Робота та зарплати в Україні: підсумки 2022-го та прогнози на 2023-й – Новини України

Робота та зарплати в Україні: підсумки 2022-го та прогнози на 2023-й - Новини України

Останні роки тенденції у трудовій сфері змінювалися з шаленою швидкістю, але важкий 2022-й побив усі рекорди. Грудень – час підбивати підсумки. Що ми і зробили за допомогою експертів кадрових порталів, а також спробували трохи зазирнути у 2023-й.

Дистанційна робота в трендах

Ще декілька років тому було складно уявити, щоб роботодавці наважились наймати кандидатів на дистанційну роботу, не кажучи про конкурентну оплату для таких працівників. Але коронавірус та повномасштабна війна все змінили. Війна змусила мільйони українців покинути домівки в пошуках безпеки, тож для багатьох дистанційка стала ледь не єдиною можливістю тримати бізнес і працювати.

За даними сервісу з пошуку роботи Work.ua, за період повномасштабної війни частка вакансій дистанційної роботи в Україні зросла вдвічі. Аналітики порталу нагадують, що влітку Верховна Рада ухвалила законопроект №5161 про нестандартні форми зайнятості – фріланс. Тепер працівник легально може поєднувати роботу в кількох роботодавців і матиме базові соціальні гарантії, а трудовий договір з нефіксованим робочим часом впроваджують як альтернативу договору цивільно-правового характеру, що підходить для дистанційної роботи.

За останні декілька років віддалена робота стала одним із найважливіших трендів ринку праці. Цікаво, що середня зарплата у вакансіях з дистанційною роботою зростала щороку. Якщо у 2019 році вона складала 12 тис. грн, у 2020-му – 15 тис. грн, у 2021-му – 17 тис. грн, то у 2022-му – 20 тис. грн. Найбільше вакансій з дистанційною роботою розміщено в категорії «IT, комп’ютери, інтернет», тут і зарплати найбільші – 25 тис. грн.

Також до п’ятірки найпопулярніших посад з віддаленою роботою входять менеджер з продажу (середня зарплата 20 тис. грн), менеджер по роботі з клієнтами (18 тис. грн), SMM-спеціаліст (18 тис. грн), менеджер з персоналу (18 тис. грн).

До нових трендів також можна віднести такий факт: з початком повномасштабної війни багато кандидатів перестали розглядати нові пропозиції. На їхню думку, краще мати менший дохід, але в «рідній» компанії. Люди не готові ризикувати.

Ще одне віяння часу полягає в тому, що люди працюють в посиленому режимі. Багато моїх друзів та знайомих констатують, що працюють на 20, а то й 30% більше, ніж до війни, та ще й без святкових днів, які законодавчо скасовані на період воєнного стану.

Експерти міжнародного сайту з пошуку роботи Jooble звертають увагу і на інший тренд: у 2022 році ринок праці в Україні трансформувався з ринку пошукача в ринок роботодавця. Якщо до війни в Україні пошукачі роботи мали більше часу та критеріїв щодо вибору роботодавця, як то відстань до офісу, культура компанії, додаткові корисні опції для співробітників (оплата навчання, занять спортом тощо), то через нові обставини й падіння ринку праці в цілому вимоги до потенційного роботодавця суттєво зменшились. Вакансій взагалі поменшало, зменшилась кількість вакансій на керівні посади. Зараз ринок відновлюється, але дуже повільно.

Вакансії та кандидати

За даними Jooble, загальна кількість пропозицій про роботу на сайті із початком повномасштабного вторгнення зменшилась на 57,5% у березні порівняно з лютим. Станом на середину грудня вона складає чверть (близько 26,5%) від довоєнного часу.

Перелік галузей із найбільшою кількістю вакансій для пошукачів роботи до війни і після її початку критично не змінився, але певні зміни все ж є. Станом на 24 лютого найбільше оголошень про роботу можна було знайти у галузях Human Resources (близько 18 тис. актуальних вакансій), загальна та роздрібна торгівля (12 тис.), виробництво (9,9 тис.), транспорт та логістика (3 тис.), будівництво та архітектура (2,8 тис.).

У період від 24 лютого по зараз топ галузей за найбільшою кількістю вакансій виглядає так: загальна та роздрібна торгівля (понад 40,3 тис. вакансій), інформаційні технології (5,9 тис.), Human Resources (4,9 тис.), виробництво (4,2 тис.), індустрія гостинності (1,9 тис.).

Кількість пошукових запитів українців про роботу з початком війни, як і пропозицій, зменшилась, однак це зменшення не відбулось настільки різко. На кінець лютого в Jooble зафіксували близько 3 642 000 запитів про роботу в межах України, а за результатами березня ця цифра становила близько 3 050 000 запитів, тобто на 16,3% менше.

Хто зараз потрібен на ринку праці?

Відповідаючи на це важливе питання, експерти Jooble кажуть, що, перш за все, ринку потрібні «сині комірці»: водії, продавці, будівельники тощо. Також потрібні IT-фахівці.

Якщо говорити про пошукові запити користувачів сайту ua.jooble.com, то як до початку війни, так і зараз, найпопулярнішими запитами залишаються водій, охоронник, прибиральниця, медична сестра та зварювальник. Кількість пошукових запитів на такі вакансії зменшилась, але вони все одно залишаються популярними серед пошукачів.

Традиційно, найбільша кількість пропозицій про роботу зосереджена у великих містах – Київ, Львів, Дніпро, Одеса, Ужгород.

Щодо зарплат, то у вересні Work.ua презентував результати масштабного дослідження зарплат у воєнний період. В ході опитувань, в яких брали участь 600 роботодавців та 20 тисяч працівників, виявилось, що війна вдарила по гаманцях 75% українців. Зрозуміло, що зарплати залежать від посади, рівня професіоналізму, знання англійської тощо, але статистика порталу говорить про те, що протягом періоду повномасштабної війни медіанна зарплата по Україні тримається на рівні 15 тис. грн. Проте добре, що більшість компаній все ж не лишили своїх працівників у біді та надали їм офіційні робочі місця (71%), довгі відпустки (61%) та оплачені лікарняні (51%).

Прогнози на майбутнє

Обговорюючи майбутнє, фахівці кажуть, що наступний рік буде важким, як для країни в цілому, так і для ринку праці зокрема. Після повномасштабного вторгнення РФ близько 15% населення вимушено покинули країну. І якщо спочатку компанії ще мали власний резерв персоналу, яким можна було збалансувати цей відтік, то вже с другого кварталу почалася перебудова бізнес-процесів та перерозподіл функцій, а у третьому кварталі підприємства почали відчувати кадровий голод.

Але все ж таки багато хто сподівається, що вже наступного року Україна святкуватиме Перемогу. Тоді будуть вкрай необхідними всі професії, пов’язані із відновленням та відбудовуванням країни, її економіки. Враховуючи це, можливо, декому вже зараз можна подумати про додаткову професію для опанування в майбутньому.

Також, кажуть фахівці ринку, треба вчитися гнучкості, розвивати вміння швидко реагувати на зміни та бути готовими опановувати нові сфери. Хоча сьогодні адаптивності та гнучкості нас навчає саме життя: знайти світло, знайти інтернет, вирішити якісь задачі о четвертій ранку, а інші – пізно вночі. І, звичайно, сьогодні для виживання треба мати дуже високу стресостійкість.

Щодо зарплат думки експертів розділилися. У той час як одні констатують, що доходи працівників уже не будуть такими стабільними та конкурентними, як до повномасштабного вторгнення, інші все ж таки сподіваються, що зарплати будуть зростати. Звісно, різними темпами: у приватному секторі більш жваво, у державному – з оглядкою на можливості держбюджету. Загалом динаміка заробітних плат буде залежати як від наданої допомоги Україні, так і від швидкості відновлення економіки.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни