Сім років розгляду: у справі експатрульного Гончарука проти ексміліціонера Ільницького суд став на захист другого (ФОТО)

Сім років розгляду: у справі експатрульного Гончарука проти ексміліціонера Ільницького суд став на захист другого (ФОТО)

10 липня Івано-Франківський міський суд оголосив вирок у справі проти експатрульного Леоніда Гончарука, розгляд якої тягнувся з 2017 року. Суддя Роман Хоростіль визнав правоохоронця винним й частково задовольнив позов потерпілого ексміліціонера Михайла Ільницького.

Про це пише “Галка” з судової зали.

У 2017 році ексміліціонера Михайла Ільницького із сім’єю зупинили патрульні за порушення правил дорожнього руху. Вони не мали при собі документів та відмовлялися проходити тест на алкогольне сп’яніння. Згодом Ільницький заявив, що патрульний зламав йому палець та завдав інших фізичних пошкоджень під час оформлення документів, а прокуратура ініціювала проти патрульного кримінальне провадження.

Сім років тому ця справа викликала резонанс, і на захист Гончарука особисто став тодішній міністр МВС Арсен Аваков. Патрульному вручили відзнаку, підвищили у званні і перевели служити в структури ГУНП в Івано-Франківській області. 

“Вважаю, що це дуже тривожні сигнали і потрібна термінова і рішуча реакція держави і Цивільного суспільства – час підтримати і захистити нових поліцейських, дати їм опору служити і захищати – не зламатися під загрозою реваншу старих “рішал” із нереформованих судів, що не отруїтися токсичними традиціями кругової поруки та корупції колишньої правоохоронної системи!”, – писав Арсен Аваков.

За патрульного також заступилися відомі блогери та тодішній керівник прикарпатських правоохоронців Віктор Шкутов. Глава МВС обговорив ситуацію з Генеральним прокурором України. 

“Дякую за оперативність – генпрокурор особисто і об’єктивно відреагує на ситуацію – і це важливо! Старший лейтенант поліції Леонід Гончарук отримав свою заслужену нагороду. Він і його товариші, чесно несуть службу, завжди отримають від мене повну підтримку і всю можливу в рамках закону захист. Система важка, неповоротка і відчуваючи загрозу – справляє надзвичайно сильний опір. Але ми – крок за кроком – будемо йти вперед!”, – зазначив Аваков.

Та це не спинило розслідування проти поліціянта. Справу передали у суд, у якому за ці роки відбулося понад 70 засідань. Часто їх переносили через заміну прокурорів. 

Під час фінальних дебатів у суді 10 липня 2024 Ільницький вимагав якнайсуворішого покарання для патрульного, апелюючи до того, що останній не має працювати у правоохоронних органах, і від 2017 року не перепросив у нього:

“Звичайно, мені неприємно, що ми слухаємо справу, де залучений командир поліції, який дійсно обвинуватив порядок. І я, як людина, яка відпрацювала все життя у правоохоронних органах, розумію, яка проблема, є і чому усі позвільнялися. Те, що Гончарук не визнає своєї вини по сьогодні, значить, що він заслуговує найвищого покарання”, – сказав Ільницький. 

Леонід Гончарук ж пояснив, що не розуміє, у чому його обвинувачують. Свої дії він вважає законними, а обвинуваченні Ільницького – маніпулятивними та неправдивими, тому його слід виправдати. 

“Сторона обвинувачення не визначилася з обвинуваченням. Не зрозуміло, що мені інкримінують: перевищення влади чи службових повноважень?”, – каже Леонід Гончарук.

Леонід Гончарук та його захист зазначили, що потерпілий не надав документів, які фіксували б, що той отримав тілесні ушкодження, а також не був проведений слідчий експеримент. У відповідь на це Ільницький сказав:

“Він таки не усвідомив, що він зробив…Окрім того, що мені нанесли тілесні ушкодження, Гончарук та працівники поліції нанесли легкі тілесні ушкодження моїй жінці та дітям. До того, Гончарук зобов’язав поліціянтів повезти сина на обстеження у дві лікарні. Ще говорить, що він (ред. Гончарук) мав зацікавлення, аби довести, що син був нетверезий. Я і син були тверезими. І Гончарук це знає. Послухавши вас, я зрозумів, що ви не розумієте і не усвідомлюєте, пане Гончарук, що ви робите. Ви не можете далі працювати у правоохоронних органах і бути керівником у правоохоронній системі”.

Патрульний наголосив, що у правоохоронців були усі підстави вважати, що Ільницький вчинив адміністративне порушення:

“На час складання протоколів у поліціянтів було достатньо причин вважати, що Михайло Ільницький вчинив правопорушення. На неодноразові вимоги працівників поліції Ільницькі не представилися та не пред’явили жодних документів, що посвідчує їх особу. Неможливо було розібратися у ситуації на місці. Все це ми бачили, досліджуючи докази.

Ільницького було неодноразово попереджено мною у нормальному тоні, не принижуючи його честь і гідність, а також іншими працівниками поліції, що його буде затримано й доставлено до відділку, щоб встановити особу для складання протоколів адміністративного порушення. Він був попереджений, що якщо не виконає законні вимоги поліціянтів, то вони можуть застосовувати фізичний вплив.

Хочу наголосити, що Ільницький мав достатньо часу для виконання вимог поліціянтів, бо події на вулиці Мазепи тривали понад дві години. Жодних ознак того, що я застосовував фізичну силу до Ільницького, діяв з умислом на встановлення правопорушення – не встановлено. Про законність моїх дій свідчать відеозаписи з місця події, переглянуті у суді. Впродовж досудового розслідування та розгляду справи не доведено погроз та фізичного насилля з мого боку, як йдеться в обвинувальному акті, що свідчить про упередженість обвинувачень”. 

Леонід Гончарук

Леонід Гончарук додав, що сторона обвинуваченого перекручувала факти:

“Ільницький стверджував, що поліцейські були не у формі, а у спортивному одязі, не представлялися та не показували документи. Це було спростовано. Сторона обвинуваченого вказує, що були погрози, та з нагрудних камер видно, що з моєї сторони та від інших працівників поліції погроз не було. Хочу наголосити, що погрози у мій бік з боку Ільницького були ще до моменту затримання”.

Після судових дебатів суддя виніс вирок – визнав Леоніда Гончарука винним та призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі на три роки з забороною обіймати посади в органах Національної поліції на рік. На підставі статті 75 КК України його звільнили від покарання, призначивши випробувальний термін. Цивільний позов Ільницького про моральну шкоду задовольнили частково: стягнули із Гончарука 50 000 гривень. Рішення обвинувачений може оскаржити в апеляційному суді впродовж 30 днів, воно наразі не набрало чинності. 

Нагадаємо, 18 червня 2017 року на вулиці Мазепи в Івано-Франківську патрульні зупинили Skoda Octavia за порушення правил дорожнього руху.  Водій відмовився від проходження тесту на сп’яніння, суд забрав у нього права на рік і оформив штраф за злісну непокору поліції. Однак в апеляційному суді Ільницького виправдали – мовляв не вистачало доказів, що машиною керував саме він. Порушник ексміліціонер Михайло Ільницький поскаржився в прокуратуру на поліціянта Гончарука, що нібито зламав йому палець під час оформлення документів. 

На відео із реєстратора, наданого поліціянтами, зафіксовано як водій авто порушує правила дорожнього руху, але не видно, хто перебував у той момент за кермом. Видно, що чоловік кричав та грубіянив поліціянтам. Олександр Ільницький визнав, що був занадто емоційним, причиною цього назвав дії патрульних. Також на відео зафіксована агресивна поведінка щодо патрульних інших учасників події.

 

Читайте також: Верховна Рада обрала новий склад Кабінету Міністрів (СПИСОК)

Теги: Арсен Аваков, Леонід Гончарук, Олександр Ільницький

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни