Про ботулізм… – Новини Івано-Франківська

 

Івано-Франківське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області застерігає, що з наближенням літньої пори зростає кількість випадків харчових отруєнь. Спека, порушення технологічного процесу приготування та зберігання харчових продуктів сприяють виникненню токсикоінфекцій. Проте, в більшості випадків токсикоінфекції проходять помірно або в легкій формі.  А от у випадку ботулізму ситуація зовсім інша…

Ботулізм – це дуже небезпечне, в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, що виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Спори клостридій у великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у ґрунт, а також в мулу озер від риб та молюсків, спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин. Харчові продукти, забруднені цим мікроорганізмом, недостатньо оброблені, спричиняють захворювання.. При розмноженні в анаеробному середовищі, збудник Clostridium botulinum виробляє небезпечний токсин – ботулінічний токсин. При нагріванні до 80°С токсин частково розпадається, при кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин руйнується повністю.

Ботулінічний токсин з їжею потрапляє в шлунок людини, також потрапляють і самі клостридії, в шлунку вони продовжують розмножуватися і виробляти ботулотоксин. Соляна кислота, що виробляється в шлунку людини, не руйнує токсин. Токсин всмоктується в кров в шлунку та тонкому кишечнику. Кров’ю він транспортується по всьому організму, в тому числі, до спинного і головного мозку. Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 5 днів. Чим він коротший, тим тяжче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період не більше 24 годин.

До перших симптомів ботулізму відносять наступні: різкі болі в області живота, мають переймоподібний характер; нудота, нестримне блювання; діарея, стілець стає частим і рідким, ніяких сторонніх домішок в ньому немає. Це ранні прояви ботулізму, багато їх асоціюють із звичайним харчовим отруєнням і не звертаються до лікаря, розраховуючи на власні сили, тим самим лише погіршують свій стан і прогноз. Ці симптоми тривають близько доби, потім з’являється здуття живота, відчуття «розпирання» в животі, пронос змінюється закрепом. Розвивається парез кишечнику.

Далі з’являються неврологічні симптоми: двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі, утруднено читання; опущення одного чи двох верхніх повік, розширення зіниць, косоокість, ністагм; млявість, дифузний головний біль, запаморочення, слабкість; м’язова слабкість майже у всіх групах м’язів. Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання. Поступово з’являється слабкість у кінцівках; обличчя стає схожим на маску, міміка відсутня, хворий не може висунути язик, виникає сухість в ротовій порожнині. Смерть наступає в результаті дихальної недостатності або ускладнень запального характеру.

 

Профілактика захворювання:

  • при домашньому консервуванні необхідно дотримуватися всіх правил гігієни;
  • дотримуватись чистоти сировини (ретельно відмити городину перед консервуванням);
  • гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах;
  • при домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище;
  • найменше здуття кришки (бомбаж) – причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки;
  • категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

При появі перших ознак захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря!

Протягом 2021 року в Україні зареєстрували 88 осередків захворювання на ботулізм, унаслідок яких захворіли 98 людей, з них три дитини. Десять випадків стали летальними. 79 пацієнтам ввели протиботулінічну сироватку.

У 2021 році випадки захворювання на ботулізм реєстрували в усіх областях України, окрім Закарпатської, Луганської та Миколаївської областей. Найбільше випадків зареєстрували в Волинській області — 9, у Житомирській, Львівській і Чернігівській областях — по 8, у Черкаській — 7.

У 2022 році засоби масової інформації вже також повідомлялось про випадки захворювання на ботулізм.

Щодо ситуації, що склалась на сьогодні. В зв’язку з настанням обставин непереборної сили, безліч громадських організацій, волонтерів, операторів ринку залучилися до благодійної місії та намагаються допомогти захисникам з питань харчування. Для вирішення харчового забезпечення постала гостра потреба у добросовісних виробниках і постачальниках, логістиці, технологічного облаштування: холодильного обладнання та автоклавів. Важливим є використання якісної та безпечної сировини, інгредієнтів, застосуванні нових та спрощених рецептур тощо. Закликаємо відповідально відноситись до гуманітарної місії та суворо дотримуватись технологічних процесів, температурних режимів, питань гігієни. Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно.

 Бережіть своє здоров’я,  здоров’я близьких дітей та наших захисників. Прислухайтесь до вищевказаних порад.

 

 

Про ботулізм…

 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни