У Калуській громаді — найменша частка управлінських видатків серед громад району

Усі три найбільші за чисельністю населення міські громади Прикарпаття — Івано-Франківська, Калуська і Коломийська — мають високий рівень спроможності. Проти умовно довоєнного 2021 року, доходи загального фонду бюджетів цих громад у 2023 році зросли. Але по-різному. 07 Квітня, 2024, 15:00 Калуш Переглядів: 435 Ілюстроване фото. Частка управлінських видатків в Калуські громади склала 13,4%. Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

На фінансовій спроможності громад позначилося так зване військове ПДФО (його в державний бюджет забрали з жовтня 2023 року. — Авт.), — йдеться в публікації “Вікон” за результатами оцінювання фінансової спроможності територіальних громад України, оприлюдненими на сайті “Децентралізація”. 

Так, у 2023 році найвищі доходи на одного мешканця на Прикарпатті були в Коломийській громаді — майже 14,7 тис. гривень (у 2021 році — близько 6,6 тис. гривень). Далі йдуть Івано-Франківська громада — близько 11,5 тис. гривень (у 2021 році — 8,1 тис. гривень) і Калуська громада — близько 7,8 тис. гривень (у 2021 році — понад 6,3 тис. гривень).

Відповідно видатки загального фонду бюджету на одного мешканця торік в Коломийській громаді склали 16,7 тис. гривень, в Івано-Франківській — 11,8 тис. гривень, в Калуській — 9,6 тис. гривень.

Частка управлінських видатків в Калуські громади склала 13,4% (в Коломийській — 7,3%, в Івано-Франківській — 6,9%), а частка видатків на зарплату — 58,2% (у Коломийській громаді — 36,1%, в Івано-Франківській — 46,8%). Чим менше громади витрачають на базові потреби, зокрема, зарплати, тим кращим є їхні можливості для розвитку.

Щодо Калуського району, то до його складу входять 13 територіальних громад: три міських (Болехівська, Долинська і Калуська), п’ять селищних (Брошнів-Осадська, Вигодська, Войнилівська, Перегінська, Рожнятівська) і стільки ж, п’ять сільських (Витвицька, Верхнянська, Дубівська, Новицька, Спаська).

За результатами оцінювання фінансової спроможності громад, високий рівень за підсумками 2023 року мають Калуська і Долинська громади. Оптимальний рівень — у Брошнів-Осадської громади, задовільний — у Вигодської громади. Більшість громад району — дев’ять — мають низький або критичний рівень фінансової спроможності. Зокрема, низьким він є у Рожнятівської, Болехівської, Дубівської, Новицької, Перегінської й Витвицької громад, критичний — у Верхнянської, Войнилівської та Спаської громад. До речі, за підсумками 2021 році у Брошнів-Осадської громади був задовільний рівень (отже, у 2023 році рівень її фінансової спроможності зріс. — Авт.). Це ж стосується Новицької та Дубівської громад: у 2021 році їхню фінансову спроможність оцінили як критичну. Натомість фінансова спроможність Верхнянської громади погіршилася з низької у 2021 році до критичної у 2023 році.

Серед громад Калуського району найвищі доходи загального фонду бюджету на одного мешканця минулого року були в Долинській громаді — близько 9,6 тис. гривень, а найнижчі — у Витвицькій — близько 1,7 тис. гривень. У Новицькій громаді — понад 1,8 тис. гривень, у Войнилівській — понад 2,3 тис. гривень, у решти громад району — більше за 3 тис. гривень.

Видатки загального фонду на одного мешканця теж були найбільшими в Долинській громаді (близько 12,3 тис. гривень), а найменшими — у Новицькій громаді (близько 6,5 тис. гривень).

Найменша частка управлінських видатків — в Калуській громаді (13,4%), натомість у Новицькій громаді вона становить 51,9%, а в Витвицькій — 62,9%.

Також саме в Калуській громаді найменша частка зарплати у видатках бюджету (58,2%), адже в усіх інших громадах району вона перевищує 70%, а у п’яти громад – перевищує 80%. Найбільшу частку бюджетних доходів на зарплату витратили у Витвицькій (89,6%), Дубівській (85,6%), Новицькій (82,9%), Спаській (82,2%) і Перегінській громадах (82,1%).

Частка трансфертів в дохідній частині бюджету найнижча в Калуській громаді (21,6%). А, наприклад, у Витвицькій громаді вона становить 81,1%, у Новицькій — 75%. Загалом у восьми з тринадцяти громад району трансферти з інших бюджетів, зокрема, державного (освітня субвенція, базова дотація тощо) торік забезпечували більшу частину доходів їхніх бюджетів.

Більше — в публікації “Більшість громад Калуського району мають низький або критичний рівень фінансової спроможності”.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни