Тариф за користування стаціонарними громадськими вбиральнями на автостанції у Калуші встановили у розмірі 5 гривень за послугу. Він почне діяти вже від сьогодні, з 8 серпня. 08 Серпня, 2024, 09:00 Калуш Влада Переглядів: 1426 Виконком прийняв рішення про тариф на послуги вбиральні на новій автостанції. Фото: Калуська міська рада Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
Сьомого серпня відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Калуської міської ради, на якому розглянули та затвердили проєкт рішення “Про встановлення тарифу на послугу з користування громадськими вбиральнями автостанції комунального підприємства “Калуське підприємство автобусних станцій” Калуської міської ради”.
Нагадаємо, що у складі майна автостанції комунальному підприємству “Калуське підприємство автобусних станцій” передали два санвузли прощею 5,2 і 5,6 кв. метри, а також душову площею 4,5 кв. метри. Повідомили, що на автостанції буде п’ять кабінок вбиралень.
Тариф за користування стаціонарними громадськими вбиральнями на автостанції у Калуші встановили у розмірі 5 гривень за послугу. Він вступає вже від сьогодні, з 8 серпня. Як повідомили на засіданні виконкому, розрахунок проводили за Порядком формування тарифів на послуги з користування громадськими вбиральнями в населених пунктах, який затверджено урядовою постановою.
Директор комунального підприємства Мар’ян Рисей зазначив, що у тариф включили витрати на воду, електроенергію, прибирання приміщень тощо. Вийшла собівартість послуги 4,63 гривні. 5 гривень за відвідування громадської вбиральні на автостанції на засіданні виконкому назвали помірною платою. Так, на інших автостанція так само справляють 5 гривень. Окрім того, за словами міського голови Андрія Найди, 5 гривень коштує відвідування вбиральні на сусідньому муніципальному ринку. Раніше ця вбиральня була безплатною, але на її стан нарікали, а зараз чисто, гарно і люди задоволені.
Також Мар’ян Рисей повідомив, що за користування вбиральнею на автостанції за встановленим тарифом також будуть платити пасажири з квитками. Він навів два аргументи. Зокрема, вказав, що розмір автостанційного збору, наприклад, за поїздку до Мостища, складе 3 гривні, що менше собівартості послуги вбиральні (вже є проєкт рішення, за яким розмір автостанційного збору на комунальній автостанції становитиме 15% від вартості поїздки. — Авт.). Цей аргумент є сумнівним, адже не усі пасажири з квитками відвідують вбиральню. Крім того, за такою логікою, заплативши, приміром, у квитку до Львова близько 30 гривень станційного збору чи у квитку на міжнародний рейс — сотні гривень, пасажир суттєво переплачує за отримані на автостанції послуги.
Другий аргумент — фраза зі статті 36 Закону України “Про автомобільний транспорт”, де записано, що “послуги автостанцій крім послуг кімнати матері і дитини, пасажирам надаються за плату”.
Невідомо, чи є на калуській автостанції кімната матері і дитини, але ця стаття (Послуги автостанцій) Закону у частині, що стосується пасажирів, викладена так:
“Автостанції надають пасажирам послуги, пов’язані з їх проїздом автобусними маршрутами загального користування.
До обов’язкових послуг, що повинні надаватися автостанціями пасажирам, належать:
- продаж квитків;
- користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння;
- можливість користування громадськими вбиральнями;
- інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки.
За надання обов’язкових послуг автостанцій з осіб, які придбавають проїзні квитки, стягують автостанційний збір, що входить до вартості квитка.
Послуги автостанцій, крім послуг кімнати матері і дитини, пасажирам надаються за плату”.
Окрім того, за чинною урядовою постановою, яка регламентує надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, “за надання обов’язкових послуг, передбачених статтею 36 Закону України “Про автомобільний транспорт”, з осіб, які придбавають квитки, справляється автостанційний збір, що включається до вартості квитка. За надання зазначених послуг додаткова плата з пасажира не стягується”. Отже, послуги вбиральні вже включено в автостанційний збір, тож люди з квитками платити додаткових 5 гривень не мають.
Це підтверджують і роз’яснення підрозділів Держпродспоживслужби (однією з її функцій є захист прав споживачів), які є у вільному доступі. Наприклад, у березні 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області на своєму сайті у публікації “Пасажир — знай свої права! Як діяти, якщо пасажиру відмовляють у безплатному користуванні санітарним вузлом на вокзалі” детально роз’яснило права пасажирів та їхні дії (якщо права порушено) на автостанції.
“Пасажир, який придбав квиток на автостанції має право на безкоштовне користування громадськими вбиральнями.
Власники автостанцій несуть відповідальність за якість та безпеку послуг, що надаються автостанціями пасажирам та автомобільним перевізникам, технічний та санітарно-гігієнічний стан будівель, споруд, обладнання та території автостанції.
Дії пасажира
Якщо ви маєте квиток і вас не пускають до жодного з туалетів на залізничному вокзалі чи автовокзалі, то ваші права порушені. Це означає лише одне, що вам необхідно звернутися до чергового залізничної станції (автовокзалу) із скаргою, якщо є книга скарг – напишіть скаргу.
А на протиправні дії працівників автостанції – написати на адресу власника автостанції. Відомості про власника автостанції мають бути розміщені на вивісці зовні будівлі, інформація про прізвище, ім’я та по батькові керівника автостанції має бути розміщена в середині будівлі”, — зазначено у дописі від державної служби.
Поки що ніяких вивісок на новій комунальній автостанції немає. І, як повідомили на засіданні виконкому, автостанційний збір будуть затверджувати пізніше, тож і обговорювати його недоречно.
Між тим, як повідомляли “Вікна”, пасажирам, які купують квитки в касах автостанції, які є власністю громади та передані у користування комунальному підприємству, з першого дня її роботи (в тестовому режимі) продає квитки приватна компанія ТзОВ “Калуська автобусна станція”. Її місце знаходження зареєстроване за адресою майна громади на вул. Ринковій, 7а у Калуші. Невідомо, на яких підставах це здійснюється, адже переданих в оренду приміщень тут немає. Причому продає з автостанційним збором на рівні приблизно 15%, розмір якого власник автостанції ще не визначив, і фактично відбирає потенційний дохід у комунального підприємства.
Йдеться, по-перше, про майно громади, а, по-друге, про фінансову успішність комунального підприємства, а отже і громади в цілому. Адже є багато потреб, куди можна спрямувати бюджетні кошти, окрім дотацій комунальній автостанції, наприклад, підтримати освітян чи купити техніку, потрібну “Калушавтодору”. Однак факти господарювання на комунальному майні приватної компанії, підтверджені реалізованими квитками, калуській владі, схоже, зовсім нецікаві: жодного слова на цю тему під час засідання виконкому 7 серпня сказано не було, так само як і не виникало питань до директора комунального підприємства.
Богдана ТИМЧИШИН, журналістка