У листопаді калушани зменшили споживання електроенергії на 20%

8 грудня у Калуші провели пресконференцію щодо графіків подачі електроенергії, аварійних та планових відключень. 08 Грудня, 2022, 16:00 Калуш Переглядів: 1015 Українська енергосистема зазнала важких руйнувань і потрібен тривалий час на її відновлення

На більшість питань відповідав директор філії «Західна» АТ «Прикапаттяобленерго» Віталій Комісарук. Участь у заході також взяли міський голова Калуської міської ради Андрій Найда та представники від управляючих компаній, які обслуговують багатоквартирні житлові будинки та гуртожитки Калуша, інформують “Вікна”.

Як зазначив міський голова, в соціальних мереж на сьогодні є багато запитань від мешканців, які стосуються вимкнень електропостачання. А саме:

— Чому енергетики не дотримуються анонсованих графіків відключень?

За словами Віталія Комісарука, це пов’язано з технічними причинами. Є під’єднання, які можна відключити автоматично в дистанційному режимі — тоді відхилення від графіка може становити 15 хвилин. Разом з тим є під’єднання, які можливо відключити лише вручну, тож потрібен час, щоб фахівець прибув на місце. У такому разі відхилення від графіка може становити до 40 хвилин.

— Чому одні будинки відключають, інші — ні?

Це пов’язано з чинною схемою живлення: відключити споживачів, які знаходяться на одній лінії з об’єктами критичної інфраструктури, технічно складно. Це можна зробити лише у примусовому порядку, по окремих будинках і вимагає значних зусиль і людських ресурсів, а працівники зараз залучені до аварійно-відновлювальних робіт.

Станом на 8 грудня вичерпний перелік об’єктів критичної інфраструктури не оприлюднили. У Калуші до них зокрема належать лікарні, насосні станції централізованого водопостачання і водовідведення та військові об’єкти. 

— Чому настільки складно додзвонитися на «гарячі» лінії щодо відсутності електропостачання?

Причин кілька. По-перше, лінії часто є перевантаженими, оскільки одночасно телефонує багато людей. Однак, як зазначив Віталій Комісарук, рано чи пізно, але додзвонитися все ж можна. По-друге, у разі вимкнення світла може погано працювати мобільний зв’язок чи інтернет. В цілому кількість заяв від мешканців зменшується. Зокрема, вони пов’язані з аварійними ситуаціями, коли у споживача світло згідно з чергою має бути, однак його немає. Причиною можуть бути як аварії на внутрішніх мережах, так і на підстанціях через перевантаження. Так, під час включень електропостачання люди вмикають багато електроприладів. За словами Віталія Комісарука, у період обмежень в електропостачанні навантаження на лінії зросло у 2,5 раза. Необхідними матеріалами для ремонту енергетики забезпечені. Філія «Західна» має підрозділи в Калуші, Долині та Рожнятові. У Калуші працюють 5 ремонтних бригад щодня плюс дві чергові. А за потреби можна також залучити додаткові бригади з Долини чи Рожнятова.

Звертатися на «гарячу лінію» варто, якщо у споживача більше як 5 годин поспіль відсутнє електропостачання.

— Чому критично не вистачає електроенергії?

Івано-Франківська область знаходиться в єдиній енергосистемі України. У нас генерації може вистачати, але в цілому її не вистачає. Розподілом доступної енергії між регіонами займається державна компанія «Укренерго». За словами Віталія Комісарука, держава контролює дотримання графіків і справедливий підхід до споживачів. Саме зараз у компанії працює інспектор, який перевіряє дотримання графіків.

Як повідомив керівник філії «Західна», у листопаді через відключення побутові споживачі зменшили споживання електроенергії на 20%. Нагадаємо, у жовтні, коли ще відключення не застосовувалися, однак споживачів закликали до суворої економії, на рівні області повідомляли про 15% економії (щоправда, разом з підприємствами). Однак згодом цей відсоток зменшувався.

— Як відшкодувати вартість техніки, яка вийшла з ладу через перепади напруги?

На пресконференції нагадали, що у разі вимкнення електропостачання потрібно витягнути з розеток усі електроприлади, а у разі його відновлення — вмикати їх поступово. Якщо ж, наприклад, «згорів» холодильник (а система працює в екстремальних умовах і це вірогідно), то власнику порадили звертатися в сервісний центр і з’ясувати причину. Потім можна подавати заяву в  «Прикапаттяобленерго». Однак про компенсаційні виплати енергетики поки сказати нічого не можуть.

— Чому міська рада не впливає на графіки?

На рівні області відповідно до доведених «Укренерго» лімітів, застосовують єдиний графік електропостачання (за винятком об’єктів критичної інфраструктури). Завдання – збалансувати споживання, тож місцева влада не може впливати на такі процеси.

— Чому разом зі світлом зникають опалення і мобільний зв’язок?

За словами Андрія Найди, перебоїв з подачею тепла від Калуської ТЕЦ (а це 143 багатоквартирні житлові будинки) немає у зв’язку з відсутністю світла. Якби у Калуші були великі котельні, які опалюють багато будинків, їх також віднесли б до об’єктів критичної інфраструктури, однак у нас всі котельні не великі. Частину забезпечили генераторами. Є котельні, які можуть підключатися до іншої лінії, тож проблем з централізованим опаленням немає. Однак більшість калушан мають автономне опалення. Газові котли без електрики працювати не можуть. Це ж стосується і станцій стільникового зв’язку. Щоправда, на випадок знеструмлення вони повинні мати акумуляторні батареї й деякий час продовжувати роботу. Однак частина з них старі, виходять з ладу, а акумулятори для заміни дефіцитні. Тож на певний час зв’язок може пропадати.

— Скільки триватимуть відключення світла?

За словами Віталія Комісарука, це неможливо спрогнозувати. Українська енергосистема зазнала важких руйнувань і потрібен тривалий час на її відновлення. Окрім того, вона ще може стати мішенню для ворога і яким будуть наслідки наступних ударів — невідомо.

— Чи можна не включати вуличне освітлення, а більше енергії подати людям?

За словами міського голови, у Калуші тривалий час міняли лампи вуличного освітлення на енергоощадні й зараз тут невелике споживання електроенергії. Також виходили з того, що вуличне освітлення потрібне людям: зараз світловий день короткий, люди повертаються з роботи, діти з гуртків тощо. Тож освітлення є питанням безпеки, у тому числі попередження дорожньо-транспортних пригод. Віталій Комісарук підтвердив: вуличне освітлення у Калуші не створює великого навантаження на мережу.

— Чому графіки переглядають щодня?

Йшлося про те, що мешканці, які не мають мобільного і доступу до інтернету, не можуть дізнатися коли їм увімкнуть світло, і якби графік був, наприклад, на тиждень, то вони могли б будувати якісь плани. Крім того, люди часто не можуть зрозуміти, до якої черги вони належать (у переліках — вулиці, які можуть бути розбиті на різні черги та підчерги). Віталій Комісарук зазначив: графіки відповідають лімітам, які змінюються щодня. Відповідно, балансувати змушені й енергетики, тому планувати відключення наперед зараз неможливо. Дізнатися номер своєї черги можна на сайті «Прикарпаттяобленерго», ввівши свій особовий рахунок.

Також на пресконференції йшлося про те, що світло доцільно вмикати не на дві години, а принаймні на чотири, щоб встигати прогрівати приміщення; про необхідність прямого зв’язку управляючих компаній з енергетичною компанією (наприклад, з інженером), оскільки у нагальних питаннях додзвонитися на “гарячу” лінію вони також не можуть.

Крім того, до Віталія Комісарука звернувся представник одного з калуських підприємств, робота якого на 100% залежить від електроенергії і має свою підстанцію (вона вимикається дистанційно). Побажання, яке він озвучив: подавати світло принаймні 4 години, з 8.00 до 12.00 — щоб люди відпрацювали  і йшли додому. Реально його можуть подавати з 5.00 до 9.00, відтак працівники встигають  попрацювали лише годину, а що робити далі — невідомо. Керівник АТ «Західна» зазначив: у таких випадках підприємство може подати заяву і вона буде розглянута. 

Як зазначив, підсумовуючи спілкування, Андрій Найда, зараз ведеться колосальна робота, тож калушани мають подякувати енергетикам. Україна перебуває в стані війни. І, не зважаючи на відключення світла, порівняно з умовами, в яких проживають мешканці прифронтових регіонів, у нас, за словами міського голови, ще рай.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни