Знайдені в Україні кам’яні знаряддя можуть бути найдавнішими в Європі – Новини України

Знайдені в Україні кам’яні знаряддя можуть бути найдавнішими в Європі - Новини України

Фото: ілюстративне facebook.com/bilskgelon

Знайдені на Західній Україні кам’яні знаряддя можуть бути найдавнішим відомим доказом присутності людини в Європі. Про це пише АР з посиланням на дослідження,  опубліковане в журналі Nature. 

Повідомляється, що археологи знайшли відколоті камені, що були навмисно виліплені з вулканічної породи. Їх виявили в кар’єрі в Королево ще в 1970-х роках. Але тільки зараз археологи зуміли, використавши нові методи для визначення віку шарів осадових порід, що оточують інструменти, з’ясувати, що знаряддям понад 1 мільйон років.

– Це найдавніший доказ існування будь-якого типу людини в Європі, — зазначив геофізик з Орхуського університету в Данії та співавтор нового дослідження Мадс Фауршу Кнудсен.

За його словами, наразі невідомо, хто з ранніх предків людини виготовив інструменти, але, можливо, це був Homo erectus, перший вид, який ходив прямо та опанував використання вогню.

– У нас немає викопних останків, тому ми не можемо бути впевнені, — пояснив археолог Чеської академії наук і співавтор Роман Гарба.

За даними вчених, відколоті кам’яні інструменти, ймовірно, використовувалися для різання м’яса і, можливо, зішкрібання шкур тварин. Також дослідники припускають, що вій цього знаряддя  –  1,4 мільйона років. Але згідно іншій методології дослідження їм трохи більш як 1 мільйон років, що поміщає їх приблизно в той самий діапазон дат, що й інші стародавні інструменти, знайдені в Іспанії.

В цілому найдавніші кам’яні знаряддя цього типу були знайдені в східній Африці й датуються 2,8 мільйона років тому, наголосив Рік Поттс, який керує програмою походження людини Смітсонівського інституту.

Пам’ятка в Україні є важливою, оскільки “це найдавніша стоянка на півночі”, що свідчить про те, що ранні люди, які розселилися з Африки за допомогою цих інструментів, змогли вижити в різноманітних середовищах, наголосили вчені.  

Раніше штучний інтелект допоміг ученим розшифрувати стародавній сувій, якому майже 2000 років. Цей цінний артефакт був сильно пошкоджений під час виверження Везувію. Сувій виявили ще у 18 столітті. У   У лютому київські митники виявили у посилці, яку намагалися відправити з України до Тайваню, стародавні скам’янілості, вік яких може досягати 400 мільйонів років. 

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни