хассон, керівник місії.

На сувої Мертвого моря, збірник єврейських текстів, вперше натрапили бедуїнські вівчарі в пустельних печерах на Західному березі, біля Мертвого моря та древнього міста Кумран, в 1946 році.

Бедуїни вішали сувої на стовпі, до того їх існування виявив єврейський професор університету. У 1940-х і 1950-х роках при продовженні розкопок в районі Кумрана та за його межами були отримані додаткові рукописи та фрагменти, які в кінцевому підсумку стали називатися сувоями Мертвого моря.

Вважається, що ці фрагменти, переважно на пергаменті, а також на шматочках папірусу, датуються III-І століття до н. е., включаючи найдавніші відомі копії єврейської Біблії та документи про аскетичну єврейську секту, яка існувала за часів Ісуса.

за матеріалами Washington Post

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни