Що таке ліміти і хто їх дає? Що таке черги і як їх формують? Роз’яснення від “Прикарпаттяобленерго”

Коли не вистачає генерації, чи коли споживання в країні загалом та в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Зняти з мереж навантаження та вимкнути споживачів потрібно миттєво, протягом 15 хвилин з моменту отримання дзвінка. 14 Грудня, 2022, 16:30 Прикарпаття Переглядів: 523 Ілюстроване фото. Енергосистема країни – єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями.

АТ «Прикарпаттяобленерго» здійснює розподіл електроенергії електромережами споживачам на території Івано-Франківської області, повідомляють “Вікна”.

Як зареєструватись у чат-боті Viber?

 1. Перейдіть за посиланням https://chats.viber.com/oeifuabot і натисніть кнопку «OPEN now» чи «Відкрити»
 2. Натисніть «Розпочати»
 3. Натисніть «Мої особові рахунки»
 4. Натисніть «Додати рахунок»
 5. Напишіть 8 цифр особового рахунку та прізвище його власника

Готово!

Коротко про ліміти

Ліміти навантаження на мережу – це, умовно кажучи, гранично допустима кількість електроенергії, яку обленерго може подати області протягом доби.

 1. Звідки обленерго дізнається ліміти? Хто їх формує та як саме?

Ліміти доводить до обленерго НЕК «Укренерго», компанія, яка за законодавством є відповідальною за баланс в енергосистемі країни. Фахівці компанії мають інформацію про усю генерацію, споживання та потреби, аналізують її щоденно та наприкінці доби доводять кожному обленерго граничну величину потужності, за яку переходити заборонено.

 1. Що впливає на зміни лімітів протягом дня?

На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.

Коли не вистачає генерації, чи коли споживання в країні загалом та в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Зняти з мереж навантаження та вимкнути споживачів потрібно миттєво, протягом 15 хвилин з моменту отримання дзвінка.

 1. Чому обленерго не може відходити від відведених лімітів?

Якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів. Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження – можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.

 1. Чому на Прикарпатті застосовують ліміти, якщо є своя генеруюча інфраструктура і не було прильотів?

Енергосистема країни – єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни.

 1. Як обленерго вибирає яку чергу вимкнути, коли зменшують ліміти?

Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент без електропостачання була найменшу кількість часу.

 Коротко про черги

 1. 80% повного навантаження області поділено рівними величинами на 4 черги. 20% навантаження на лініях, які живлять критичну інфраструктуру.
 2. 4 черга – це адреси, де технічні можливості дали змогу відокремити їх від ліній з об’єктами критичної інфраструктури. Застосовується за потреби в години пікового споживання
 3. 4 черга вмикається і вимикається вручну, щоб це зробити, до «рубильників» треба доїхати. Реальні вимкнення можуть відрізнятись від заявлених до 40 хвилин, зважаючи на ситуацію на дорогах та інші умови.
 4. Черги постійно оновлюються та доопрацьовуються, при цьому враховуються звернення споживачів.
 5. Якщо адреса одразу в двох чергах – її вимикатимуть лише за однією з них. Щоб уточними за якою, варто слідкувати за годинами вимкнень та співставити з графіками, які ми публікуємо на сторінці.
 6. До якої черги належить адреса можна побачити на сайті компанії за особовим рахунком: https://energypay.oe.if.ua:8889/GAVTurnOff/, у чат-боті Viber https://chats.viber.com/oeifuabot
 7. Зміни адрес в чергах можлива після аварійних ситуацій у випадках тимчасових перемикань між приєднаннями. Ця явище тимчасове.

Коротко про графіки

Чому графіки на вимкнення подають не в один і той же час, інколи занадто пізно?

Графіки погодинний вимкнень складаються диспетчерами обленерго на основі денних та нічних лімітів. Ліміти для кожного обленерго доводить диспетчер НЕК «Укренерго», який аналізує стан енергосистеми на поточну добу, можливості генерації електроенергії, прогнозований ріст споживання, навантаження в години пікового споживання та інші фактори. Для того, щоб спрогнозувати ліміти для кожної області, диспетчеру «Укренерго» потрібно мати дані за усіма цими показниками. Як правило, обленерго отримує ліміти після пікових годин навантаження, це близько 22:00. Тоді вже на основі лімітів складається графік на наступну добу, з врахуванням історії вимкнень. На це йде деякий час, як і на підготовку публікації.

Інколи, коли диспетчер НЕК «Укренерго» не має усіх даних, формування лімітів затягується у часі. Так, до прикладу, було з денним лімітом на 13 грудня – його диспетчери обленерго отримали в 02:00, тому спершу опублікували графік виходячи із мінімальних лімітів, а вранці відкорегували години.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни