Вплив на економіку України змін у законодавстві щодо захисту прав споживачів

Україна активно впроваджує європейські стандарти захисту прав споживачів. Відповідні зміни у законодавстві ухвалено в рамках гармонізації законодавства України з правилами Європейського Союзу. Про це вже писали видання новин України. Давайте коротко поговоримо про те, які зміни у законодавстві про захист прав споживачів чекають на нас незабаром.

Головне для споживачів

Основні зміни в законодавстві захисту прав споживачів в Україні включають:

  1. Право на повернення грошей за товар, проданий споживачеві, якщо він не відповідає оголошеній продавцем якості. Раніше в законодавстві теж були такі норми, але система захисту була слабка.
  2. Впровадження системи відповідальності продавців за продукцію, що продається з їхньої території. Вже не вийде сказати: “я ж не виробник”. Саме для цього продавець повинен мати всі документи на товари, які продає. І у випадку непередбаченої ситуації, надати покупцю для отримання грошей.

Основні зміни в законодавстві захисту прав споживачів в Україні включають:

  1. Закон України “Про захист прав споживачів”: встановлює основні права та обов’язки споживачів та продавців спорів, механізми розгляду скарг та систему правил реклами, етики поведінки підприємців на ринку.
  2. Право на вільний доступ до інформації про товари та послуги, включаючи їх склад, якість, властивості, ціну, термін придатності та умови зберігання.
  3. Право на вільний вибір товарів та послуг, а також інформаційно-консультаційну підтримку з боку продавця.

Європейські стандарти прав споживачів дуже високі та мають широкий спектр прав та гарантій для споживачів. Основні засади європейських стандартів включають права споживачів:

  1. Право на інформацію: споживачі мають право на повну, точну та зрозумілу інформацію про товари та послуги, що купуються, включаючи їх склад, якість, властивості, ціну, термін придатності та умови зберігання.
  2. Право на відшкодування: споживачі мають право на відшкодування при отриманні неякісного товару чи послуги або у разі порушення їх прав.
  3. Право на безпеку: споживачі мають право на безпечні товари та послуги, які не становлять загрози для їх здоров’я та ін.
  4. Право на участь: споживачі мають право на участь у процесах, пов’язаних із розробкою та впровадженням політики захисту прав споживачів.

Європейські стандарти прав споживачів передбачають також відповідальність підприємств за відшкодування збитків, заподіяних споживачам через недостатню якість товарів чи послуг. Як усе це діятиме на практиці – не відомо. Нам ще доведеться багато законів прийняти та вивчити. Тим більше Україна має ще пройти нелегкий шлях позбавлення від залишків стереотипів пострадянської держави, а також навчитися працювати в нових умовах і з новими стандартами якості товарів і послуг. Як буде насправді – побачимо. А поки що читайте уважно новини економіки. Так ви першими дізнаєтесь про все, що відбуватиметься в нашій країні.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни