Фото: facebook.com/AntarcticCenter
В районі української антарктичної станції імені Академіка Вернадського зараз – зимовий сезон. І якщо астрономічна зима вже досягла свого апогею – з найдовшими, майже суцільними ночами, то кліматична тільки вступає у розпал. Це пов’язано з тим, що океанічні простори довкола “Вернадського” мають значно більшу теплову інерцію, ніж широкополі лани України, тому прихід сезонів тут помітно відстає навіть від календаря (який своєю чергою теж відстає від астрономічних строків). Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
– Зараз в океані західніше Антарктичного півострова встановилась холодна водна маса, яка вже призвела до нижчої температури повітря в травні та червні відносно попередніх років. За даними довгострокового прогнозу NCEP CFS (Система кліматичних прогнозів Національного центру прогнозування навколишнього середовища США) холодна вода протримається в цьому регіоні ще до жовтня, – йдеться у повідомленні.
А отже зима біля “Вернадського” має бути відносно холодною та малосніжною. Значне накопичення снігу тут очікується з середини весни до початку антарктичного літа. Чи справді так все буде – наразі невідомо. А поки українські метеорологи на станції фіксують утримання температури нижче 0°С з пониженням до -11°С. Водночас акваторія навколо острова поки не замерзла, що дає можливість полярникам робити регулярні виходи на моторних човнах для роботи в океані.
Зазначимо, зима 2022 року в районі “Вернадського” стала найтеплішою за весь час спостережень на станції. Середня температура повітря становила -2.13°С, що на 0.4°С вище, ніж 1998-го.
21 лютого 2023 року полярники показали рожевий сніг. Так квітне сніг наприкінці антарктичного літа в районі станції «Академік Вернадський». Рожеве забарвлення з’являється внаслідок розвитку в снігу мікроскопічних зелених одноклітинних водоростей. У листопаді 2022 року полярники, які знаходяться на станції «Академік Вернадський», зафіксували новий сніговий рекорд. Рівень снігу вже досяг 345 сантиметрів, що майже на пів метра більше, ніж максимум минулого року.