Справу Насалика будуть розслідувати ще чотири місяці

Досудове розслідування у справі щодо колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика продовжили ще на чотири місяці. Слідчі клопотали про триваліший термін. 09 Серпня, 2023, 15:00 Калуш Переглядів: 1113 Наразі зібрані матеріали кримінального провадження становлять більше 50 томів Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

У Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднили ухвалу Вищого антикорупційного суду від 28 липня 2023 року за результатами розгляду клопотання старшого детектива Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), погодженого заступником Генерального прокурора — керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні від 18 травня 2023 року, одним з підозрюваних у якому є колишній міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, інформують “Вікна”.

Нагадаємо, 1 лютого цього року Ігорю Насалику було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість). За версією слідства, на той час Міністр енергетики  підписав угоди на користь пов’язаних із олігархом Дмитром Фірташем компаній-операторів газорозподільних станцій. Цим компаніям дозволяли не сплачувати кошти за експлуатацію державних газопроводів. Загалом з травня 2017 по грудень 2020 років український бюджет недоотримав майже 1,5 млрд гривень.

16 травня 2023 року Ігорю Насалику було повідомлено про зміну підозри на нову, вже у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки, вчинене за попередньою змовою групою осіб). Про підозру за цими ж статтями Кримінального кодексу повідомили ще одному експосадовцю Міненерго.

З 18 травня розслідуванням кримінальної справи займаються детективи НАБУ.

У клопотанні старшого детектива НАБУ, яке 28 липня розглядав суд, йшлося про продовження строку досудового розслідування до 1 лютого 2024 року, тобто ще на півроку.

«Як стверджує у клопотанні старший детектив, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4  під час здійснення заходів щодо  укладення з  операторами ГРС договорів експлуатації ГРС та  їх складових використав надане йому службове становище всупереч інтересам служби з  метою одержання іншими юридичними особами — операторами ГРС — неправомірної вигоди у  вигляді переваг і  пільг, які  полягали у  фактичному звільненні їх від  обов`язку здійснювати оплату за  експлуатацію державного майна.

Реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на  зловживання своїм службовим становищем в  інтересах юридичних осіб  – операторів ГРС,  ОСОБА_4  залучив директора Департаменту нафтогазового комплексу Міненерговугілля  ОСОБА_8 , який  надав свою згоду на  вчинення злочину та  узгодив з  ОСОБА_4  спільний злочинний план і  розподіл ролей», — йдеться в судовому документі.

Ось як НАБУ обґрунтовує звернення до суду про продовження розслідування:

«На даний час у кримінальному провадженні існує необхідність у завершенні раніше розпочатих та проведення додаткових слідчих та процесуальних дій, з метою повного та всебічного дослідження обставин, що розслідуються. 18.05.2023 провадження було скеровано за підслідністю до Національного антикорупційного бюро України.

Однак, вивченням матеріалів досудового розслідування детективами, які були включені до складу слідчої групи, встановлено, що до пред’явлення підозри не було надано оцінку ряду обставин, що мають суттєве значення для кримінального провадження.

Старший детектив у клопотанні стверджує, що строк, для проведення необхідних слідчих та процесуальних дій становить дванадцять місяців, з дня повідомлення особі про підозру. Результати проведення необхідних процесуальних і слідчих дій, за твердженням старшого детектива, мають вважливе значення для прийняття остаточного рішення про завершення досудового розслідування та складання обвинувального акту чи про закриття кримінального провадження відносно підозрюваних».

Зокрема, за результатом вивчення матеріалів досудового розслідування, які надійшли із Державного бюро розслідувань, встановлено, що слідчими ДБР не повністю досліджено всі обставини вчинення інкримінованого підозрюваним злочину, не надано оцінку ряду обставин, що мають суттєве значення для кримінального провадження, а твердження підозри, висунутої особам, не повністю ґрунтуються на доказах, наявних в матеріалах кримінального провадження. Більше того, у матеріалах кримінального провадження міститься ряд важливих доказів, однак, відсутні процесуальні документи, що свідчать про отримання таких доказів у належний спосіб. Також старший детектив зауважив про відсутність в матеріалах кримінального провадження будь-яких відомостей, що можуть вказувати на вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб.

Наразі зібрані матеріали кримінального провадження становлять більше 50 томів.  

У судовому засіданні 28 липня брав участь й Ігор Насалик. Він, зокрема, підтримав позицію свого захисника щодо меншого терміну досудового розслідування та «додатково зазначив про необґрунтованість підозри та відсутність в його діях складу інкримінованого злочину».

Відповідно до положень п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. У кримінальному провадженні щодо екс-міністра енергетики двомісячний строк завершувався 01.04.2023 року. 28.03.2023 року заступником Генерального прокурора строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, тобто до 01.05.2023 року. А 25.04.2023 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва строк досудового розслідування було продовжено до шести місяців, тобто до 01.08.2023 року.

Старший детектив стверджував, що строк, необхідний для проведення наведених процесуальних дій, становить 12 місяців з дня повідомлення особі про підозру, тобто до 01.02.2024 року.

Однак слідчий суддя дійшов висновку, що існують достатні та обґрунтовані підстави для продовження строку досудового розслідування до десяти місяців, тобто до 01.12.2023 року. Тож клопотання старшого детектива суд задовольнив частково. Ухвала оскарженню не підлягає.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни