У Калуші провели лекцію про участь жінок Калущини у визвольній боротьбі 40-х років ХХ століття

У Меморіальному музеї “Калуська в’язниця” комунального закладу “Музейно-виставковий центр Калуської міської ради” відбулася лекція на тему: “Участь жінок Калущини у національно-визвольній боротьбі (40-і роки ХХ століття)”. 25 Березня, 2023, 16:00 Калуш Переглядів: 112 Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Студенти університету Третього віку мали змогу дізнатися більше інформаційних відомостей про жінок-підпільниць, які були учасницями національно-визвольної боротьби, інформують “Вікна” з посиланням на Музейно–виставковий центр Калуської міської ради. Зокрема, старша наукова співробітниця Меморіального музею “Калуська в’язниця” Людмила Андрійчук, розповіла гостям про те, як жінки в підпіллі виконували обов’язки фармацевтів, лікарів – хірургів, без наркозу робили повстанцям складні операції, при нападах противника на шпиталі збройно захищали поранених, заготовляли харчі, самі робили ліки і перев’язочний матеріал.

Жінки – друкарки при поганому освітленні, у криївках, позбавлених усяких вигод, щоденно друкували та передруковували сотні листівок і брошур. А коли їх виявляв противник – стрілялися або підривалися гранатами.

Зв’язкові, щоб виконати завдання, долали пішки величезні відстані, передавали з рук у руки таємну інформацію і пошту. Фактично, вище перераховані допоміжні функції жінок були одними з головних і найбільш поцінованих.

На лекції більш детально обговорили біографії калушанок Юлії Ганущак на псевдо “Галичанка”, Ірини Стадник-Шлемко на псевдо “Рута” та Надії Відоняк на псевдо “Тамара”.

Також значну увагу було приділено і спогадам жінок-підпільниць. Незважаючи на важкість та складність боротьби, дівчата зуміли зберегти міцність духу, щирість та доброту у своїх серцях.

З допомогою подібних лекцій чи бесід, дискурсів чи круглих столів вшановують пам’ять всіх українських хлопців і дівчат, які у 40-50-х роках ХХ століття були учасниками українського підпілля.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни