Наприкінці робочого тижня у калуському фейсбуці розгорілася палка дискусія під дописом анонімного користувача, у якій він чи вона просять звернути увагу на алгоритм та прозорість вступу до одного з навчальних закладів нашого міста. Що більше, звинувачуючи у дискримінації дітей. 12 Березня, 2024, 19:00 Калуш Переглядів: 212 Для вступу в Калуський ліцей імені Бахматюка зазвичай є більше заявок, ніж місць у класах Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
Допис з’явився у спільноті “Типовий Калуш”, ввечері 7 березня, й стосується Калуського ліцею імені Дмитра Бахматюка, пише “Інформатор”.
До обговорення долучились і батьки учнів, які там навчаються, і керівництво ліцею. Директорка ліцею Оксана Табачук у коментарях, опираючись на Закон України “Про повну загальну середню освіту”, пояснила причину конкурсних відборів, які відбуваються в ліцеї, а також озвучила назви вулиць, діти з яких мають першочергове право вступати до цього закладу освіти за пільгою.
Проте, у коментарі “Інформатору” Оксана Табачук запевнила, що це не забороняє вступати дітям, які живуть за іншими адресами, й пояснила, навіщо ці території визначалися взагалі:
“Тут йдеться про те, щоб дитина обирала перший клас поряд і не ходила десь далеко. Саме цим і керувалися творці цього закону, але також там написано, що “закріплення території обслуговування за комунальними закладами освіти (їхніми структурними підрозділами), що забезпечують здобуття початкової та/або базової середньої освіти”. Якби було без цього “або”, то йшлося б тільки про перший клас. В нашому випадку, щоб не порушувати закон довелося нам визначити територію. Ми обдумували різні варіанти й зійшлися на тому, що брати ту ж територію що в ліцею №11 було б недоцільно. Тоді б конкурс був реально величезний, бо всі би ті діти йшли на конкурс сюди, а також і діти з інших навчальних закладів. Це було б складно. Тоді влада вирішила не давати велику територію, а частково, най-найближчі будинки. Чи означає це, що право на вступ мають тільки діти з цих будинків? Ні, право мають всі”.
Також директорка ліцею детальніше розповіла про конкурс на вступ та його значення.
“Раніше ми були гімназією, закладом особливого спрямування скажемо так би мовити, який не мав території обслуговування взагалі. Відповідно нам плановою мережею визначалося переважно два п’яті класи. До нас приходили батьки, писали заяви, як правило їх було більше ніж місць у тих двох класах. А відтак і проводився конкурс. Це було теж визначено у законодавчому, на той час, полі. Тобто конкурс, конкурсні випробування (українська мова, математика) було розроблено згідно відповідного Положення”, — розповідає Оксана Табачук.
Відколи у 2020 році гімназія імені Дмитра Бахматюка стала ліцеєм та отримала прикріплені території, ситуація змінилась.
“Планова мережа нам визначила на цей рік, тобто на наступний навчальний рік два п’ятих класи. Переважно так нам зажди визначали. Іноді ми набирали два, але батьки кудись йшли, клопотали, і нам додавали третій. Єдиний раз коли нам визначили планово такою мережею три класи, це був минулий рік (2023. — ред). І ми мали в плановій три і у нас на три повні класи з поділом принесли заяви. Це єдиний раз коли ми конкурсу не робили”, — додає керівниця закладу.
За статистикою, до ліцею імені Дмитра Бахматюка щороку батьки приносять заяви на вступ, яких назбирується на три класи. Проте, враховуючи межі планової мережі, на один не пільговий клас потрібно проводити конкурс.
“Як правило, це назбирується цілий клас за пільговою квотою. А для іншого відбувається конкурс, бо на одне місце претендує одразу двоє учнів. В нас завжди так було. І це добре. Це означає, що ми, як заклад, маємо попит. Тобто, до нас хочуть йти. Очевидно, все-таки Калуш не велике місто, є добра слава про наш заклад, про наш колектив. І якщо подивитися коментарі під тим постом, то видно, що люди розуміють, що тут традиційно і вимоги до учнів трошки жорсткіші, ніж можливо в інших закладах, ну і відповідно відповідальність батьків більша”, — зазначає пані Табачук.
На питання: “Чи влинули такі зміни (освітня реформа — ред.) на успішність учнів ліцею, порівнючи з тим, коли заклад був гімназією?” директорка відповіла:
“Те, що ми беремо, скажімо третину дітей без конкурсу у відповідності до закону, трохи звичайно вплинуло. Ми тяжко пережили цей момент реформування. Довелося перебудовуватися, але… навіть попри це, ми все одно є ведучим закладом і в громаді, навіть попри те, що вона збільшилася, і в області. Ми традиційно маємо дуже добрі результати. І олімпіади, і конкурси МАН, і конкурси учнівської творчості, українознавства, всеукраїнські й міжнародні, і ЗНО, тобто ті, які рахуються до загальних рейтингів закладів. У нас завжди, щороку, є по кілька переможців навсеукраїнському рівні. Тобто в нас такого нема, щоб ми десь просідали. Єдине що нам трошки важче працювати, але це є цікавіше, це виклик. Є різні діти, і моє спостереження, що ті які б мали слабше вчитися, тягнуться до тих, хто вчиться краще. Тенденція така є і це добре”.
Чи буде проводитися конкурс на вступ до 5-го класу на наступний навчальний рік?
За словами, Оксани Табачук, для вступу в ліцей для отримання базової освіти, конкурс буде. Наразі заклад отримав 38 заявок, з яких 7 пільгових.
“Коли заявок у нас буде не 38 як зараз, а 61, ми оголосимо конкурс. Стільки заяв поки що немає, тож конкурс ми наразі не оголошували. З мого досвіду, конкурс буде, бо завжди в такий період навчального року маємо отакий відсоток заяв. Зараз батьки та учні не квапляться, але до кінця року ще ймовірно подаватимуть заявки на вступ. Ще є час”, — зазначила Оксана Табачук.