В Україні намагалися легалізувати незаконні забудови через злам е-системи, — СБУ

Зловмисники намагались незаконно отримати гроші через підробку та продаж дозвільних документів представникам будівельного бізнесу. 13 Січня, 2023, 17:30 Україна Переглядів: 242 Зловмисники отримали доступ до незаконного «редагування» раніше виданих сертифікатів. Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Кіберфахівці СБУ викрили і зупинили зловмисників, які намагалися легалізувати незаконні забудови шляхом несанкціонованого доступу до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Також встановлено, що зловмисники видавали підроблені сертифікати атестації архітекторів, повідомляють “Вікна” з посиланням на Міністерство інфраструктури України.

За даними спецслужби, до організації оборудок причетні високопосадовці Національної спілки архітекторів України та органів державної влади, місцевого самоврядування, а також окремих комерційних структур.

«Ми вчасно викрили незаконну схему і не дозволили зловмисникам зламати державну електронну систему. Мова йде не про звичайний кібер-злам, а про злочин, який міг би привести до дуже серйозних наслідків у майбутньому. Якби не реакція СБУ, в Україні могли б узаконити сотні «проблемних» забудов, які були зведені з порушенням чинних вимог і стандартів. А це – ризик техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій. А значить – і ризик для тисяч українців», – підкреслив Ілля Вітюк, начальник Департаменту кібербезпеки СБУ.

Зловмисники намагались незаконно отримати гроші через підробку та продаж дозвільних документів представникам будівельного бізнесу. Серед викритих махінацій – незаконні реєстрації об’єктів, які мають порушення державних будівельних норм. Протиправна діяльність могла призвести до техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій на території «проблемних» новобудов.

«Ми в Міністерстві відновлення наразі працюємо над системним вирішенням проблеми корупції в сфері будівництва шляхом впровадження комплексної реформи містобудування. Вона передбачає максимальну цифровізацію документів та етапів будівництва, автоматизацію видачі необхідних дозволів і посилення відповідальності за правопорушення. Впевнені, що зробивши прозорою та відкритою сферу, ми позбавимо злочинців тіні, в якій вони роками прокручували свої махінації», – підкреслив Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.

Інший факт, задокументований СБУ, – схема видачі підроблених сертифікатів професійної атестації архітекторів. Для цього представник Національної спілки архітекторів передав підконтрольній комерційній структурі свій електронний підпис для входу в електронну систему. Таким чином, зловмисники отримали доступ до незаконного «редагування» раніше виданих сертифікатів, в яких змінювали дати і персональну інформацію «атестованого» архітектора. Потім за гроші продавали підробку замовникам як новий документ.

«Будівельна сфера стала першою, де команді Мінцифри вдалося реалізувати справжню цифрову трансформацію. Цифровізація дає прозорі інструменти для фіксування кожної дії. Завдяки створенню Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва держава заощаджує мільярди гривень щорічно. Окрім цього, стало можливим запобігти і виявити протиправні схеми в будівельній сфері. Адже система побудована таким чином, що цифровий слід кожного користувача залишається назавжди і його легко відстежити», – зазначив Михайло Федоров, Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації.

Департамент кібербезпеки СБУ надав відповідні рекомендації фахівцям Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації, які дозволили усунути наявні прогалини в електронній системі.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни