Що везуть до Києва Макрон, Шольц та Драгі – Новини України

Що везуть до Києва Макрон, Шольц та Драгі - Новини України

Фото: REUTERS/Ралі Беналлу

Візит планується напередодні засідання Євроради 23-24 червня, де відбудеться дискусія щодо надання Україні статусу держави-кандидата в ЄС, напередодні саміту G7 26 червня та саміту НАТО у Мадриді, який має пройти 28-30 червня.

Як повідомляє німецьке видання Bild, «є конкретні плани поїздки». Основні питання, які Шольц, Макрон та Драгі обговорюватимуть у Києві, – європейські перспективи України та постачання зброї. Раніше Олаф Шольц заявляв, що приїде до Києва лише у тому випадку, якщо буде привід: “Я не приїду для фотосесії. Тільки якщо йтиметься про цілком конкретні речі”. Варто також нагадати, що у Німеччині та Франції вже давно звучить різка критика на адресу Шольца та Макрона через те, що вони досі не їздили до України. Особливо на тлі відвідин Києва прем’єр-міністром Британії Борисом Джонсоном, лідерами Польщі та країн Балтії.

Чого чекати від приїзду глав трьох провідних країн Європи

Лідери Німеччини, Франції та Італії заявили, що відвідають Київ, щоб зустрітися з президентом Володимиром Зеленським і “позначити всю підтримку трьох найбільших європейських країн”. Це важливо ще й тим, що Франція та Німеччина до останнього часу займали та займають позицію умиротворення Росії і досі намагаються переконати Володимира Путіна припинити війну в Україні. Вони всіляко опираються вступу України до Євросоюзу та введенню в Європі ембарго на російські енергоносії. Ці ж країни по-різному намагаються уникати постачання Україні важкого озброєння, боячись цим роздратувати російського диктатора.

Посол України в Німеччині Андрій Мельник заявив, що очікує від майбутнього візиту німецького канцлера Олафа Шольца до Києва виконання обіцянок щодо постачання зброї та вступу України до ЄС.

“Сподіваємося, під час свого візиту до Києва канцлер нарешті виконає обіцянки Німеччини щодо постачання зброї та вступу України до ЄС. Самі анонси постачання зброї не допоможуть нам у війні проти загарбників, тому ми чекаємо від канцлера конкретних дат прибуття зброї, оскільки обіцянки прозвучали місяці тому”, – заявив український посол в інтерв’ю німецькому виданню Spiegel. Київ очікує від президента Франції Еммануеля Макрона оголошення про передачу ЗСУ самохідних гаубиць Caesar. Франція, яка наприкінці квітня вже поставила Україні шість гаубиць Caesar, до кінця цього місяця може подвоїти постачання цих установок.

Український посол також висловив сподівання, що Олаф Шольц разом із президентом Франції Еммануелем Макроном та прем’єром Італії Маріо Драгі подадуть сигнал, що Україна може стати кандидатом на вступ до ЄС. “Це піднесло б бойовий дух українців і чітко показало Росії, що ЄС одноголосно підтримує вільну Україну”, – підсумував він.

“Упевнений, вже скоро отримаємо відповідь щодо статусу кандидата для України. Я переконаний, що це рішення може посилити не лише нашу державу, але й увесь Євросоюз. Що ще має статися в Європі, щоб скептикам стало зрозумілим, що сам факт того, що Україна залишається поза межами Євросоюзу, європейського об’єднання, працює проти Європи?” – заявив з приводу очікувань від цього візиту президент України Володимир Зеленський.

Думка експертів

Тарас Загородній, політолог:

– Це досить багатообіцяючий і гарний візит для України. Він показує, що навіть до проросійських європейців доходить, що, ігноруючи Україну та допомогу їй, вони потрапляють у політичну ізоляцію. Нині їхня риторика зміниться на користь Києва. Макрон, заявляючи про необхідність «зберегти обличчя Росії», говорив це з розрахунку на парламентські вибори у Франції, перший тур яких пройшов цієї неділі. Він отримав непоганий результат і тепер може не грати у миротворця. Що ж до обіцянок про вступ України до Євросоюзу, то Макрон і Шольц, як і раніше, намагатимуться перешкоджати цьому. Відносно війни вони можуть запропонувати щось подібне до «Мінська-3», але Україна не піде на це.

Олег Саакян, політолог:

– Від візиту трьох лідерів у Києві очікують дві теми: постачання зброї та обіцянки з приводу вступу України до ЄС. Швидше за все, до Києва вони привезуть конкретний перелік озброєнь, які готові поставити. Приїхати з порожніми руками – це виглядатиме для них не добре. Що ж до Євросоюзу, то вони, найімовірніше, задекларують підтримку вступу України до ЄС. Прем’єр Італії Драгі вже заявив про це раніше, і тепер її можуть підтримати Макрон та Шольц.

Що повідомляють закордонні ЗМІ

Politico:

«У той час як багато світових лідерів уже здійснили поїздку до Києва, зокрема прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, Шольц досі туди не їздив. Раніше він заявляв, що рішення українського уряду не приймати президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра означає, що він не поїде сам. У суботу голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн вдруге відвідала Київ для переговорів із президентом Володимиром Зеленським. Вона сказала, що Комісія дасть чітку оцінку заявці України на вступ до ЄС до кінця тижня».

Reuters:

«Жоден із трьох лідерів не був у Києві після вторгнення Москви до України у лютому. Президент Франції Еммануель Макрон прагнув підтримувати діалог із президентом Росії Володимиром Путіним із самого початку війни. Його позиція піддалася критиці з боку деяких східних та прибалтійських партнерів у Європі, оскільки вони вважають, що вона підриває зусилля, спрямовані на те, щоб підштовхнути Путіна до столу переговорів».

Polskieradio:

«Це буде перший раз, коли ці лідери прибудуть до України з того часу, як Росія вторглася до країни 24 лютого. Виконавчий орган ЄС оцінить право України на членство у ЄС до кінця наступного тижня. Якщо оцінка буде позитивною, то 27 країнам-членам ЄС необхідно буде вирішити, чи дозволити Україні розпочати переговори про приєднання до блоку. Зеленський заявив, що прийом України «може зміцнити не лише нашу державу, але й увесь Євросоюз».

Deutsche Welle:

З початку березня в Німеччині прем’єр-міністр Соціал-демократичної партії Олаф Шольц став об’єктом жорсткої критики за те, що не здійснив візит солідарності до Києва. Повідомляється, що Шольц, якого різко критикували за утримання від відправки важкого озброєння до України, наприкінці місяця вирушить до Києва разом з прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі і президентом Франції Еммануелем Макроном. Україна офіційно подала заявку на членство у ЄС. Проте є члени Союзу, які тепло вітають членство України, а також члени, які мають застереження, у тому числі Німеччина та Франція – “важковаговики” Союзу».

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни