Десять планшетів, дві сонячні панелі та два інвертори отримали заклади освіти, культури та реабілітаційний центр Калуської громади сьогодні, 14 січня. Усе завдяки благодійному фонду «Чисті серцем», який заснував Василь Вишиванюк. Кому з перших перепало обладнання у 2025 році, бачили «Вікна». Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 14 Січня, 2025, 19:00 Калуш Переглядів: 606 Потужність отриманої Голинським ліцеєм від фонду Василя Вишиванюка сонячної станції — майже 14 кіловатів Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
Благодійному фонду «Чисті серцем» у 2025 році виповниться 12 років. Його діяльність розповсюджена на всю територію України, правда, повномасштабне вторгнення внесло свої корективи, розповідає Василь Вишиванюк.
«Спершу ми займалися організацією відпочинку та оздоровленням дітей за кордоном — загалом охопили до 8 тисяч осіб. А після 24 лютого 2022 року перейшли більше на допомогу військовим та навчально-культурним закладам. Треба, щоб діти мали можливість навчатись у хороших сучасних умовах. Якщо не створимо їх тут, то школярі виїдуть за кордон. Сьогодні ми передаємо у Голинський та Калуський ліцей №5 разом 25 кіловатів сонячних панелей, які передали наших друзі-французи. А також по одному інвертору потужністю понад 7 кіловатів. Найбільше тут спрацювала Тетяна Любчик, яка нам допомагає з Франції».
Загалом, за словами Василя Михайловича, за підтримки французької сторони українці отримали 780 кіловатів сонячних панелей і 12 інверторів. У 2024 році на заклади освіти та для військових потреб роздали майже 3000 ноутбуків, 2000 планшетів, близько 600 зарядних станцій Bluetti. Частина комп’ютерної техніки прийшла з В’єтнаму, де добре працює українське посольство та бізнесмени. Зараз чекають чергову партію допомоги з Китаю. Співрозмовник каже, що минулого року на Калущину привезли більше благодійності, ніж на його рідну Коломийщину. А за час співпраці вдалося уже охопити половину сіл Калуського району та багато міських шкіл — у деякі заклади навідуються не вперше.
Депутатка Калуської міської ради, керівниця молодіжної громадської організації «Інститут суспільних ініціатив» Оксана Савчук розповіла, що з благодійним фондом «Чисті серцем» співпрацює уже другий рік і це дуже підсилило місцеві заклади.
«Багато оновилось по селах та місту комп’ютерної техніки: у навчальних закладах, народних домах та бібліотеках. З минулого року допомагаємо реабілітаційному центру «4.5.0 Прикарпаття», а з цього — налагоджуємо співпрацю фонду з Калуською центральною районною лікарнею. Коли наш отець Федір Мороз відправляється на передову, то також отримує допомогу від Василя Вишиванюка: продуктами, зарядними станціями та іншою технікою».
Молодіжна громадська організація «Інститут суспільних ініціатив» у 2024 році отримала ноутбуки, з допомогою яких проводить безплатні ІТ-курси та мовний клуб для місцевих дітей та ВПО. Отож, охочих від 6 до 17 років чекаємо в офісі на вулиці Бандери, 9 у Калуші.
Зважаючи на обмеження бюджету Калуської територіальної громади, значна частина якого йде на допомогу військовим, благодійна допомога є на часі, зауважує Оксана Савчук.
«З 2023 року технічне «підкріплення» отримали близько 10 закладів освіти, а в цілому у Калуському районі — 15. У результаті співпраці було отримано понад 100 ноутбуків та таку ж кількість планшетів. Комп’ютерна техніка, якісна, потужна, з відповідним програмним забезпеченням, — це те, що зараз потрібно дітям, особливо зважаючи на світ гаджетів, технологій та штучного інтелекту. Тому ми дуже вдячні за підтримку і сподіваємось, вона і в цьому році буде плідною».
Директор Голинського ліцею Радіон Прокопчук разом зі своїми працівниками приймає сонячні панелі. Ділиться, що раніше завдяки фонду Василя Вишиванюка навчальний заклад поповнився комп’ютерною технікою.
«Частина планшетів знаходяться в шкільній бібліотеці. Наш ліцей повністю перейшов на електронний документообіг: електронні журнали та щоденники. І вчителі тепер мають можливість їх заповнювати. Комп’ютерну техніку ми дали й вчителям початкових класів, а п’ять ноутбуків підсилили 46 кабінет інформатики, який мав дуже застарілу техніку. Загалом ще потрібно 10 одиниць оновити», — зазначає директор ліцею.
За словами Радіона Прокопчука, в час блекаутів важливо, щоб заклад залишався автономний та продовжував якісно надавати освітні послуги. На початку повномасштабної війни коштом обласного бюджету був придбаний генератор. Також освітяни мають дві зарядні станції — на 2,4 і 1,2 кіловата, завдяки яким закривали першочергові потреби ліцею.
«Тепер, отримавши сонячні панелі та інвертор, при знеструмленнях надалі використовуватимемо інтерактивні панелі та безперебійне живлення для мережі Інтернету. Це дуже велика підтримка для закладу. Потужність цієї станції — майже 14 кіловатів. До прикладу, один чайник споживає тільки кіловат енергії. Ми в освітньому процесі використовуємо: комп’ютери, ноутбуки та телевізори, на які йде мало енергії. Кількість отриманих кіловатів повністю покриває основний корпус закладу освіти електроенергією. Це дасть можливість економити бюджетні гроші, бо в сонячні дні будемо самі себе забезпечувати електрикою. Якщо говорити про щось потужне, наприклад, кухню, де плити споживають багато кіловатів, то там нам не вистачить. Але щоб якісно відбувався освітній процес, щоб у сховищі під час повітряної тривоги ми могли бути зі світлом — нам вистачить».
Такий самий комплект сьогодні отримав і Калуський ліцей №5 під керівництвом Мирослава Кусня: сонячні панелі потужністю 13,2 кВт та сонячний інвертор потужністю 7 кВт з Франції, що є важливим кроком до енергонезалежності нашого закладу. Тепер, навіть за умов відключення електропостачання, учні зможуть навчатися в стабільних умовах, а вчителі — безперебійно виконувати свою роботу, — зауважив керівник.
Крім цього, Калуська громада поповнилась і десятьма планшетами. П’ять з них для роботи реабілітаційного центру «4.5.0 Прикарпаття», решту — для народних домів Пійла, Кропивника, Сівки-Калуської та Довгого-Калуського, а також у міську центральну бібліотеку імені Тараса Шевченка.
Ірина АНДРІЇВ, журналістка
Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор-монтажер