Рух “Чесно” дослідив, як місцеві політики захищають Україну

Росії вигідно запускати наратив про те, що депутати не служать, а замість того відсиджуються в тилу за спинами громадян. Подібні тези поширював проросійський блогер-пропагандист Олексій Оскер якому врешті вручили підозру за підготовку фейків для токшоу Соловйова. 03 Березня, 2023, 12:00 Україна Переглядів: 464 Місцеве самоврядування під час повномасштабної війни довело, що більшість громад тримать оборону Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Втім, ЗМІ неодноразово писали, що деякі депутати пішли на фронт. Серед них — Роман Лозинський, Михайло Забродський, Сергій Рудик, Роман Костенко. Костенко, приміром, ще з  2014 року брав участь у бойових діях у зоні АТО/ООС, зокрема в обороні Донецького аеропорту. 

Воюють та зазнають втрат і депутати місцевих рад. Рух «Чесно» дослідив ситуацію у радах міст, областей та районів станом на кінець 2022 року. 

До уваги бралися дані тих партій, які мають представництво у Верховній Раді або входять до першої десятки за кількістю депутатів на місцевому рівні та мають депутатів у багатьох регіонах України.

«Свобода» посіла сьоме місце на місцевих виборах. Партія повідомила, що 117 з 524 депутатів, які мають мандати у міськрадах, облрадах та райрадах, наразі проходять службу (22,3%). Більшість із них мобілізовані або підписали контракт, а отже, служитимуть до перемоги та демобілізації. 

Партія має комбатантське об’єднання членів ВО «Свобода. Учасники «Легіону Свободи» у складі ЗСУ, Нацгвардії України, спецпідрозділів МВС та добровольчих батальйонів беруть участь у російсько-українській війні.

Якщо подивитися на втрати «свободівців», то можна помітити, що у відсотковому співвідношенні вони – найбільші. Але це може пояснюватися тим, що батальйони воюють на дуже складних напрямах на «нулі». 

Колишній віцеспікер Верховної Ради Руслан Кошулинський і чинний депутат Львівської міської ради пішов на передову. Він також розповідав про бої у Сєвєродонецьку, де перебував «Легіон Свободи». Є ще два підрозділи «свободівців» — «Карпатська Січ» (у складі ЗСУ) та «Січ» (у складі МВС). 

Високий відсотковий показник військових із-поміж депутатів і в «Голосу». Однак загальна кількість представників партії у міських радах доволі незначна: вдвічі менша, ніж у «Свободи». 

«Оскільки у законодавстві є певні неузгодженості стосовно участі депутатів у бойових діях, та й сам процес має дуже динамічний характер і завжди містить чутливу персональну інформацію, ми не вважаємо себе уповноваженими надавати деталізовані поіменні дані», – пояснює очільниця «Голосу» Кіра Рудик, чому партія надала лише загальні дані. — При цьому є достатня кількість представників нашої політсили, які самі публічно повідомляють про те, що є військовослужбовцями ЗСУ або інших підрозділів Сил оборони».

Наступною за відсотком депутатів, які пішли на військову службу, є партія «Пропозиція». Третина депутатів, які служать, є мобілізованими або контрактниками, а отже, виконують бойові завдання та нестимуть службу аж до демобілізації та перемоги.

Що стосується «Європейської Солідарності», то загалом 16,5% її депутатів проходять військову службу. 

Більшість із них беруть участь у бойових діях та перебувають на службі в силах оборони України. Ця політсила є другою після «Свободи» партією за відсотком депутатів,  які служать безпосередньо в лавах ЗСУ або інших військових формувань. Тобто кількість депутатів, які записалися до тероборони чи добровольчих формувань територіальної громади, у «ЄС» не є домінуючою. 

Партія «Слуга народу» налічує найбільше депутатів місцевих рад. На військову службу пішли 14,4% з них. На рівні облрад, міськрад і райрад це майже 450 депутатів. З них третина перебувають у складі добровольчих формувань територіальних громад. 

Партія «Удар» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка не представлена в обласних радах, проте має осередки у містах. 17 із 120 місцевих депутатів партії проходять військову службу, що становить 14,2% від загальної кількості. 

Окремо варто зауважити, що в «Ударі» найбільший відсоток тих, хто увійшов до добровольчих формувань територіальної громади. Перебування у лавах ЗСУ зобов’язує до подальшої служби; що стосується добровольчих формувань тергромад, то тут немає таких зобов’язань.

«Батьківщина» надала дані руху «Чесно» найбільш оперативно та якісно, хоча партія і має багато осередків та депутатів у місцевих радах. 

Загалом з 1286 депутатів від партії 128 проходять військову службу. У відсотковому співвідношенні з «Батьківщини» пішли на службу 11,5% депутатів місцевих рад.

Службу депутати проходять здебільшого у бойових умовах, адже є мобілізованими або контрактниками військових формувань.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни