Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні – Новини України

Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні - Новини України

Фото: pexels.com

Якою б мінливою не була весна, холодні дні вже потрохи відступають перед теплими. І у зелених зонах наших міст можна побачити все більше людей… І більше шансів отримати укуси кліщів, бо вони вже не сплять. Укуси кліщів призводять до важких інфекційних хворіб, а з вакцинами проти них в Україні не все так просто. Чи можливо зараз вакцинуватись від інфекцій, переносниками яких є кліщі, і які з цим можуть виникнути проблеми, Коротко про розповів провідний фахівець з біотехнології клініки «Євролаб» Юрій Леонов.

– По-перше, від самих кліщів щеплень чи вакцин взагалі існувати не може, тому що це тварини. Вакцини є тільки від захворювань, які переносяться цими створіннями. В Україні найбільш розповсюджені весняно-літній кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма, або бореліоз, Крим-Конго геморагічна лихоманка, також ерхеліоз і туляремія, – пояснює Юрій Леонов.

І ось перший неприємний момент: вакцинація від бореліозу в Україні взагалі не проводиться!

– Вона проводиться в тропічних країнах, де знаходиться основне ендемічне розповсюдження збудника. У нас цього немає, – говорить фахівець.

Щодо геморагічної лихоманки, то там вакцина доволі складна, і ці щеплення роблять виключно людям, які працюють в небезпечній зоні.

– Проти весняно-літнього кліщового енцефаліту вакцинація проводиться. Але тільки для тих, хто працює прямо в «вогнищі», наприклад, для лісників чи геодезистів, які постійно працюють в лісі, – розповідає Юрій Леонов. – Наскільки я знаю, у нас в Україні щеплення можна зробити, але це серйозна річ. По-перше, воно робиться триразово: вакцинуватися треба взимку, через 3 місяці вводити другу дозу, ще через п’ять – третю, і кожні 5 років проводити бустерну вакцинацію. Тому вакцинація пересічного громадянина доволі складна річ. До того ж шукати вакцину і місце для щеплення треба самостійно.

Тобто, резюмує фахівець, вакцинації від захворювань, які переносяться кліщами, у нас немає, робити таке щеплення недоцільно та дорого, і не факт, що всі ці зусилля будуть ефективними.

– Від всього вакцинуватися неможливо, – запевняє біотехнолог. – Для жителів міста головним превентивним засобом є робота комунальних служб, які повинні обробляти зелені зони, щоб знищити кліщів. Якщо ж людина живе у сільській місцевості, часто виходить на природу або подорожує як турист, то у всіх цих випадках слід оглядати себе після таких візитів, уважно перевіряти тіло й одяг, щоб убезпечити себе.

Щодо будь-якої іншої профілактики експерт настроєний скепично. Він згадує, що раніше для профілактики енцефаліту застосовували римантадин, який діє проти арбовірусів та вірусу А. Проте препарат виявився токсичним, тому його сьогодні використовують не дуже часто, тільки якщо є дійсно гостра потреба.

Є питання

Чи існує вакцина від кліщового енцефаліту?

Так, щеплення від кліщового енцефаліту проводиться, воно здатне захистити людину не менше ніж у 95% випадків, але лише від кліщового енцефаліту, а не від усіх хвороб, що переносяться кліщами.

Які є вакцини?

На українському аптечному ринку найбільш відома вакцина бельгійського виробництва ТікоВак та ТікоВак Джуніор. Ось тільки в наявності її немає вже кілька місяців у жодній з аптечних мереж. Більше того, навіть якщо ви десь їх знайдете (наприклад, привезете з-за кордону), фармацевти наполегливо не рекомендують їх використовувати без консультації у лікарів.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни