Робота на дотик: як відключення світла впливають на зір – Новини України

Робота на дотик: як відключення світла впливають на зір - Новини України

Фото: Ед Рам/Getty Images​

«Не читай у темряві – осліпнеш!» – кому не знайома ця «страшилка» з дитинства? Тепер у темряві нам доводиться і читати, і писати, і друкувати, і робити уроки через щоденне відключення світла по всій країні. Але чи так це небезпечно нам, «загартованим» комп’ютерами, смартфонами та всякими гаджетами?

Приглушити яскравість екрану і частіше моргати

Насправді, головним фактором для розвитку короткозорості є спадковість, а щоб «заробити» далекозорість чи катаракту, треба ще дожити. При цьому негативний вплив шкідливих звичок та образу, а за нинішніх умов – обставин життя теж не можна скидати з рахунку.

Отже, приблизно чотири години на день ми сидимо за комп’ютером при свічці або просто світлі монітора, і що буде із зором до весни? На перший погляд, не все так страшно: наші очі вміють пристосовуватися до різного ступеня освітлення, у напівтемряві зіниці розширюються, дозволяючи більшій кількості світла потрапляти через кришталик на сітківку.

Так, очі напружуються сильніше звичайного, але загрожує це не різким падінням зору, а свербежем, помутнінням зору, сухістю ока, у когось головним болем або сонливістю, розсіюванням уваги. Не найкращі для роботи симптоми, але вони досить швидко розсіюються після відпочинку.

Інша річ, якщо ситуація з відключеннями світла затягнеться, і доведеться щодня протягом кількох місяців вдивлятися в екран монітора при світлі свічки або ліхтарика. А це вже передумови розвитку міопії.

Що можна зробити, щоб зменшити навантаження на очі

Крім екрана, що світиться, в приміщенні має бути ще два джерела світла, і це не бронзовий бабусин свічник. Варіантів освітлювальних приладів, що працюють на батарейках чи акумуляторах, у 2022 році, на щастя, є чимало. З їхньою допомогою потрібно організувати слабке розсіяне загальне світло і яскравіше поряд на столі. Читання книг, робота з паперовими документами має бути облаштована теж з двома джерелами світла. Під час читання зі смартфона або використання електронних книг потрібно зменшити яскравість екрана, щоб знизити частоту мерехтіння, що викликає додаткове навантаження на очі. Дотримуватись правил останніх 10 хвилин: 50 хвилин кожної години працюємо, 10 – відпочиваємо. Посидіти із заплющеними очима, походити, подивитися в далечінь, навіть якщо на вулиці нічого не видно. Робити гімнастику для очей: моргати; заплющувати, а потім широко розплющувати очі; малювати ними літери, візерунки та геометричні фігури; масажувати повіки; робити контрастні полоскання спочатку гарячою, потім холодною водою; наліпити на шибку точку і періодично дивитися то на найдальший об’єкт за вікном, то на неї. Використовувати зволожуючі краплі для очей на основі гіалуронової кислоти або не забувати моргати – коли ми довго дивимося в екран, око рефлекторно припиняє робити це, виникає сухість, суд, печіння.

Робити уроки, доки не стемніло

Часи читання паперових книг під ковдрою з ліхтариком, щоб не помітили дорослі, давно минули. Тепер діти «псують очі» зручнішим способом – за допомогою гаджетів. Причому це роблять і лежачи, і в темряві, і під ковдрою.

І чомусь до віялових відключень багатьох батьків не турбував вкрай негативний вплив електронних пристроїв на дитячу зорову систему. Хоча це і зорова напруга, і швидка стомлюваність, і сухість ока, і руйнування рецепторів сітківки, і поява спершу хибної, а потім справжньої короткозорості.

Тепер же дорослих хвилює, як дитині робити уроки, коли періодично відключають світло, а день такий короткий, що доводиться виконувати домашні завдання у темряві. Адже всі знають: читати при поганому освітленні не можна, напружувати очі, вдивляючись в екран у темряві, шкідливо.

Однак, на думку офтальмологів, від цього страждає не зір, а здоров’я очей взагалі. За умови регулярності такого підвищеного навантаження на них може розвинутися синдром сухого ока, печіння, почервоніння, відчуття піску в очах або сухості при морганні, сильна сльозотеча, порушення фокусування. І завдання дорослих – організувати процес і робочий простір школяра так, щоб максимально знизити це навантаження.

– Ми з батьками моїх четверокласників говорили про це на останній перед канікулами зустрічі та дійшли висновку, що в ідеалі треба, звичайно, намагатися робити уроки, доки є світло на вулиці, – розповіла вчитель молодших класів Ніна Степаненко. – Зрозуміло, що це порада не для старшокласників, у яких заняття закінчуються о третій годині дня, але для малюків – цілком реально. Перепочили після уроків, пообідали, і через 30 хвилин після їжі сідаємо за уроки. Так, не всі батьки вдень вдома, але для десятирічок це чудова нагода привчатися до самостійності.

Ліхтарик на люстрі – замінник загального світла

Якщо ж виконання домашнього завдання таки переноситься на вечір, робоче місце дитини має бути облаштоване з урахуванням вимог збереження здоров’я очей. Головні правила: світло не повинно бити в очі, джерело його розташовується ліворуч, а для шульг – праворуч, обов’язкове хоча б слабке загальне світло, щоб не було різкого перепаду освітлення.

– Тато одного з моїх учнів поділився, як він це все влаштував: ліворуч поставив на стіл світлодіодну лампочку, яка працює на акумуляторах, як настільна лампа, – каже Ніна Володимирівна. – А до люстри приєднав гачок, на який підвішує ліхтарик – це ніби спільне світло. Так що все можна влаштувати, аби не пускати процес на самоплив, коли дитина правою рукою пише, а лівою підсвічує собі ліхтариком. Або, чого доброго, читає при свічках, якими діти взагалі не повинні користуватися за відсутності дорослих.

До речі, при виборі ліхтарика чи будь-якого джерела світла «для навчання» перевагу потрібно віддавати м’якому жовтому світлу, а не різкому білому. Крім того, для підтримки зору дитини в цей складний час пам’ятаємо, що:

промінь світла має бути спрямований на зошит чи підручник, а очі залишаються у півтіні; відстань від очей до столу має бути не менше ніж 35-40 см; кожні 20-30 хвилин дитина повинна відволікатися від роботи, але не втикатися у телефон. Навчіть його найпростішій гімнастиці для очей – закрити, поморгати, повертати чи хоча б під час перерви дивитися у вікно, на максимально віддалені об’єкти; не використовувати гаджети в темряві та лежачи. Дотримуватись правил: відстань до очей – 40 см, наявність джерела загального світла, встановлення середньої яскравості екрану; не користуватися смартфоном або планшетом у транспорті та відключати його за дві години до сну; потрібно більше часу проводити на вулиці, оскільки сильніше, ніж читання у темряві, очам шкодить нестача сонячного світла, що впливає на глибину різкості, здатності фокусувати зір та вироблення дофаміну, що допомагає очному яблуку рости; відключення електроенергії – хороший привід скоротити обсяги спілкування з гаджетами. Дітям віком до 5 років офтальмологи їх взагалі не рекомендують. З 5 до 10 років можна до 40 хвилин на день, молодші підлітки – до 1 години на день, старші підлітки – 1,5-2 години.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни