В Івано-Франківську медики врятували 60-річного жителя Калуського району

Ендоскопісти Івано-Франківської обласної клінічної лікарні врятували пацієнта від задухи, зробивши трахіобронхіальне стентування. Інакше йому залишалося жити максимум день-два. 19 Травня, 2023, 16:00 Калуш Переглядів: 1510 Люди втрачають час, адже не звертаються за допомогою вчасно. Днями в реанімації помер 25-річний чоловік Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Чоловікові — трохи за 60, він — з Калуського району. Дружину насторожило його важке дихання зі свистом.

До лікарні поступив у стані важкої гіпоксії, кисневого голодування, що сталося через рак правого головного бронха з поширенням на трахею і лівий головний бронх.

“У пацієнта була тотальна оклюзія, тобто порушення прохідності, — розповідає хірург Віталій Павлюк. — Ми зробили мініінвазивне ендоскопічне втручання, поставили трахіобронхіальний J стент і виключили праву легеню повністю, бо там відновити прохідність було неможливо”.

Лікар додає, що на другий день пацієнт “втік” на автобус, сказавши, що “йому треба годувати коні”. І це при тому, що до операції міг пройти 10-15 метрів, мусив віддихуватися.

“Стентування — це було як варіант невідкладної допомоги. Якби його не зробили, то сталася б асфіксія, повна зупинка дихання, — пояснює Віталій Павлюк. — Це неоперабельний рак, який підлягає хіміотерапії. Для того, щоб пацієнта не задушила його ж пухлина, варіант один — стентування і альтернативи цьому немає”.

Це — непоодинокий випадок. Практично водночас із цим пацієнтом до лікарні поступило ще двоє зі схожими симптомами. Віталій Павлюк розповідає про 25-річного хлопця, який помер у реанімації. Каже, що люди втрачають час, адже не звертаються за допомогою вчасно.

Цими днями ендоскопісти готуються робити трахіобронхіальне стентування жінці з прооперованим раком щитовидної залози і з проростанням в просвіт трахеї. Трахея обтурована відсотків на 70.

“Я їм пояснив ситуацію ще місяці два тому, — говорить лікар, — але вони прийшли вже “запущені”. На той момент можна було поставити стент діаметром 16-18 мм, а тепер можемо тільки до 10-12 мм відновити прохідність”.

Недавно тут проводили й реканалізацію: 51-річному пацієнтові з папіломатозом гортані, який також мав обструкцію просвіту до 80-90%.

“Там стенти не ставляться, йде реканалізація за рахунок гарячого або холодного висічення папілом”, — каже Віталій Павлюк.

Так, після ендоскопічного втручання через ніс пацієнтові відновили прохідність майже цілковито.

“Ніяких розрізів гортані, — зауважує хірург. — Він перед тим оперувався, не буду називати де: йому поробили рубці і на шиї, і на трахеї. Ми це робимо малоінвазивно: в повній свідомості або з легкою внутрівенною анестезією”.

Як можна уникнути таких станів, що загрожують задухою?

Рекомендація дуже проста: медогляди, — каже лікар. Людям за 50 треба хоча б раз на рік пройти ендоскопічні обстеження, зробити аналізи.

“Але у наших людей підхід такий: не можеш вийти на город — значить, пора йти до лікаря, бо вже не годен”, — зауважує Віталій Павлюк.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни