Риба, трав’яні чаї і заморожені ягоди. Калуська лікарка розповіла, як зміцнити імунітет взимку

Взимку наш організм за певних причин слабшає, що робить його вразливішим до ряду збудників. Відповідно, українці вдаються до різних методів підвищення імунітету. 07 Грудня, 2022, 16:00 Калуш Переглядів: 180 Щоб не нашкодити власному здоров’ю, лікарські засоби для укріплення імунітету слід узгоджувати з сімейним лікарем.

Лікарка із загальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України» Марія Жекало розповіла що знижує імунітет та як його зміцнити, інформують “Вікна”.

Що таке імунітет і для чого він потрібний?

Імунна система – це власна система захисту нашого організму від зовнішніх патогенів (вірусів, мікроорганізмів, грибів, паразитів) та внутрішніх «поломаних» клітин. Існує дві категорії імунного захисту – вроджений (загальний неспецифічний) та набутий (специфічний) проти конкретного виду патогенів, наприклад, антитіла проти вірусу кору, грипу.

Роботу нашої імунної системи можна порівняти зі складним механізмом, яка вимагає скоординованої роботи багатьох деталей та збалансованої їх роботи. Тобто, що збалансованішим буде стан організму, то краще імунна система захищатиме від патогенів і пухлин.

Основними симптомами послаблення імунної системи є:

 • часті випадки захворювань на ГРВІ (понад двічі на рік);
 • понад двох разів на рік виникає герпес на губах;
 • слабкість та загальне нездужання;
 • зниження працездатності.

Що знижує імунітет: нездоровий спосіб життя, хронічний стрес, хронічне недосипання, незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів та мікроелементів в їжі, відсутність достатнього фізичного навантаження, зайва вага, літній вік, інфекції, що викликають імунодефіцитні стани.

Імунна система безупинно захищає нас від шкідливих мікроорганізмів, але, коли захист не справляється, ми хворіємо.

Як зміцнити імунітет?

 • Харчуйтеся збалансовано. Регулярно споживайте велику кількість овочів та фруктів;
 • Спіть достатньо, намагайтеся лягти спати до 11 вечора. Сон повинен тривати 7 – 8 годин в повній темноті та тиші;
 • Уникайте тривалого стресу, намагайтеся мінімізувати дію стресу;
 • Відмовтесь від шкідливих звичок;
 • Регулярно виконуйте фізичні вправи;
 • Підтримуйте вагу тіла в межах норми;
 • Одягайтеся згідно з погодними умовами, оскільки існує тісний зв’язок між переохолодженням (гіпотермією) та підвищеною вразливістю організму до вірусів, розвитку бронхітів тощо;
 • Дотримуйтеся гігієни рук: не торкайтеся обличчя брудними руками та мийте руки щоразу як прийшли з вулиці або хочете перекусити;
 • Дбайте про чистоту в домі: провітрюйте приміщення, проводьте генеральне прибирання з застосування мийних і дезінфекційних розчинів;
 • Вакцинуйтеся. Планова вакцинація допоможе знизити розвиток захворювань або забезпечити їх легший перебіг у разі зараження.

Продукти, що підвищують імунітет

Для зміцнення імунітету у дорослих і дітей необхідно правильно харчуватися. Намагайтеся щоденно їсти овочі та фрукти у кількості до половини об’єму вашої тарілки. До яких входять вітаміни, зокрема: А, С та D, також мінерали, такі як цинк.

Кольорові овочі та фрукти багаті на антиоксиданти, речовини, що захищають організм від дії шкідливих речовин.

Клітковина, що міститься в овочах, фруктах, зернових, горіхах і насінні, є запорукою здорового кишківника та життєздатності «дружньої» мікрофлори всередині нього. Можна придбати клітковину, наприклад, із кунжуту чи льону.

Пийте ягідні та трав’яні чаї. Зокрема шипшиновий чай, багатий на вітамін С, буде особливо корисний.

Споживайте сухофрукти, наприклад, курагу чи сушені яблука.

Правильно замороженні ягоди — чудове джерело корисних речовин для укріплення імунітету взимку.

Риба — джерело омега-3 поліненасичених жирних кислот – також є важливим компонентом здорового харчування. Практикуйте принаймні двічі на тиждень «рибні дні». Рослинне джерело деяких омега-3 поліненасичених жирних кислот – це олія льону.

Наші бабусі й дідусі вживали часник і цибулю, щоб не захворіти. Така дієта має сенс, оскільки до складу цих продуктів входять фітонциди, що допомагають боротися з патогенами. У східній кухні з цією ж метою використовували куркуму, імбир.

Які вітаміни пити для укріплення імунітету?

С,  А, D, Е, вітаміни групи В, зокрема, В6 та фолієва кислота. Варто, щоби до складу вітамінно-мінерального комплексу входили цинк, селен, залізо, мідь.

Щоб не нашкодити власному здоров’ю, лікарські засоби для укріплення імунітету слід узгоджувати з сімейним лікарем.

Робота імунної системи є достатньо складною та багаторівневою, тому практично не можливо винайти «чарівну пігулку», яка б підвищувала опірність організму до всіх інфекцій. Пам’ятайте, що віруси та бактерії оточують нас незалежно від пори року, тому підтримуйте свою імунну систему в тонусі постійно. Найкращою стратегією в цьому є: здорове харчування, здоровий спосіб життя та повноцінний відпочинок.

 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни