Директорка краєзнавчого музею на Прикарпатті Ксенія Циганюк: “Культура визначає все”

У питаннях, які стосуються виховання патріотизму не потрібно залишати право вибору для людей.

Про це в інтерв’ю журналістці Фіртки зазначила директорка краєзнавчого музею “Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксенія Циганюк

“Це питання стосується держави. Вона має за це взятися. Аналогічно, як й освіти. Ніхто ж не ставить дитину перед вибором: чи йдеш ти в перший клас?

Виповнилося шість років — дитина йде у школу. Тому, що дитина має здобути освіту. Так само і з музеєм, так само і з культурою.

Я не кажу, що все має бути насильно, але варто працювати над тим, що це має бути загальнообов’язковим. Це має бути правилом.

Тому що було б цікаво, якби, бодай, раз на місяць чи хоча б у рік діти відвідували різні музеї. Повірте мені, є люди, які навіть й раз на рік не були в музеї”, — додає директорка.

Ксенія Циганюк наводить порівняння:

“Пригадую, у день відзначення річниці Небесної Сотні біля пам’ятника у Долині зібралась певна кількість зацікавлених. Грає український гімн, а люди просто йдуть у магазин, бо він там поруч.

Скажіть мені, будь ласка, ви можете уявити таку ситуацію, якби це було біля пам’ятника Леніну? Можете уявити, що людина проходить повз такі заходи? Я таке не розумію, таке неможливо уявити.

Тоді всі розуміли, що на наступний день, ти будеш без роботи, можливо засланий, діти ніколи не отримають нормальної посади, бо так працювала їхня тоталітарна ідеологія”.

Зі слів директорки, в Україні є вкрай цікаві музеї, про більшість українців навіть не знають.

“От за кордоном, наприклад, у Франції, всі ж обов’язково навідуються в Лувр, ходять із захватом. У нас також є дуже гарні музеї, про які навіть ніхто не знає.

Тому й записують такі інтерв’ю, публікації, щоб народ більше пізнавав свою культуру. Ви розумієте, в нас є такі музеї, що навіть за кордоном такого немає! Але просто ніхто про них не знає. Хто знає про наші золоті музеї, де золоті речі минулого?

Хто про це знає? Хто це популяризує? Хто примушує туди йти? Хто сказав: “Ти маєш це побачити, бо це твоє, на твоїй землі знайдене, це твоїх предків!”. Ніхто про це не каже. Тому так. Тому така проблема є. Можливо, з часом вона вирішиться.

Коли окупанти заходять на нашу територію, чому обкрадають музей? Навіщо? Тому, що вони через музеї формують свою історію. Вони везуть награбоване до себе й кажуть: “Подивіться”.

Якщо це неважливо, то навіщо вони так за це б’ються і це формують? Бо культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали і тому подібне”.

Більше читайте у матеріалі: Домівка для унікальних експонатів: розмова із директоркою краєзнавчого музею “Бойківщина” Тетяни й Омеляна Антоновичів на Прикарпатті (ФОТО)

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни