У Калуші компенсацію для переходу на індивідуальне опалення зможуть отримати не всі

У Калуші планують зберегти компенсацію мешканцям для переходу на індивідуальне опалення. Але отримати її зможуть не всі. 20 Липня, 2022, 15:00 Калуш Переглядів: 815 Ілюстроване фото. За попередньою оцінкою, на компенсацію зможуть претендувати щонайменше 25% споживачів

Нагадаємо, наприкінці червня Калуська міська рада прийняла рішення “Про оптимізацію системи централізованого теплопостачання м. Калуша на 2022-2023 роки”. Згідно з документом, з шести котелень комунального підприємства “Калуська енергетична компанія” робочими залишаються три. При цьому опалюватимуть вони в основному бюджетні установи.

Щодо багатоквартирних житлових будинків, то в останньому опалювальному сезоні від котелень комунального підприємства отримували тепло 63 будинки, а після оптимізації, тобто вже з жовтня цього року, центральне опалення буде доступним для мешканців всього шести будинків: на вул. Винниченка, 2, 4 і 10 та на вул. Підвальній, 8, 10 і 14. Загалом у цих будинках є 393 квартири, з яких 180 (від 28 до 60% по різних будинках) — на центральному опаленні. Щодо решти 57 житлових будинків, то вони надалі централізовано не опалюватимуться, а споживачам комунального підприємства, які досі користувалися послугою з центрального опалення, доведеться шукати альтернативу. Щоправда, чимало людей, починаючи від квітня, вже відмовилися від центрального опалення. Як минулого тижня повідомила міська влада, зі 1605-ти споживачів, які отримували тепло від котелень у минулому опалювальному періоді, станом на 15 липня 814 вже отримали дозволи на відключення від центрального опалення. Таким чином на центральному опаленні від котелень залишився 791 споживач.

Тож зараз для мешканців будинків, які відключають від опалення, а це на 1 квітня близько 1400 споживачів (за мінусом людей з шести будинків, які і надалі будуть з централізованим теплом), ключове питання — чи зможуть вони отримати фінансову підтримку для переходу на індивідуальне опалення.

Зараз така підтримка є догмою і вона стосується всіх без винятку споживачів. Так, у квітні 2019 року Калуська міська рада затвердила порядок надання мешканцям міста одноразової матеріальної допомоги для встановлення індивідуального опалення, який є чинним по сьогодні. За ним, допомоги на індивідуальне опалення виділяють усім мешканцям будинків, щодо яких владою прийнято рішення про відключення від центрального опалення і які досі користувалися такою послугою. Розмір допомоги рахували виходячи з вартості електричного опалення:

  • для власників однокімнатної квартири у багатоквартирному будинку він становить 4500 гривень;
  • для двокімнатної квартири — 6500 гривень;
  • трикімнатної — 8500 гривень;
  • чотирикімнатної — 10 500 гривень.

Варто також нагадати, що минулого року у Калуші обговорювали можливість обмеження таких виплат соціально вразливими категоріями громадян. Зокрема, управління економічного розвитку тоді провело аналіз квартир, які отримують цетралізовано тепло, щодо отримання їхніми мешканцями субсидій та пільг з оплати житлово-комунальних послуг. Вийшло максимум 30% квартир і як варіант опрацьовували пропозицію залишити компенсацію лише для них. Однак жодних рішень тоді не прийняли. А цього року вже йшлося про те, що міська влада може повністю відмовитися від виплати компенсацій у воєнний час.

Гарна новина — компенсації для переходу на індивідуальне опалення планують зберегти. Погана — не для всіх.

Як повідомив у коментарі “Вікнам” заступник міського голови Калуської громади Богдан Білецький, 19 липня у Калуші відбулося засідання комісії, яка рекомендувала Калуській міській раді прийняти рішення про відключення від центрального опалення 57-ми житлових будинків. Одночасно на сесію міської ради планують винести проєкт змін до діючого порядку надання мешканцям міста одноразової матеріальної допомоги для встановлення індивідуального опалення. Зокрема, хочуть обмежити коло потенційних одержувачів такої допомоги.

За словами Богдана Білецького, робота над змінами, зокрема визначення категорій осіб, які зможуть отримати допомогу, ще триває. А за основу для складання свого переліку взяли рішення Івано-Франківського міськвиконкому від квітня минулого року.

У ньому прописано категорії осіб, яким надаються матеріальні допомоги для встановлення автономного опалення при відключенні споживачів від систем централізованого опалення. В обласному центрі коло цих осіб є досить широкими:

  • одинокі особи літнього віку та особи з інвалідністю, які отримують соціальні послуги в терцентрі соціального обслуговування;
  • сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах та перебувають на обслуговуванні в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
  • сім’ї, в яких є особи з інвалідністю І групи, дві і більше особи з інвалідністю або діти з інвалідністю;
  • малозабезпечені сім’ї, які отримують відповідну державну допомогу;
  • багатодітні сім’ї, які користуються пільгами з оплати житлово-комунальних послуг;
  • особи, які досягли 80-річного віку;
  • законні представники дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • учасники АТО/ООС, які є особами з інвалідністю внаслідок війни;
  • ветерани ОУН/УПА;
  • уповноважені особи сімей військовослужбовців, які загинули в Афганістані;
  • уповноважені особи сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС;
  • реабілітовані особи.

Значна частина людей із тих, які могли б претендувати на компенсацію з бюджету для переходу на індивідуальне опалення, написали заяву про відмову від центрального опалення до того, як міська рада вирішила оптимізувати котельні. Проте переживати про те, що вони втратили можливість отримати допомогу з міського бюджету, не варто. За словами Богдана Білецького, є позиція виплачувати допомогу на індивідуальне опалення усім калушанам соціально вразливих категорій (їх перелік визначить міська рада), які користувалися послугою центрального опалення від котелень і проживають у 57-ми будинках, які будуть відключені від цієї послуги, станом на 1 квітня поточного року. 

За попередньою оцінкою, на компенсацію зможуть претендувати щонайменше 25% таких споживачів. Від приблизно 1400 споживачів це плюс-мінус 350 споживачів щонайменше.

Нагадаємо, у 2020 році допомоги для переходу на індивідуальне опалення було виділено для 350-ти мешканців міста на 2 млн 382 тис. гривень. У актуальній редакції програми соціального захисту у 2022 році на виплату таких допомог є 2 млн 90 тис. гривень. Тож теоретично коштів може і не вистачати. Однак міська рада також може переглянути розміри компенсації (причому як у бік збільшення, так і бік зменшення), може визначати категорії отримувачів допомоги відповідно до можливостей бюджету або ж додати коштів у програму соціального захисту. Крім того, як показує практика, не всі калушани, які мають  право на бюджетну виплату, одразу звертаються для її отримання. Частина споживачів роблять це через рік-два, або й зовсім не звертаються за коштами.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни