У Франківську відкрили станцію онлайн моніторингу якості атмосферного повітря

Пристрій дозволить оперувати більш точними показниками, зіставляти їх, і, відповідно, швидше реагувати та знаходити відповідні ефективні рішення, зокрема в області, для запобігання та протидії шкідливим впливам. 02 Березня, 2023, 17:30 Прикарпаття Переглядів: 107 Забруднення повітря стосується всіх і кожного, без винятків! Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбулось відкриття станції онлайн моніторингу якості атмосферного повітря. Станція встановлена в рамках підписаного меморандуму про стратегічну співпрацю між ГО “Фрі Ардуіно”, яка впроваджує проєкт громадського моніторингу якості повітря Eco City, та ІФНТУНГ, повідомляють “Вікна” з посиланням на Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.

На відкритті були присутні: перший проректор ІФНТУНГ Олег Мандрик, директор Інституту природничих наук і туризму Валерій Омельченко, завідувачка кафедри туризму Людмила Архипова, куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity та керівник ГО “Фрі Ардуіно” Олексій Трелевський, аспіранти кафедри екології.

Високо оцінив результат підписання угоди про співпрацю перший проректор університету Олег Мандрик, зазначивши, що ІФНТУНГ безкоштовно було надано і встановлено станцію онлайн моніторингу якості атмосферного повітря, яка в режимі реального часу подає показники радіаційного фону, оксиду вуглецю, летких органічних сполук, одорації, фракцій пилу тощо:

“Університет має чимало підписаних угод про співпрацю з різними підприємствами, організаціями і стейкхолдерами. Для нас важливо, що інстальована інновація орієнтована також на студентів, викладачів, науковців та аспірантів екологічного напряму, щоб забезпечити їм доступ до якісних показників для всестороннього аналізу та дослідження, покращити рівень проведення науково-дослідних робіт, лабораторних досліджень зі спеціальності «Екологія» та «Технології захисту навколишнього середовища», які вивчають в Інституті природничих наук і туризму. Важливість станції важко переоцінити. Доступна: до станції може приєднатись будь-яка людина за допомогою QR-коду. Станція здійснює також оповіщення населення про погіршення якості повітря, радіаційну та хімічну небезпеки відповідно до технічного документу ISBN:978-80-88508-02-1. В ньому об’єднані настанови та принципи застосування Українського індексу якості повітря. Це вкрай важливо для безпеки наших громадян, коли в країні йде війна”.

Підтримує цю думку й аспірантка кафедри екології Ірина Смик. Адже забруднення повітря –— це чи не найбільша екологічна проблемау світі:

“Пристрій дозволить оперувати більш точними показниками, зіставляти їх, і відповідно швидше реагувати та знаходити відповідні ефективні рішення, зокрема в області, для запобігання та протидії шкідливим впливам”.

Молода дослідниця має намір скористатись перевагами наявності моніторингової станції на території університету, адже тема її наукової роботи тісно пов’язана з проблемами забруднення повітря.

Про переваги приладу розповідає Олексій Трелевський, куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity, та міжнародний експерт міжнародної програми «Чисте повітря для України» — спільної програма ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та мережі місцевих неурядових організацій з різних регіонів в Україні:

“Наша команда виготовляє доступні для населення станції моніторингу та координує всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Активно залучаємо студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. В Україні відсутній функціональний державний моніторинг повітря. У кількох містах працюють власні системи, але їх дизайн часто є недостатнім, а дані, як правило, недоступні для громадськості. Ось чому була створена мережа станцій громадського моніторингу ЕcoCity”. 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни