США не надають Україні ATACMS через власний невеликий запас – Новини України

США не надають Україні ATACMS через власний невеликий запас - Новини України

Фото: sill-www.army.mil

США не поспішають надавати Україні ракети великої дальності ATACMS через власний невеликий запас. Про це повідомила американська газета The Washington Post.

За словами анонімних американських чиновників, адміністрація президента Джо Байдена, принаймні на цей час, твердо тримається своєї відмови надіслати в Україну ракети великої дальності, попри тиск законодавців та прохання Києва.

У Пентагоні вважають, що у Києва є інші, більш нагальні потреби, ніж ATACMS, і стурбовані тим, що надання достатньої кількості в Україну, щоб змінити ситуацію на полі бою, серйозно підірве готовність США до інших можливих конфліктів.

Число ATACMS на американських арсеналах є фіксованим, поки США очікують на ракету наступного покоління більшої дальності Prism, яка, як очікується, надійде на озброєння до кінця року.

Американська компанія Lockheed Martin виробляє 500 ATACMS щороку, але вся ця продукція призначена для продажу в інші країни. Хоча точна кількість в арсеналі США засекречена, Lockheed Martin виготовив лише близько 4000 з початку виробництва, багато з них використовувалися армією США в боях, навчаннях і періодичних випробуваннях.

Майже 900 ATACMS було продано союзникам і партнерам за кордоном за останнє десятиліття — у тому числі 211 з початку війни в Україні, згідно зі списком іноземних військових продажів Держдепартаменту. Вони відправлялися до союзників по НАТО, до країн Перської затоки та до Тайваню та Австралії, зазвичай у поєднанні з продажем HIMARS. У квітні адміністрація повідомила Конгрес про продаж 40 ракет Марокко.

Для виконання цих і майбутніх закордонних замовлень армія США підписала з 2018 року щонайменше три контракти з Lockheed Martin на загальну суму близько 1 мільярда доларів на постійне виробництво ATACMS, які «наразі виробляються на повному обсязі… зі швидкістю близько 500 на рік» на підприємстві в Арканзасі, за словами представника компанії, який відмовився залишитися на ім’я. Усі вони призначені для продажу за кордоном.

Адміністрація Байдена називала кілька причин для утримання від надання ATACMS. Спочатку відмова була зосереджена на побоюваннях, що Україна може запустити ракети великої дальності по території Росії, що переросте у протистояння між США та Росією. 

Британія та Франція поставили Україні крилаті ракети великої дальності Storm Shadow/SCALP, але в них менший радіус дії ніж в ATACMS. 

У ніч на 23 травня, через черговий масований ракетний удар по Одесі, керівник Офісу президента Андрій Єрмак написав у своєму телеграм-каналі, що Україні необхідні ATACMS, аби позбавити Росію можливостей бити по цивільним та інфраструктурі України.

ATACMS розроблені в 1980-х роках, вони використовувалися США під час війни в Перській затоці 1991 року і під час вторгнення в Ірак 2003 року. ATACMS дозволить українським силам завдавати ударів по найвіддаленіших ділянках окупованого Росією Криму від їхніх поточних ліній фронту, включаючи Керченський міст і російську військово-морську базу в Севастополі.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни