Арена-«намет» та «Діамант пустелі». Все про стадіони, які приймуть ЧС-2022 у Катарі

Арена-«намет» та «Діамант пустелі». Все про стадіони, які приймуть ЧС-2022 у Катарі

Чемпіонат світу з футболу у Катарі стартує вже незабаром – 20 листопада. Вперше в історії цей турнір прийматиме країна арабського світу. Також це буде перший ЧС, який пройде не влітку, а з листопада по грудень. Все через неймовірно спекотну погоду у Катарі.

Зараз саме час ознайомитися зі стадіонами, де найсильніші команди світу змагатимуться за найпрестижніший футбольний трофей. Тож пропонуємо вам невелику розповідь про кожну з арен.

Стадіон «Аль-Джануб» (Аль-Вакра)

Відкритий у травні 2019, може вмістити 40 000 глядачів. На арені зіграють сім матчів – шість на груповому етапі та одну гру 1/8 фіналу.

Знаходиться в місті Аль-Вакра, яке розташоване за 20 км від центру Дохи. “Аль Джануб” – найпівденніший стадіон мундіалю.

Над проектом стадіону працювала британка Заха Хадід – одна із найвідоміших архітекторок сучасності. Арена своїми силуетами схожа на паруси традиційних човнів доу, які використовують пірначі за перлами у Перській затоці.

Після закінчення чемпіонату місткість стадіону планують зменшити вдвічі – до 20 000 місць. Після чого він стане домашньою ареною для місцевого клубу Аль-Вакра.

Стадіон «Ед’юкейшн Сіті» (Аль-Райян)

Відкритий у червні 2020, розрахований на 45 350 глядачів. Стадіон прийме вісім матчів – шість на груповому етапі, одну гру 1/8 фіналу та одну гру 1/4 фіналу.

Арена розташована в районі Аль-Райян –  приблизно за 20 км від центру Дохи. Навколо знаходяться кампуси так званого «Міста освіти» (звідси й назва стадіону) – великого університетського центру. Арену в Аль-Райяні вважають одним із найекологічніших у світі.

Фасад арени являє собою трикутники, які утворюють складні ромбоподібні геометричні візерунки, що нагадують грані алмазів. Саме тому стадіон ще називають «Діамантом пустелі».

Після завершення мундіалю верхній ярус «Едукейшн Сіті» демонтують, а конструкції передадуть як допомогу бідним країнам, де бракує спортивної інфраструктури. Через це місткість арени скоротиться близько до 25 000 місць. Передбачається, що стадіон стане великим спортивним центром.

Стадіон «Рас-Абу Абуд» або «974» (Доха)

Відкритий у листопаді 2021, вміщує 40 000 глядачів. На ньому зіграють сім матчів – шість на груповому етапі та одну гру 1/8 фіналу.

Мабуть, найоригінальніший стадіон в історії. «974» збудований з 30 тисяч тон металоконструкцій та 974 контейнерів для морських перевезень – звідси й назва арени, хоча спочатку вона отримала ім’я «Рас-Абу Абуд». Усі внутрішні приміщення: роздягальні, суддівська кімната тощо – знаходяться всередині контейнерів.

Після закінчення ЧС стадіон розберуть. У контейнерах знову перевозитимуть вантажі, а металоконструкції влада Катару готова віддати будь-кому, хто захоче повторити схожий проект. А якщо охочих не знайдеться, їх використають для інших потреб.

Стадіон «Ахмад Бін Алі» (Аль-Райян)

Відкритий у грудні 2020, може вмістити 40 000 глядачів. Тут зіграють сім матчів – шість на груповому етапі та одну гру 1/8 фіналу.

Арена є домашньою для клубу «Аль-Райян» – однієї з провідних команд Катару. Цей стадіон спроектувало архітектурне бюро Pattern Design – авторів проекту нового стадіону «Евертона». Будівництвом займалися американці з фірми AECOM, які будували деякі стадіони для ЧС-2010 та один із найсучасніших стадіонів у світі – «Мерседес-Бенц Стедіум».

Після чемпіонату світу місткість арени скоротиться вдвічі.

Стадіон «Аль-Тумама» (Доха)

Відкритий у жовтні 2021, вміщує 40 000 глядачів. На арені пройде вісім матчів: шість на груповому етапі, одна гру 1/8 фіналу та одна 1/4 фіналу.

Розташована споруда за 12 кілометрів від центру Дохи. Стадіон спроектував катарський архітектор Ібрагім Джайда. Під час проектування він надихався традиційною катарською мереживною шапочкою гафія. Тож фасад явно нагадує традиційний візерунок цього головного убору. Назвали арену на честь дерева, яке росте у цьому регіоні.

Після чемпіонату місткість “Аль-Тумама” скоротиться вдвічі. Перебудовану арену використовуватимуть як багатофункціональний стадіон.

Стадіон «Халіфа Інтернешнл» (Доха)

Відкритий після капітальної реконструкції у травні 2017. Вміщує 45 416  глядачів. Під час мундіалю тут пройде вісім матчів, найважливіший з яких – за третє місце.

Єдиний із восьми стадіонів ЧС, який не був збудований спеціально до турніру. Втім, арена пережила масштабну реконструкцію – під час якої встановили систему охолодження, оновили фасад та систему освітлення та збільшили  місткість на 12 000 місць.

Вже після реконструкції “Халіфа Інтернешнл” приймав ЧС-2019 з легкої атлетики, а також матчі Кубка Азії з футболу у 2019 та клубного чемпіонату світу з футболу у 2019.

Після завершення ЧС-2022 стадіон функціонуватиме як головна спортивна арена Катару.

Стадіон «Аль-Байт» (Ель-Хаур)

Відкритий у листопаді 2021, вміщує 60 000 глядачів. “Аль Байт” – другий за важливістю стадіон мундіалю. Тут пройде матч-відкриття турніру, а також один із півфіналів.

“Аль Бейт” розташований у місті Ель-Хаур, що за 46 км від центру Дохи. Це найвіддаленіша від столиці Катару арена мундіалю.

Зовні стадіон схожий на великий намет кочівників-бедуїнів – такі здавна служили традиційним житлом для мешканців країн Перської затоки. За задумом архітекторів, це символізує зв’язок минулого та сьогодення.

Після закінчення чемпіонату місткість “Аль Бейт” зменшиться до 32 000 глядачів. Надалі тут гратиме місцева команда “Аль-Хор”.

Стадіон «Лусаїл» (Доха)

Відкритий в середині 2022, найбільший за місткістю – може прийняти 80 000 глядачів.

“Лусаїл” – головна арена турніру. Це суперсучасний спортивний комплекс, який побудували спеціально до чемпіонату світу за 20 км від Дохи. Тут пройде десять матчів мундіалю, включно з півфіналом та фіналом.

Його офіційна місткість — 80 000 глядачів, але за фактом він може прийняти 92 000 осіб.

Формою «Лусаїл» схожий на арабську чашу з декоративним орнаментом, який дуже характерний для мусульманської культури.

Після завершення чемпіонату стадіон перестане бути спортивною спорудою – його повністю перебудують під соціальну інфраструктуру.

Партнерська публікація. 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни