З початку року 16 жителів Калущини покусали тварини

За півтора місяця 2023 року на Калущині зафіксовано вдвічі більше укусів людей тваринами, ніж за такий же період попереднього року. 22 Лютого, 2023, 08:00 Калуш Переглядів: 188 Ілюстроване фото. З 16 випадків лише два пов’язані з укусами бездомних тварин Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Впродовж 2022-2023 року епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні залишається складною, — повідомляє лікар-епідеміолог Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ» Мирослава Гуменяк.

Щорічно в Україні реєструються поодинокі випадки сказу серед людей. У 2022 році зареєстровано два летальні випадки (у Харківській і Житомирській областях). Найбільше випадків сказу людей в Україні було зафіксовано у 2007 році — 7, а також у 2011 і 2015 роках – по 6 випадків. На Прикарпатті останній випадок сказу у людини зафіксували в Городенківському районі у 1994 році.

Проте у 2022 році на Прикарпатті суттєво погіршилася епізоотична ситуація щодо захворюваності на сказ тварин. Так, торік було зареєстровано 27 випадків сказу серед тварин проти 18 випадків у 2021 році. У тому числі два випадки сказу тварин минулого року зафіксували на території Калуша (12 травня у службового собаки на території ТОВ «Техмаш» і 16 грудня у домашнього  собаки в мікрорайоні Хотінь). У 2021 році на Калущині також виявили два випадки сказу тварин (у собаки та лисиці). У 2023 році в області вже зареєстровано два випадки сказу серед тварин, у тому числі один в Калуському районі (с. Довгий Войнилів, домашня собака). В контакті зі скаженою твариною перебували двоє осіб, які приймають антирабічне лікування.

У 2022 році також погіршилася статистика укусів людей тваринами. З приводу укусів за антирабічною допомогою в заклади охорони здоров’я району звернулось 145 осіб проти 123 —  у попередньому, 2021 році.

Здебільшого людей кусають домашні тварини. Так, торік від фізичних ушкоджень бездомними тваринами  потерпіли 25 осіб (17,2% від загальної кількості)  проти 20 осіб (16,3%) у 2021 році. Переважна більшість укусів бездомними тваринами  була зареєстрована в місті Калуші (23 випадки).

У 2022 році серед потерпілих від укусів тваринами 56 людей — це мешканців сільської місцевості та 89 — мешканці міста Калуша (у 2021 році 56 мешканців сільської місцевості та 67 мешканців міста). Більш як третина постраждалих від укусів тваринами торік — 48 — це діти до 18 років.                                                                                                                  

Антирабічне лікування торік було призначено 31 особі (21,4% від усіх постраждалих від укусів) проти 17 (15,5%) — у 2021 році. У тому числі 14 дітям (у 2021 році таке лікування призначили 4 дітям).

 З метою визначення циркуляції вірусу сказу на території району торік було досліджено 48 трупів тварин (21 лисиця, 12 собак, 2 коти, 13 велика рогата худоба), за 2021 рік — 45 трупів (26 лисиць, 9 собак,1 кіт, 9 велика рогата худоба). Торік зафіксували два позитивні результати (у двох собак ), стільки ж — в попередньому році (у собаки та лисиці).

У 2023 році ситуація поки є складнішою, ніж у 2022 році. Так з початку року, станом на 15 лютого на Калущині вже зареєстровано 16 випадків укусів людей тваринами проти 7 випадків за аналогічний період минулого року. З 16 випадків лише два пов’язані з укусами бездомних тварин.

Нагадаємо, сказ — це гостре інфекційне захворювання тварини й людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ураженням центральної нервової системи, яке завжди закінчується смертю. Збудником хвороби є вірус сказу. Інкубаційний період хвороби триває від 2 тижнів до 3 місяців, іноді до року і залежить від таких факторів, як місце проникнення вірусу і вірусного навантаження.  Зокрема від місця, кількості і глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя, голову і кисті); від кількості й активності вірусу, що потрапив у рану та від віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).    

Головним резервуаром збудника сказу у дикій природі, є червоні лисиці. Підтримують циркуляцію збудника в природі також мишовидні гризуни.

Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозком хворої тварини. Можливе зараження при зніманні шкур з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.    

Основні заходи профілактики сказу:

  • укушені рани, подряпини, ослинення негайно промийте теплою проточною водою з милом. Краї рани обробіть 5% настоянкою йоду або 70° спиртом та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування;
  • утримуйтесь від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями;
  • виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;
  • повідомляйте фахівців ветеринарної медицини про виявлення в населеному пункті лисиць або їхніх трупів та про захворювання тварин;
  • не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря;
  • не знімайте шкуру з трупів диких тварин;
  • у разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте прізвище, ім’я і по батькові господаря, його домашню адресу. Це допоможе уникнути щеплень, оскільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;
  • при пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати;
  • щорічно вакцинуйте проти сказу домашніх та сторожових собак;
  • проводьте заходи боротьби з мишовидними гризунами в жилих, господарських приміщеннях, на дачних ділянках тощо;

Треба пам’ятати, що тварина, яка укусила, на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися до року і пізніше (вірус сказу у слині хворої тварини появляється за 10 днів до появи видимих ознак захворювання).

Важливо: якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати вже неможливо. Єдиним засобом профілактики захворювання є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни