Два вироки на Прикарпатті: як судять «ухилянтів» від мобілізації під час воєнного стану

Стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає, що ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Станом на 31 серпня Єдиний державний реєстр судових рішень містить 66 вироків щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст. 336 Кримінального кодексу України.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

При цьому жодного виправдувального вироку немає, всі особи визнавали свою вину. 

Кількість вироків по областях розподілилась наступним чином: 

 • Волинська область — 5 вироків (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
 • Дніпропетровська область — 7 вироків (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
 • Житомирська область — 1 вирок;
 • Закарпатська область — 31 вирок (9 щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Івано-Франківська область — 2 вироки (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
 • Кіровоградська область — 2 вироки;
 • Львівська область — 10 вироків (2 вироки щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Полтавська область — 1 вирок;
 • Рівненська область — 1 вирок;
 • Сумська область — 1 вирок;
 • Харківська область — 2 вироки (2 щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Черкаська область — 2 вироки;
 • Чернівецька область — 1 вирок.

Безумовним лідером за кількістю винесених вироків є Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області — 19 вироків. Водночас вирок з «реальним» покаранням в реєстрі лише один, всі інші — з іспитовим строком. 

Зокрема, 25 серпня 2022 року  по  справі 303/5476/22 Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області затвердив угоду про визнання винуватості та визнав винним особу за ст. 336 КК України. При цьому чоловіка вже також, у 2021 році вироком суду засуджено за ч. 2 ст. 309 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на два роки з іспитовим строком.

Відповідно до статті 71 КК України, шляхом часткового приєднання невідбутої частини покарання за попереднім вироком, остаточне покарання за сукупністю вироків призначено — три роки один місяць позбавлення волі.

У більшості вироків судами призначене «стандартне» покарання у виді позбавлення волі на строк три роки. з іспитовим строком на один рік.

Лише один раз судом призначено покарання за статтею 336 КК України, покарання у виді п`яти років позбавлення волі з іспитовим строком на три роки. При цьому відмінність ситуації від попередніх вироків для призначення такого суворого покарання для уродженця міста Приморськ, Приморського району Запорізької області, який є внутрішньо переміщеною особою, не зрозуміла. 

Серед засуджених Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області 30% вироків щодо внутрішньо переміщених осіб, в тому числі з Донецької, Луганської, Запорізької областей

Також вироком Іршавського районного суду Закарпатської області уродженець с. Молодіжне Калмицької АР Російської Федерації за аналогічною ситуацією отримав п’ять років позбавлення волі з іспитовим строком рік. 

Водночас у разі затвердження угод про визнання винуватості з прокурорами в судах Закарпатської області обвинувачені досить часто отримували покарання чотири або п’ять років позбавлення волі, тобто більше, ніж у випадках неукладення угод про визнання винуватості. 

Нагадаємо, в Україні військовозобов’язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років. Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача, вручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни