Шахрайство в інтернеті: як вберегтися?

Шахрайство в інтернеті: як вберегтися?

86% від загальної кількості випадків платіжного шахрайства за 2022 рік відбулися в мережі Інтернет. Шахраї створюють сайти, схожі на вебресурси відомих магазинів, банків, державних установ, зламують акаунти громадян. пише Галка.

Перевіряйте сайти, не вводьте реквізитів платіжних карток на незнайомих та підозрілих сайтах

  • Перш ніж увести в будь-яку форму дані своєї платіжної картки або паролі до інтернет-банкінгу, перевірте адресу необхідного ресурсу, адже будь-які відмінності можуть свідчити про те, що ви опинилися на фішинговому сайті. 
  • Якщо необхідно перейти на сайт організації, адресу якого ви отримали в посиланні, введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

Звертайте увагу на протокол сайту

http – це ненадійний протокол, отже, сайтом користуватися не можна;
https – потрібно продовжити перевірку сайту.

 

Також рекомендується додатково перевіряти посилання сумнівних сайтів:

  • на сайті Кіберполіції в розділі “Стоп фрауд”;
  • через сервіс CheckMyLink. 


ВАЖЛИВО! Схема шахрайства може бути абсолютно новою або добре прихованою. Тому, крім перевірки на сайті Кіберполіції в розділі “Стоп фрауд” та сервісі CheckMyLink, проводьте також власну перевірку.

Шахрайство в інтернетіШахрайство в інтернеті

Шахраї від імені друзів просять про грошову допомогу в соціальних мережах

Шахраї зламують облікові записи в соціальних мережах та месенджерах. Для цього поширюють фішингові посилання, наприклад, як пропозиції взяти участь у голосуванні тощо. Перейшовши за посиланнями, громадяни вводять логіни та паролі від своїх акаунтів у соціальних мережах/месенджерах, які автоматично стають відомі шахраям.

Далі шахраї від імені власника акаунта розсилають підписникам однакові повідомлення з проханням позичити гроші та зазначають номери своїх карток і в такий спосіб привласнюють кошти осіб, які погоджуються їх позичити. Також можуть робити публікації в соціальних мережах від імені власника сторінки, де просити про грошову допомогу у зв’язку з різними складними життєвими ситуаціями. 

 

Як уникнути подібного шахрайства?

  • Запитайте в друга те, що знає лише він та ви. Таке запитання одразу викриє шахрая.
  • Захистіть свої сторінки в соціальних мережах від шахраїв.

1. Створюйте складні паролі. Складний пароль може містити:

  • 8 і більше символів;
  • великі та малі літери;
  • цифри та спеціальні знаки/символи.

2. Створюйте різні паролі до електронної пошти, месенджерів, соціальних мереж та інтернет-банкінгу.

3. Встановіть двофакторну автентифікацію – коли для входу до акаунта, крім логіна та пароля, потрібно ввести код підтвердження, що приходить на смартфон, електронну скриньку або у відповідний додаток, таку функцію шукайте в налаштуваннях.

Шахрайство в інтернетіШахрайство в інтернеті

Шахраї від імені держави, міжнародних організацій та благодійних фондів пропонують грошові виплати

Шахраї розповсюджують повідомлення різними інформаційними каналами у соціальних мережах та месенджерах про можливість отримання грошової допомоги, зокрема від держави, різних міжнародних організацій та благодійних фондів. У розсиланнях шахраї пропонують перейти за посиланнями, які спрямовують на шахрайські сайти-приманки, схожі на справжні сайти державних органів, міжнародних організацій, благодійних фондів. На таких сайтах-приманках розміщені посилання на фішингові ресурси, стилізовані під сторінки відомих українських банків, де необхідно авторизуватися та ввести мобільний номер телефону, пін-код, пароль до інтернет-банкінгу, смс-код від банку. Коли громадяни вводять усі дані, вони автоматично стають відомі шахраям.

Щоб не потрапити на гачок шахраїв, отримуйте інформацію лише з офіційних джерел. Якщо оформляли допомогу, очікуйте сповіщення про нарахування в застосунку вашого банку або на порталі чи в застосунку Дія.

Пам’ятайте, якщо хтось вам пропонує отримати грошову допомогу через чат-бот — це шахрайська схема, якщо для отримання допомоги потрібно сплатити державне мито — це також шахрайська схема.

Якщо побачили інформацію в інтернеті про грошові виплати, перевірте цю інформацію на офіційному сайті або зателефонуйте на офіційний номер телефону відповідної установи. Шахрайство в інтернеті

Актуальні програми грошової допомоги від ООН та партнерів

 

Випадково повідомили шахраю реквізити картки та паролі? Шахрайство в інтернеті

  • Негайно заблокуйте картку. Якщо ви випадково повідомили шахраю пароль до інтернет-банкінгу, негайно заблокуйте картки, рахунки та доступ до інтернет-банкінгу. (Телефонуйте на “гарячу лінію” банку, зазначену на звороті картки або через інтернет-банкінг).

 

Якщо ви стали жертвою шахрайства, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті Кіберполіції.

Більше інформації про правила платіжної безпеки на сайті #ШахрайГудбай

Ця публікація підготовлена Національним банком України. Її розповсюдження здійснено за підтримки Проєкту USAID «Реформування фінансового сектору». Погляди, представлені в цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США.

Теги: Шахрайство в інтернеті

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни