Тричі переселенець-астрофізик покаже гуцулам, як дерево гнути

Микола Петрович і Лариса Олександрівна Бондаренки — тричі переселенці. Чоловік працював у Київському політехнічному інституті. Він — кандидат фізико-математичних наук й астрофізик. 08 Травня, 2022, 14:30 Прикарпаття Переглядів: 290 Микола Бондаренко пропонує жителям Косівщини та Прикарпаття будувати аркові теплиці зі гнутого дерева

1986 року, коли горів реактор на Чорнобильській АЕС, сім’я жила у Бучі. Назву цього міста недавно почув і запам’ятав увесь світ.

1990 року Бондаренки переїхали на Полтавщину. Там Микола Петрович пригадав своє селянське дитинство, адже він родом з Гомельської області у Білорусі. Любить землю, поратися на городі, розповіла журналістка “Гуцульського краю” з Косова Аліса Мудрицька.

17 років родина успішно займалася тепличним господарством у Чорнухинському районі — на малій батьківщині Григорія Сковороди.

2006 року повернулися на Київщину, цього разу — у Боярку. Після лютневого наступу росії війна наблизилася впритул, снаряди вибухали за 100 метрів від їхньої хати. Подружжя втретє покинуло обжите господарство. Приїхали на Косівщину. Цікаво, що косів’ян, у помешканні яких зараз живуть переселенці, прийняла у своїй столичній орендованій квартирі донька Бондаренків. Це було на рубежі 2013-2014 років — разом брали участь у подіях на Майдані під час Революції Гідності.

Микола Петрович, хоч і пенсіонер, але має юну душу — часто усміхається, жартує. Сидіти без діла не може. Тому відразу ж пішов до Косівської міської ради, а відтак — у редакцію місцевого видання. Пропонує жителям Косівщини та Прикарпаття будувати аркові теплиці зі гнутого дерева. Цю унікальну технологію він придумав сам, планує її запатентувати. Привіз із собою креслення, хоче поділитися 17-річним досвідом будівництва цих конструкцій і вирощування у них овочів, розсади, лікарських рослин. На Полтавщині Микола Бондаренко створив та 17 років очолював мале аграрне підприємство. 

Фермер-архітектор переконує, що дерев’яні аркові теплиці набагато ліпші (плівка на них не горить) та у десять разів дешевші за металеві. Вартість одного квадратного метра такої теплиці становить 10-15 доларів, витрати окупляться за один-два місяці — від продажу розсади чи, наприклад, редиски, — обіцяє Микола Бондаренко. Малоземельна і заліснена Косівщина ніби створена для таких теплиць.

“Це може зацікавити не тільки любителів і фахівців городництва, а й власників пилорам, — каже Микола Петрович. — Деревину гнуть сирою, її не треба сушити. Розсаду та овочі найкраще вирощувати на високих грядках. Для цього потрібно лише 20 сантиметрів ґрунту, решта – гілля, голки ялини чи сосни, кора. Теплицю ліпше ставити на цоколь, а на нього піде горбиль. Усе це у вас є. Звичайно, тепличне господарство – затратна робота. Але дуже вигідна. Кошти, які аграрій заробляє на одному гектарі землі за допомогою дорогого трактора і великої кількості солярки, можна отримати з однієї теплиці. І вся сім’я буде при ділі”.

Микола Бондаренко розповідає, що розробив три варіанти аркових конструкцій з дерева. «Бест» (найкраща) — ширина чотири метри, висота — два, довжина — 10 і «скільки хочеш». Вона підходить для шкіл, дитячих садочків тощо. «Грос» (велика або ангар) — ширина шість метрів, висота — майже три, довжина — 25. «Парничок» — ширина два метри, висота — один, довжина — 5-6, схожий на довгу і низьку скриню, «вічко» можна піднімати і класти на ребро.

Аркові конструкції можна використовувати як ангари для зберігання сільськогосподарського збіжжя і укриття автомобілів, техніки, навіть військової, якщо накрити їх брезентом, — запевняє Микола Петрович.

Переселенець береться самостійно виготовити станок для вигинання дерева і аркову теплицю, якщо на Косівщині знайдуться зацікавлені та профінансують матеріальні витрати.

Микола Петрович до кожної справи підходить відповідально. Тепличне господарство вивчав ґрунтовно. На його думку, перець усі садять неправильно. Але дечим поділився і дещо порадив уже зараз. Наприклад, розказав, що придумав вирощувати огірки на… соняшниках. Це було того року, коли зелененькі ніде не вродили. Неврожай “списали” на кислотні дощі.

“Я тоді зайшов у теплицю до знайомого, — пригадує Микола Петрович. — Дивлюся, у нього теж з огірками проблема, а вони ж під плівкою. Тоді я зрозумів що кислотні дощі тут ні до чого”.

Спробував вирощувати огірки на природніх шпалерах — соняшниках. Вони дають добру тінь, огірки не потерпають від пекучого сонця, повзуть по стовбуру, як виноград, їх легко доглядати і зривати. Сам Микола Бондаренко тепличну справу вже покинув. Хворів, пережив кілька операцій. Втратив інтерес. До того ж, любить змінювати види діяльності. Зараз виготовляє круглі та овальні дерев’яні рамки — для картин, дзеркал. Знову гне деревину. Має власний метод і секрети цієї справи. Гордо розповідає, що виготовив оправу-еліпс 120 на 190 сантиметрів.

Цікава робота, улюблені заняття, допомога іншим – ефективні ліки від неспокою, депресії та відчаю. Микола Петрович сказав також, що готовий бути репетитором — безкоштовно займатися математикою з випускниками місцевих шкіл, які цього року вступатимуть у вищі навчальні заклади.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни