З повідомлення ТОВ «Еко-Прикарпаття» випливає, що надалі не буде диференціації між населенням, бюджетними та іншими споживачами. Зазначено, що зауваження та пропозиції до тарифів приймаються впродовж семи календарних днів з дня публікації повідомлення. Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 20 Січня, 2025, 19:00 Калуш Переглядів: 1763 Ілюстроване фото. Пропонують встановити середньозважений тариф на послугу з управління побутовими відходами Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
На сайті ТОВ «Еко-Прикарпаття» 17 січня оприлюднили повідомлення про намір змінити тариф на послугу з управління побутовими відходами на території Калуської громади.
Нагадаємо, два місяці тому, 15 листопада, ТОВ «Еко-Прикарпаття» вже оприлюднювало інформацію про намір змінити тарифи на свої послуги. Тоді тарифи були розраховані на річні обсяги — майже 151,6 тис. куб метрів змішаних відходів, 26 тис. куб. метрів роздільно зібраних відходів, понад 6,7 тис. куб метрів великогабаритних і понад 3,7 тис. куб метрів ремонтних побутових відходів. Загалом — 188 тис. кубічних метрів побутових відходів. Однак згодом повідомлення забрали, інформують «Вікна».
Натомість ТОВ «Еко-Прикарпаття» подало на затвердження виконкому річний план надання послуги з управління побутовими відходами на 2025 рік, який було затверджено наприкінці листопада. За ним, у поточному році планують зібрати загалом близько 166 тис. куб. метрів відходів. Новий тариф для мешканців вже рахували, виходячи зі цього річного плану, а саме на майже 129,6 тис. куб метрів змішаних відходів, 26 тис. куб. метрів роздільно зібраних відходів, понад 6,7 тис. куб метрів великогабаритних і понад 3,7 тис. куб метрів ремонтних побутових відходів. Загалом — на 166 тис. кубічних метрів побутових відходів. Тобто цього разу тарифи рахували, виходячи з меншого проти листопада річного обсягу відходів (на 22 тис. куб. метрів) і це привело до збільшення пропонованого тарифу.
До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції зі збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов’язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.
Як інформує ТОВ «Еко-Прикарпаття», необхідність перегляду тарифів виникла через:
- зміни законодавства України щодо відносин, пов’язаних із запобіганням утворенню та з управлінням відходами, постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2023 № 1031 «Про затвердження Порядку формування середньозваженого тарифу на послуги з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів»;
- зміну вартості всіх складників собівартості послуг;
- зміну законодавчо врегульованого підходу до системи управління відходами в цілому;
- приведення графіків вивезення побутових відходів у відповідність до норм накопичення побутових відходів.
Чинний тариф на послуги з вивезення твердих побутових відходів був встановлений рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради від 12 липня 2022 року. З дати останнього перегляду тарифу значно зросли основні складники виробничої собівартості — з 19,5 мільйона у розрахунках попереднього тарифу до 32 мільйонів гривень зараз (на 64%), в тому числі:
- прямі матеріальні витрати — на 65%;
- витрати на оплату праці — на 112%;
- витрати на ЄСВ — на 112%;
- амортизація — на 49%;
- витрати на ремонт ОЗ — на 120%;
- загальновиробничі витрати — на 28%;
- адміністративні витрати — на 170%;
- витрати на збут операцій — на 147%.
«Станом на листопад 2024 року розмір діючого тарифу забезпечує лише 37% собівартості тарифу», — повідомляє ТОВ «ЕКО-Прикарпаття».
Тариф на послугу поводження з відходами формують так: визнають тариф за одиницю — кубічний метр чи тонну відходів. Наприклад, у 2022 році затвердити тариф окремо для населення (205,88 гривні за куб. метр), для бюджетних установ (219,91 гривні за куб. метр) та інших споживачів (223,66 гривні за куб. метр). Щодо населення, то розмір оплати з людини на місяць визначають, виходячи з норм накопичення відходів. Зараз це 1,73 куб. метри на рік для людей, які проживають у багатоповерхівках, і 2,38 куб. метри у рік для людей, які проживають у приватному секторі. Таким чином, для мешканців приватного сектору Калуша і сіл громади розмір тарифу мав би бути більшим. Однак в останні роки усі мешканці Калуської громади платять за тарифом 33,56 гривні з людини на місяць. Щоправда, незабаром норми накопичення відходів мають змінити — у 2024 році міська рада замовила їхнє визначення. Однак результату поки що не оприлюднили.
З повідомлення ТОВ «Еко-Прикарпаття» випливає, що надалі не буде диференціації між населенням, бюджетними та іншими споживачами. Пропонують встановити середньозважений тариф на послугу з управління побутовими відходами — 380,92 гривні за кубічний метр (у листопаді він був меншим — 352,58 гривні за кубометр. — Авт.).
Його визначили відповідно до порахованих компанією тарифів на операції зі збирання і перевезення змішаних побутових відходів, великогабаритних і ремонтних відходів (відповідно до норм їх накопичення) та на операції зі збирання, перевезення і відновлення роздільно зібраних побутових відходів. Також врахували оплату за заховання побутових відходів, які потрапляють на полігон.
Тариф на одного мешканця пропонують диференціювати. А саме, для мешканців міста Калуша (як багатоквартирних будинків, так і приватного сектору) — 55,55 гривні з людини на місяць — на 21,99 гривні або на 65,5% більше, ніж зараз. А у листопаді пропонували тариф 54,95 гривні.
Для мешканців сіл Калуської громади (як багатоквартирних, так й індивідуальних будинків) пропонують встановити суттєво нижчі тарифи — 48,25 гривні з людини на місяць (на 14,69 гривні або на 43,8% більше, ніж зараз, у листопаді пропонували 48,19 гривні на місяць).
Судячи з тарифів, норми накопичення проти листопада знизили. Так для мешканців міста норма накопичення — 1,75 кубометра на рік (у листопаді рахували на 1,87 кубометра — 1,73 кубометра на рік — змішані відходи, 0,09 куб. метра на рік — великогабаритні відходи та 0,05 кубометра на рік — ремонтні відходи). Для мешканців сіл застосували норму накопичення на рівні 1,52 кубометра на рік.
На відміну від попередньої тарифної пропозиції, цього разу суттєво меншою є складник прибутку — в межах 4% на усі послуги.
У повідомленні ТОВ «Еко-Прикарпаття» зазначено, що зауваження та пропозиції до тарифів приймаються впродовж семи календарних днів з дня публікації повідомлення.
До речі, за попередніми підрахунками, виходячи із запропонованих тарифів та кількості мешканців Калуша і сіл громади, за рік від мешканців ТОВ «Еко-Прикарпаття» зможе отримати 53-54 млн гривень. Наведена вартість послуг на усі 166 тис. куб. метрів відходів з прибутком — понад 47,6 млн гривень, плюс ще 5-6 млн гривень на захоронення сміття. Але окрім людей, послугу поводження з відходами також оплачують бюджетні установи та інші споживачі. Однак з оприлюднених даних неможливо з’ясувати, яку частку із загального обсягу відходів продукують ці споживачі і як це має впливати на тариф в розрахунку на одного мешканця.
Богдана ТИМЧИШИН, журналістка