“Всім все не буде — лікарня стільки не заробляє”. Нові зарплати спричинили конфлікт у Калуській ЦРЛ

14 лютого в Калуській ЦРЛ відбулися збори трудового колективу з двох питань, а саме: про блокування впродовж тривалого часу адміністрацією закладу підписання колективного договору та про виплату надбавок до заробітних плат та регулювання оплати праці за відпрацьовані години понад ставку медичному персоналу.

16 Лютого,
2022,
14:00
Калуш

Переглядів: 1277


Фінансування від держави Калуській ЦРЛ критично не вистачає. А тому подальша оптимізація є неминучою

На збори, окрім адміністрації лікарні, запросили також депутатів міської і обласної ради та представників виконавчої влади міста. Прийшли міський голова Андрій Найда та двоє його заступників — Наталія Кінаш і Мирослав Тихий.

Збори почали з констатації недостатньої комунікації колективу з адміністрацією Калуської ЦРЛ. Відтак працівники не отримують відповіді на свої запитання, не мають інформації про те, як розподіляються доходи, вважають, що колективний договір не укладають, бо там мають бути чітко прописані умови праці (і головне — її оплати. — Авт.). Також ішлося, що адміністративний штат завеликий, 300% «ковідних» доплат отримували не лише медичні працівники, а й господарський персонал і адміністрація.

Більша частина цих зауважень раніше були відображені і у звіті депутатської комісії, яку Калуська міська рада торік уповноважила перевіряти роботу Калуської ЦРЛ. Щоправда, тоді більшість зауважень були спростовані, а гендиректор Калуської ЦРЛ Іван Красійчук усе ж отримав догану від міського голови, проте не через зауваження депутатів, а через втрату потенційного доходу: близько 4 млн гривень лікарня недоотримала через те, що не вносилися (чи неправильно вносилися) дані про проліковані випадки в електронну систему охорони здоров’я, відтак вони не були оплачені Національною службою здоров’я України.

Щодо колективного договору, то торік адміністрації лікарні доручили його розробити і зареєструвати до липня 2022 року — тобто, час ще є. Також ішлося про те, що у разі не укладання нового колективного договору автоматично продовжується дія попереднього. Уже на зборах трудового колективу говорили про те, що профспілка може сама подавати пропозиції до колективного договору та ініціювати його підписання адміністрацією, а не чекати пропозицій останньої.

Новий ключовий фактор, який негативно позначився на взаємовідносинах адміністрації Калуської ЦРЛ із працівниками, — нові зарплати, які лікарня зобов’язана виплачувати вже з січня: 20 тис. гривень — лікарям, які працюють на повну ставку, і 13,5 тис. гривень — медсестрам. Саме  у таких обсягах нарахували і виплатили зарплату за січень у Калуській ЦРЛ. І саме це обурило багатьох медиків, оскільки тепер однаково отримують усі, не залежно від категорії, стажу, навантаження на роботі тощо. Диференціювати зарплати можливо лише у бік збільшення, проте лікарня не має такої можливості.

«Всім все не буде — ми стільки не заробляємо», — пояснив Іван Красійчук.

А Наталія Кінаш повідомила: базові ставки медичних працівників не змінилися, а доплати до 20 і 13,5 тис. гривень, фактично, поглинають доплати, надбавки тощо. У когось вони більші, у когось — менші, а у підсумку виходить зрівнялівка. Оскільки на нові зарплати лікарня не заробляє, то, за словами Наталії Кінаш, медзаклад подаватиме документи на укладання з НСЗУ договору, за яким держава обіцяє компенсувати дефіцит. Проте такий договір буде діяти всього 6 місяців. При цьому лікарню перевірятиме аудиторська служба. А заробітні плати інших працівників, зокрема, кваліфікованих бухгалтерів, електриків — на мінімальному рівні і становлять 6500 гривень. Крім того, буде переглянута зарплата керівника лікарні: вона має складати не більше 60% середньої зарплати медичних працівників (лікарів і середнього медперсоналу) — це суттєве зменшення. Івана Красійчука вже попередили про зміни в умовах оплати його праці. Відповідно, зарплати заступників директора мають бути на 5-15% нижчими, ніж у директора.

Фінансування від держави Калуській ЦРЛ критично не вистачає. А тому подальша оптимізація є неминучою. Так, у 2021 року виплати від НСЗУ склали близько 184,7 млн. гривень. З цієї суми понад 66,5 млн гривень Калуська ЦРЛ заробила за «ковідним» пакетом. Торік на зарплату спрямували близько 161,6 млн гривень, ще 45,7 млн гривень пішло на медикаменти. Таким чином основні видатки склали понад 207 млн гривень — тобто значно більше, ніж виплати від НСЗУ. Частину збитків покрили за рахунок платних послуг. У цілому за підсумками минулого року збитки склали 19 млн гривень. У 2021 році дохід від НСЗУ без «ковідного» пакету склав 118,2 млн гривень, а видатки на зарплату без «ковідних» надбавок — 123 млн гривень.

Прогноз доходів Калуської ЦРЛ на 2022 рік — 212 млн гривень або 17,7 млн гривень на місяць. Це, фактично, максимум. При цьому лише на заробітну плату у мінімальних розмірах потрібно 15 млн гривень на місяць. Поки що лікарня отримала від НСЗУ виплату за січень у розмірі менше як 12,4 млн гривень плюс 1,2 млн гривень за грудень минулого року. Зарплату за січень виплатили, а на аванс за лютий коштів недостатньо. Крім того, якщо торік виручав запас ліків, то зараз він практично вичерпався і Калуська ЦРЛ вже має 5,2 млн гривень боргу за медикаменти.

Крім того, є ще нагальна потреба інвестувати в обладнання, без якого лікарня не може ні надавати якісні послуги, ні більше заробляти.

У підсумку адміністрація Калуської ЦРЛ обіцяє колективу більше прозорості і комунікації. Буде підготовлено новий колективний договір. З іншого боку — грошей, яких було б достатньо для диференціації заробітних плат медичних працівників, заклад не має і у найближчому майбутньому їх не очікують (якщо держава не перегляне фінансування медичних послуг).  

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни