У Франківському драмтеатрі покажуть вистави фіналістів Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA» (ФОТО)

В Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка 26 листопада відбулася пресконференція щодо VI Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA».

Пресконференцію відвідала журналістка Фіртки.

Протягом трьох днів (26-28 листопада) показуватимуть три вистави в Івано-Франківську: «1900-Й. ЛЕГЕНДА ПРО ПІАНІСТА» (реж. Олександр Самусенко) Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька, «КОСАЧКА» (реж. Юлія Лопата) проєкту PROcontemporary та «ДЗЯДИ» (реж. Майя Клечевська) Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

“Фестиваль ми проводимо вшосте. Хоча існує він уже сьомий рік. Тому що у 2022 році через повномасштабне вторгнення ми пропустили один рік. Саме тому минулого року члени журі  та експерти дивилися прем’єри двох років. 

Цього року спочатку експерти передивилися 85 заявок, які надійшли на відео. Відібрали довгий список. Він складався з 35 вистав. Експерти їздили Україною, дивилися ці вистави наживо і в середині літа сформували короткий список.

Далі ми запрошуємо членів міжнародного журі й вони переглядають саме ці вистави з короткого списку і визначають переможців, як у семи загальних та шести індивідуальних номінаціях.

Цього року у нас ще є спеціальний приз, яким ми плануємо відзначити українського драматурга або драматургиню”, — каже виконавча директорка Фестивалю-Премії «GRA», начальниця відділу зовнішніх комунікацій та керівниця проєктів Національної спілки театральних діячів України Ольга Байбак.

Ольга Байбак зауважує, що через повномасштабне вторгнення довелося трохи змінити формат.

“Оскільки після заснування фестивалю премії у 2018 році фінальна частина проходила в одному місті, ми запрошували всі театри до цього місця та членів журі. То після повномасштабного вторгнення ми змінили формат. Наразі ми пропонуємо нашим членам журі подорожувати Україною.

Ми так робили минулого року і цього. Більшість театрів показує свої вистави на рідних майданчиках. Але там, де є найбільша небезпека або, наприклад, як “Косачка” — це незалежний проєкт, який не має своєї “рідної” сцени, то ми запрошуємо їх в міста, де також проводяться вистави.

Тому харківські вистави показали у Львові, Одесу традиційно запросили в Івано-Франківськ. Тому власне “Косачку” вперше покажуть в Івано-Франківську в рамках цього фестивалю. 

Головна задача фестивалю — це об’єднати театри країни, знайомити один з одним. Визначати тенденції, які існують в нашому театральному просторі. 

Ще одна мета — це, щоб наші члени міжнародного журі ставали амбасадорами українського театру”, — наголошує Байбак.

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п’яти європейських країн:

  • Ева Баль (Польща) – асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур; 
  • Йорґен Кнудсен (Норвегія) – дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор;
  • Жанін Ортіс (Німеччина) – провідна драматургиня Дюссельдорфського театру Schauspielhaus, очолює Студію молодого актора в Лейпцизькій вищій школі музики й театру імені Фелікса Мендельсона;
  • Мееліс Ойдсалу (Естонія) – естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR;
  • Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія) – виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв.

“Дзяди” — це один з найвідоміших творів польської літератури, який написаний понад 200 років тому. В той час, коли частина Польщі знаходилася під російською окупацією.

Саме Адам Міцкевич був змушений іммігрувати з Польщі. Але так сталося, що тільки через 200 років, у 2022 році, цей твір переклали на українську мову.

Власне наша постановка — це перша постановка “Дзяди” Міцкевича в історії українського професійного театру.

Адам Міцкевич писав про 19 століття, про поляків, але режисерка і вся постановча група, яка приїхала до нас з Польщі в розпал повномасштабного вторгнення, зробили цю виставу абсолютно про Україну, українців і про війну з московською ордою, яка прийшла на нашу землю.

Це, мабуть, той приклад, як мистецтво загалом, література, драматургія, культура можуть бути амбасадорами”, — підкреслив генеральний директор, художній керівник франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни