Розпочався наступ на невеликих інтернет-провайдерів: що відбувається

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев виступив з ідеєю у 7 разів збільшити податок з обороту для провайдерів інтернету. Поки ідея Гетманцева витала у повітрі, у Державній податковій службі вже вирішили за неї взятися по-справжньому. 19 Серпня, 2024, 11:30 Україна Переглядів: 764 Ілюстроване фото. Для ТОВ збільшиться на 5% податок з обороту, для ФОПів — на 10% Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Про це йдеться в блозі політолога, директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія Кулика на Цензор.нет.

Регіональні управління ДПСУ надсилають місцевим провайдерам інтернету інформацію, що відтепер не можна надавати послуги на спрощеній системі оподаткування. Це несе значні ризики для галузі та створить проблеми для бізнесу, водночас одна відома інвесткомпанія після листів податківців пропонує дрібним провайдерам викупити їхній бізнес.

Місцеві провайдери інтернету у різних областях України отримали від податківців “листи щастя”. Причому тиснуть як на ТОВ, так і на фізичних осіб-підприємців, йдеться в блозі.

При цьому податківці посилаються на невідомі нікому “висновки юридичних фірм, що підтверджують правомірність вимог податківців до всіх постачальників послуг електронних комунікацій”. Однак вони їх нікому з провайдерів не показували. За твердженням податківців, нібито 90% судових справ про переведення інтернет-провайдерів зі спрощеної на загальну систему оподаткування завершуються виграшем податкової, хоча така статистика виглядає сумнівною. Таких судових справ, де б податкова довела, що інтернет-провайдери не можуть користуватися спрощеною системою оподаткування, наразі ніхто не бачить, зазначає Віталій Кулик.

“Пунктом 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до п.п. 8 п.п. 291.5.1 п 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої групи суб’єкти господарювання, зокрема, діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку; діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, правового радіомовлення та телемереж”, — йдеться у листах від податківців.

Податківці у своїх листах посилаються на Закон України “Про електронні комунікації”, який набрав чинності 1 січня 2022 року. Але чомусь там тягнули до серпня 2024 року. Відповідно до цього закону, платники податків при постачанні електричних комунікаційних послуг не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування обліку та звітності (на думку податківців). І всім підприємствам інтернет-операторів наказується внести зміни у свої податкові дані та, відповідно, з 1 жовтня 2024 року перейти на сплату й інших податків (не лише єдиного податку з обороту). Інакше податкова самостійно виключить цих підприємців та фірми з реєстру платників єдиного податку (з частиною провайдерів ДПС це вже робить, не чекаючи на жовтень), стверджує Віталій Кулик.

На думку провайдерів, Державна податкова служба у цьому випадку самовільно трактує закон. Вони зазначають, що ототожнення понять “оператор” та “постачальник” послуг, як це робить ДПС, суперечить закону “Про електронні комунікації” (ЕК). Оператор — володіє, здійснює експлуатацію та управління мережами/пов’язаними засобами, тобто він може бути, а може і не бути постачальником ЕК послуг. А постачальник ЕК послуг — надає та/або має право надавати ЕК послуги на власних мережах чи мережах інших постачальників, він не повинен мати мережу/бути оператором. Водночас надання послуг доступу до інтернету, за висновками юристів інтернет-провайдерів, не підпадає під обмеження для спрощеної системи оподаткування у Податковому кодексі України. До того ж рішення Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, спростовує аргументи податкової.

Якщо інтернет-провайдерів переведуть зі спрощеної системи оподаткування, то для ТОВ збільшиться на 5% податок з обороту, для ФОПів — на 10%. Це до інших видатків, які несуть провайдери.

“Чим це загрожуватиме користувачам — уявити не складно. Частині провайдерів доведеться закритися. Частині – зменшити видатки на обслуговування мереж та закупівлю нового обладнання, ремонт його внаслідок непогоди/обстрілів. У т.ч. у прифронтових населених пунктах, де великі провайдери не працюють. Виграють від цього лише великі оператори (у т.ч. Київстар) на загальній системі оподаткування, послуги яких менш якісні, ніж у середніх та дрібних операторів”, — прогнозує Віталій Кулик.

Раніше співвласник Калуської інформаційної мережі Василь Кравчук повідомив, що минуло вже два місяці з моменту змін у порядку бронювання аварійно-відновлювальних бригад, документи були надані, але немає інформації, на якій стадії та коли вони будуть погоджені. Ще однією перешкодою від уряду Василь Кравчук називає неможливість використовувати спрощену систему оподаткування.

“Але це не єдина перешкода від уряду, бо більшість операторів, які розвинули та продовжують розвивати власними силами інфраструктуру по всій Україні, отримують листи від податкової про неможливість використовувати спрощену систему оподаткування. Згідно зі звітами, більшість операторів, які надають послуги за технологією PON у приватному секторі та багатоповерхових будинках, — це малі підприємства та фізичні особи-підприємці, які використовують спрощену систему оподаткування і сплачують до бюджету чималі кошти податків на рік, не менше ТОПІВ у процентному співвідношенні. Це є вагомим внеском для утримання територіальних громад, також забезпечує працевлаштування та наповнює Пенсійний фонд України Єдиним соціальним внеском”, — йдеться у дописі.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни