Фото: facebook.com/AntarcticCenter
Члени 29-ї експедиції на антарктичну станцію “Академік Вернадський” перламутрові хмари на Антарктиді. Такі кольорові “латки” на небі можна побачити лише кілька разів на рік, переважно під час антарктичної зими. Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.
Полярники відзначають, що на відміну від більшості хмар, пурпурні утворюються не в нижньому “вологому” шарі атмосфери, а в наступному – “сухій” стратосфері. Рідкісне явище виникає, коли сильний потік повітря разом з вологою натикається на високий гірський хребет, огинає його верхівку і падає вниз. Таким чином, хвиля заносить вологу до нижньої частини стратосфери – на висоту від 15 до 30 кілометрів. Також це може бути пов’язане із потужними тропосферними циклонами.
– Коли потік потрапляє у стратосферу, там мають бути аномально низькі температури – близько -85°С, щоб волога перетворилася на кристалики льоду. Цей процес має підсвічуватися Сонцем, яке на кілька градусів нижче за горизонт, тобто сходить чи сідає, – пояснили вчені.
Експедитори розповіли, що в таких умовах світло відбивається від кристаликів льоду в хмарах та викликає оптичний ефект іризації. При цьому хмари набувають характерного забарвлення, що нагадує перламутр. Коли сонце піднімається вище, то на тлі розсіяного світла вони майже не видно. Також явище має власну наукову назву – крижані полярні стратосферні хмари, оскільки переважно виникають у полярних регіонах.
1 серпня полярники станції “Академік Вернадський” показали рідкісне для Антарктики явище – зоряне небо. Коли зірки видно, то на небі можна побачити 45 сузір’їв 4 серпня українські полярники з антарктичної станції “Академік Вернадський” показали відео, на якому морський леопард наздоганяє їхній човен під час недавнього виходу в океан.