У книгарні “Є” відбувся творчий вечір та презентація нової книжки Романа Черковського “Лабіринти”. Письменник вперше зустрівся з читачами в рідному місті та представив “магічну прозу”, яка торкається сенсів людського буття. Мотивацією написати роман став бізнесмен, який запропонував профінансувати нову книгу письменника. Коли прийшов час допомогти — “благодійник” кудись пропав. 10 Січня, 2024, 19:00 Калуш Переглядів: 330 Молодим письменникам автор радить не боятися пробувати писати, а ще — не зраджувати своєму покликанню Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
У розмові з «Вікнами» Роман Черковський розповів, що в «Лабіринти» входять вісім психологічних оповідань та дебютний роман «Фрондео». Твори написані в різні періоди життя, але опинилися під однією обкладинкою, об’єднані спільною тематикою.
«Я називаю ці твори магічною прозою, тому, що вони опинилися всі під однією обкладинкою. Роман «Фрондео» можна назвати постмодерним твором. Його можемо читати як психологічний трилер, як історію про таємне товариство, прихильників давньогрецького царства Аїда, а можна читати як цікаву розповідь про літературу, мистецтво, філософію. Всі ці твори об’єднані темою пошуків людиною сенсу життя, темою швидкоплинності життя», — зазначив письменник.
Роман Черковський зізнався, що ще з дитинства знав, що рано чи пізно буде писати. Змалку були перші спроби пера — вірші. Тоді вирішив, що повинен пов’язати своє життя з літературою — вступив на філологічний факультет нині Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Натхнення писати в нього з’являється, тоді коли є потреба щось донести своєму читачеві. Роман Черковський зізнався, що мало пише і у нього довгі творчі паузи. Остання книжка вийшла ще 2012 року. Однак література з його життя не зникає ніколи, адже уродженець Калуша працює викладачем літератури в одному із вишів Івано-Франківська.
Молодим письменникам автор радить не боятися пробувати писати, а ще — не здаватися і не зраджувати своєму покликанню і багато читати, адже тоді з’являються свої ідеї та починаєш напрацьовувати свою власну творчу манеру.
Модератором заходу був відомий український письменник, прозаїк, есеїст Степан Процюк. Познайомилися майстри слова ще в ПНУ імені Василя Стефаника. Тоді Степан Процюк був викладачем, а Роман Черковський — його студентом.
«Це знайомство переросло в дружбу, відтоді — товаришуємо. В нас спільні погляди, інтереси. Обох нас цікавить людина, пошуки сенсу життя», — поділився Роман Черковський.
На презентації обговорювали сучасну українську літературу, різницю між «автором» і «письменником» , довгу творчу паузу Романа Черковського.
«Автор — це той, хто написав певний текст, а письменник — чиї тексти пройшли випробування часом», — так бачить різницю Роман Черковський.
Свої довгі творчі паузи письменник пояснив тим, що насправді писав просто мало і твори свої ховав з певним причин «у шухляду».
Так, мотивацією написати роман «Лабіринти» став цікавий випадок. За словами Романа Черковського, один із його знайомих, який представився бізнесменом, запропонував профінансувати його нову книгу. Проте термін для написання був нереальний — всього місяць. Письменник розумів, що не впорається за такий короткий проміжок, але тоді виникла ідея — під однією обкладинкою об’єднати старі твори, у яких є спільні сенси. Так і виникли «Лабіринти». А коли прийшов час допомогти — «бізнесмен» кудись пропав. Роман Черковський спершу розчарувався, проте знайшлися видавці. Проте письменник вдячний благодійнику, який ним не став, за поштовх.
Степан Процюк під час презентації зазначив, що в Романа Черковського є своя читацька аудиторія, яка пильно за ним стежить і має всі книги. Творчість письменника назвав «глибокого, добротного рівня», за яку зі щирим серцем уболіває.
Ірина БОРАЧОК, журналістка
Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор-монтажер