Фото: t.me/suspilnepoltava
25 грудня в Полтаві, у сквері поблизу Малої академії мистецтв, було відкрито пам’ятник Григорію Сковороді. Про це повідомляє Суспільне Полтава.
– Біля Малої академії мистецтв облаштували сквер. Біля п’єдесталу пам’ятника встановили ліхтарі та лаву для сидіння, уклали плитку. На відкриття прийшли скульптор Катіб Мамедов, архітектор Сергій Чечельницький та творчі колективи міста. Пам’ятник філософу та поету Григорію Сковороді планують невдовзі відкрити, розповів Суспільному депутат Полтавської міської ради Вадим Ямщиков, – повідомила кореспондентка Суспільного.
Скульптуру доставили на місце 27 листопада цього року. Того ж дня у сквері біля Малої академії мистецтв пам’ятник Григорію Сковороді встановили. Процес створення монумента очолював автор, художник з Харкова Катіб Мамедов.
Пам’ятник, бронзова скульптура Сковороди, планували встановити ще в 2023 році, але через війну робота була затримана. Його виготовили навесні 2024 року. Висота скульптури – 3 метри, а з постаментом – близько 4,5 метра. Фінансування на створення пам’ятника надали благодійники.
Раніше в сквері знаходилась мініскульптура Григорія Сковороди, яку відкрили в грудні 2022 року. Автором є народний художник України Катіб Мамедов.
– Я вивчав байки його, історію, що він був незвичайною людиною, усю біографію, спостерігав, як інші автори, і художники, і скульптори зображували. Але я створив свою. Були десятки ескізів. Я приїжджав на місце зі своїми ескізами, ідеями. Обрали “народного мандрівника”. Босоніж він заходить в місто, – розповів Мамедов Суспільному Полтава.
Пам’ятники українському філософу та поету, встановлені в різних містах і селищах України, зокрема налічується 13 скульптур, 1 скульптура-триптих, 11 погруддів, 3 меморіальні дошки, 1 погруддя на постаменті, 2 пам’ятні знаки.
Григорій Сковорода (1722–1794) – філософ, поет, богослов і педагог. Він народився в селищі Чорнухи на Полтавщині, але більшість свого життя провів у подорожах, де навчав людей, розповсюджуючи свої філософські та духовні погляди. Його творчість і філософські погляди мали великий вплив на розвиток української культури та мислення.
На Харківщині садиба Сковороди знаходиться на межі зникнення. Будівля потребує протиаварійних робіт, які планувалися ще до початку війни, але через російське вторгнення не були завершені. 4 грудня 2022 року Володимир та Олена Зеленські відвідали виставку “Світ Сковороди”, що відкрилася в Українському домі до 300-річчя від дня народження мислителя. 2 грудня 2022 року президент України Володимир Зеленський відвідав музей Григорія Сковороди у Переяславі під час робочої поїздки в Київську область.