За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
В Івано-Франківську демонтували меморіальну дошку комуністу Миколі Кіщуку, 1 липня 2024 року. Facebook/Ярослав Коретчук
В Івано-Франківську з фасаду будівлі обласної організації Національної спілки художників України демонтували меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку, який був причетним до депортації сімей повстанців.
Про це у коментарі Суспільному розповів директор обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук.
Дошку зняли працівники муніципальної інспекції "Добродій" 1 липня 2024 року.
Вперше у публічному просторі про демонтаж пам'ятного знака почали говорити у жовтні 2023 року.
"Ми вирішили не займатися вандалізмом, а піти юридичним шляхом. Зібрали архівні документи про депортацію повстанців на Косівщині та примусову рубку лісу на потреби Червоної армії. Вони підписані Миколою Кіщуком. Їх передали обласній організації Національної спілки художників України. Спочатку вони піддали сумніву ці документи", — розповів Ярослав Коретчук.
За його словами, меморіальну дошку Миколі Кіщуку встановили за ініціативи обласної організації НСХУ. Дозвіл надав четвертий міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус.
Меморіальна дошка Миколі Кіщуку, жовтень 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
У червні 2024 року Івано-Франківська міська рада скасувала попередній дозвіл. Тоді, зі слів Ярослава Коретчука, обласна організація НСХУ погодилася зняти меморіальну дошку Миколі Кіщуку.
"Ми посилалися на Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". У ньому йдеться про те, що об'єктом пам'ятного знака не можуть бути імена людей, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище). Микола Кіщук підпадав під цей припис", — каже Ярослав Коретчук.
Що відомо про Миколу Кіщука
Микола Кіщук народився 11 січня 1910 року в селі Річка Косівського району. Він був майстром з різьблення на дереві, художником, а також депутатом Верховної ради УРСР. Упродовж 1949-1950 років Микола Кіщук очолював виконавчий комітет Косівської районної ради депутатів трудящих. За словами історика Ярослава Коретчука, в ці роки він ухвалював рішення про депортацію учасників українського визвольного руху.
У 1964-1974 роках Микола Кіщук був головою правління Івано-Франківської організації Спілки художників України. Окрім того, він мешкав у будівлі, де нині розташована обласна організація НСХУ.
Син Миколи Кіщука — Микола Миколайович Кіщук — понад 20 років очолює центральну контрольно-ревізійну комісію Національної спілки художників України. У жовтні 2023 року чоловік заперечував причетність свого батька до депортації повстанців.