Що варто знати майбутнім мамам про пологи? Розповідають медики Калуської ЦРЛ

Пологи — це складний фізіологічний процес, що обумовлений розкриттям шийки матки та народження немовляти

25 Січня,
2022,
16:00
Калуш

Переглядів: 478


Микола Тимків, начальник пологового будинку, лікар вищої категорії

Перейми повторюються кожні 10 хвилин і тривають по 30 секунд, а в подальшому їх сила і тривалість збільшуються в геометричній прогресії, інформують «Вікна» з посиланням на Калуський пологовий будинок.

Відкриття шийки матки

Перший період пологів поділяється на дві фази: латентну та активну. Перша — це проміжок часу від початку регулярних перейм до відкриття шийки матки до 3 см. Тобто шийка матки в цей час структурно змінюється: вкорочується,згладжується та відкривається. Тривалість її складає 8 годин у жінок, що народжують вперше і 5 годин у повторнонароджуючих.

Відразу за латентною фазою починається активна фаза, яка характеризується швидким відкриттям шийки матки — від 4 см до 10 см., тобто до повного відкриття. Тривалість її складає 4,5 години у жінок, що народжують вперше і 3 годин у повторнонароджуючих.

Леся Григорів, завідувачка відділу пологового будинку, лікар вищої категорії

Під час І періоду пологів поведінка роділлі повинна бути активною, що включає у себе вільне ходіння під час пологів, вибір оптимально зручного положення. Тобто, під час пологів жінка може стояти, сидіти на спеціальному стільці чи на гумовій кулі, знаходитися навпочіпки, може прийняти колінно-ліктьове положення.

З породіллею у пологовій залі, за бажанням, можуть знаходитися: чоловік, мати, сестра чи брат, чи тренер під час пологів, якого обрала жінка. Медичні працівники та родичі допомагають роділлі як фізично так і психологічно. Родичі – це часточка дому, яка знаходиться поряд вони повинні підтримувати майбутню маму.

Масаж спини, попереку, прийом теплого душу, правильне дихання під час перейм, (глибокий вдих та повільний видих), вільний вибір позиції в пологах — все це зменшує відчуття болю. Також, пропонується для знеболення пологів легка музика, аромотерапія з використанням ефірних масел, душ, точковий масаж.

Наталія Порохнавець, завідувачка відділу пологового будинку, лікар першої категорїі

Народження малюка

Цей період триває від години до двох годин — у жінок, що народжують вперше. Від 20 хвилин до години — у повторнонароджуючих. Характеризується він тим, що перейми переростають у потуги, які виникають кожних 1,5 хвилини тривалістю 60 секунд, і супроводжуються скороченнями матки та м’язів живота, що забезпечує проходження малюка пологовими шляхами, відбувається народження. Тут дуже важливим є чіткий зв’язок між роділлею та лікарем акушером-гінекологом і акушеркою. В момент проходження малюка пологовими шляхами дуже важливо дотримуючись спеціальної техніки дихання (глибокий вдих та повільний видих в проміжках між потугами).

Партнер, який перебуває у період пологів із жінкою максимально підтримує породіллю, допомагає їй у пошуку зручної позиції в пологах, підбадьорює її. Дотримання даних рекомендацій зменшує відчуття болю та тривалість пологів, допомагає сприйняти пологи не як хворобу,а як фізіологічний процес, об’єднує всіх учасників (вагітна жінка, дитинка, партнер, медичний персонал) в одну професійну команду, завданням якої є народження здорового малюка. В свою чергу немовляті створюються оптимальні умови для безпечного народження для того, щоб потім тішити батьків своєю присутністю, розумом, витівками та дорослішати на їх очах. Після закінчення ІІ періоду пологів малюка викладають на животик мамі, перетинають пуповину із цього моменту життя набуває нових барв. Кожної миті дитинка починає пізнавати навколишній світ у всіх його проявах.

Плацента і плодові оболонки або послідовий період

Існує два способи ведення цього періоду: очікувальний та активний. Фізіологічне ведення третього періоду (очікувальне) — самостійне відшарування плаценти від стінки матки за рахунок самостійного скорочення матки і допомоги породілля  – натуг (лікарі просять «натужитись»). Триває третій період від п’яти  хвилин до двох годин і при цьому втрачається приблизно до 500 мл крові.

Активне ведення третього  періоду — введення внутрішньом’язевої  ін’єкції препарату, що скорочує матку (окситоцин, ергометрин) на першій хвилині після народження дитини. Через декілька хвилин після введення препарату відбудеться відбудеться відділення плаценти від стінок матки і акушерка з допомогою породіллі («потуг») шляхом легкого підтягування за пуповину допоможе посліду народитись. При цьому втрачається до 200 мл крові.

Під час пологів медичний персонал інформує про це і просить згоди на активне ведення послідового періоду. Характеризується він одномоментним відчуттям болю під час якого матка скорочується, виштовхуючи плаценту з плодовими оболонками назовні.

Породілля народжує місце в якому останні 9 місяців ріс, розвивався, спав і харчувався її новонароджений малюк. Після народження посліду пологи вважаються завершеними.

Загальна тривалість пологів у жінок, що народжують вперше, становить 11-12 годин, а у повторнонароджуючих — 7-8 годин.

Після завершення пологів немовля одягають у шапочку, шкарпетки та дають на грудне вигодовування матері.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни